پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 40755919 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/02/14 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 3662844
کد خبر : 177858 تاریخ ثبت : 1396/9/20 12:54 نظرات تایید شده : 0

مدیرعامل آب منطقه‌ای: کارگاه ساخت سد دالکی فعال است

خلیج فارس: مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر گفت: ساخت سد دالکی، بسته آبیاری منطقه شامل شبکه های آبیاری، کانال های انتقال و سد انحرافی را کامل می کند و هم اکنون کارگاه ساخت آن در همه جبهه ها فعال است.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از ایرنا؛ شاهپور رجایی روز دوشنبه در حاشیه بازدید از سد دالکی در گفت وگو با ایرنا با اشاره به سابقه تاریخی منطقه دالکی در بهره برداری از شبکه های آبیاری افزود: عملیات اجرایی سد دالکی تحت یک پیمان به ارزش چهار هزار میلیارد ریال با قرارگاه خاتم الانبیا منعقد شده است.

رجایی اضافه کرد: هم اکنون بیشترین تمرکز اجرای طرح بر تکمیل زیرساخت های سد متمرکز شده و اولین اولویت، عملیات اجرای تونل های انحرافی است که تلاش می شود سیستم انحرافی سد طبق برنامه زمان بندی یک ساله به پایان برسد و امکان اجرای بدنه سد فراهم شود.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر با ابراز رضایت نسبت به روند پیشرفت تجهیز کارگاه گفت: بخش های تجهیزاتی کارگاه شامل سنگ شکن، بچینگ ها، سایت های اداری و پشتیبانی، تامین آب، جاده دسترسی و تجهیز کارگاه ها درحال فعالیت هستند و این کارگاه در آینده نزدیک به کارگاه عملیاتی تبدیل می شود.

وی یادآورشد: نزدیک به 350 سال پیش به همت مردانی سخت کوش، کانال حاج مهدی و شبکه آبیاری دالکی شروع به فعالیت کرده و مردم، بهره برداری از شبکه را در قالب تشکل هایی اداره می کردند.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر اضافه کرد: با پایین آمدن سطح آب رودخانه دالکی، وزارت نیرو اقدام به ساخت سد انحرافی سرقنات و کانال های آبیاری حاج مهدی 1 و 2 را بتنی کرد.

رجایی افزود: شبکه آبیاری دالکی به وسعت هشت هزار و 400 هکتار با کشت غالب نخلستان از جمله محدود شبکه های آبیاری کشور است که بشتر کانال های آن بتنی شده است.

وی یادآور شد: یکی از مشکلات عدیده مردم این منطقه کمبود آب رودخانه دالکی در فصل آبیاری و گرم سال و از طرفی هدررفت و تخلیه حجم زیاد آب بدون استفاده به دریا، در فصل بارندگی ها و زمستان است.

رجایی با اشاره به اهمیت این طرح بزرگ آبی خاکی برای استان بوشهر بیان کرد: ارزیابی و برنامه ریزی اولیه، استفاده از آب سد دالکی، تنها برای بخش کشاورزی و تامین حقابه های پایین دست بود اما با توجه به پایداری جریان و آبدهی مناسب رودخانه دالکی، تلاش می شود بخشی از آب شرب استان، بویژه شهرستان دشتستان ازاین محل تامین شود.

 کلمات کلیدی خبر : شاهپور رجایی سد دالکی