پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/09/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2725807 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 31537624
کد خبر : 173932 تاریخ ثبت : 1396/8/20 09:59 نظرات تایید شده : 19
در نشست با ائتلاف اصلاح طلبان بوشهر؛

گراوند: به هیچکس بدهکار نیستم/ تشکیل کارگروه مشترک بوشهر و فارس برای پیگیری پروژه‌ها

واکنش به کمپین "نه به گراوند" در فضای مجازی قبل از انتصاب به استانداری/ خانه احزاب در استان تاسیس می شود

خلیج فارس: استاندار بوشهر می گوید: در جریان پذیرش مسئولیت استانداری به هیچکس بدهکار نیستم و مستقل عمل خواهم کرد.

به گزارش «خلیج فارس»؛ عبدالکریم گراوند صبح جمعه با اعضا ائتلاف اصلاح طلبان بوشهر دیدار کرد، دیدار سه ساعته ای  که پس از چهار سال اولین جلسه اعضا این تشکل اصلاح طلبی در استانداری می باشد.

در آغاز جلسه، مسعود شکوهی رییس ائتلاف اصلاح طلبان استان در سخنانی با اشاره به اهمیت عملکرد استانداران در انسجام بخشی احزاب سیاسی خواستار همراهی استاندار برای رفع شکاف و همچنین اتحاد میان گروه های سیاسی شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش بحران بی آبی، رکود استان در بخش تجارت و صنعت، بیکاری و مشکلات زیست محیطی ناشی از آلاینده های نفتی را مهمترین معضل فعلی استان عنوان کرد و خواستار برنامه ریزی علمی و عزم جدی استاندار برای رفع این معظلات شد.

شکوهی یادآور شد: تا زمانی که دغدغه استاندار رفع معضلات و قرار گرفتن استان در مسیر توسعه باشد در کنار ایشان خواهیم بود و از هیچ کمکی در این باره دریغ نخواهیم کرد.

در ادامه، برخی از اعضای ائتلاف اصلاح طلبان استان با اشاره به مواردی از جمله راه آهن و بزرگراه بوشهر-شیراز، نگرانی عمومی از افزایش تعرفه های برق، بحران آب، خواستار تلاش استاندار برای وادار کردن نفت به انجام مسئولیت های اجتماعی در قبال استان خصوصا مناطقی مانند عسلویه، کنگان، نخل تقی و جم و عوارض زیست محیطی ناشی از آن شدند.

همچنین نگرانی عمومی از نحوه واگذاری زمین های نظامی آزاد شده شهر بوشهر، لزوم مدیریت کارآمد در بخش کشاورزی و بهینه سازی این حوزه، ضرورت احقاق حق شهرداری ها از محل ارزش افزوده و حذف رویه غلط قبلی در انتصابات فامیلی و منطقه ای استانداری مطرح شد.

بدهکار هیچکس نیستم

در ادامه استاندار بوشهر تصریح کرد: برای پذیرش این مسئولیت بدهکار هیچکس نیستم و در انجام مسئولیتم مستقل عمل خواهم کرد .

وی ادامه داد: کسی بدهکار خواهد بود که از کسی درخواستی کرده باشد، در حالی که برای پذیرش مسئولیت استانداری از هیچکس درخواستی نکردم و جمع بندی وزارت کشور در نهایت بر سپردن این مسئولیت به بنده بود، لذا به هیچکس بدهکار نیستم که بخواهم در انتصابات بدهکاریم را به او بپردازم و مستقل عمل خواهم کرد.

گراوند خطاب به اعضا ائتلاف اصلاح طلبان افزود: همانگونه که شما خود می دانید افراد زیادی به شما و یا دیگران مراجعه کردند و درخواست حمایت و یا سفارش برای گرفتن مسئولیت استانداری را داشتند اما من از هیچ فرد و یا گروه سیاسی درخواستی برای حمایت نکردم، لذا وامدار کسی هم نیستم، اگرچه همیشه قائل به مشورت بوده ام و در همه امور از مشورت دلسوزان استان و افراد کاردان بهره خواهم برد، اما جمع بندی نهایی تصمیم خودم و آنچه به آن برسم خواهد بود.

وی ادامه داد: لذا براساس تجربه 30 ساله در وزارت کشور ضمن آنکه هیچ تعجیلی در تغییرات مدیریتی ندارم، هدف من حرکت سیستم به سمت کار آمدی است و مهمترین ملاک من برای انتصابات قبول برنامه های دولت، پاکدستی، سلامت مالی و اخلاقی و شایستگی افراد خواهد بود.

خانه احزاب تاسیس می شود

گراوند با اشاره به تنش های سیاسی استان طی چند سال گذشته اظهار داشت: برای پیشرفت و توسعه استان نیازمند آرامش هستیم و بر این باورم در فضای آرام توسعه محقق خواهد شد. هرچند هیچگاه نمی توان اختلافات را از بین برد و فضای آرام هم به معنی عدم انتقاد نیست، به همین منظور برای ایجاد فضایی تعاملی و برای همگرایی همه احزاب و گروه های سیاسی در صدد تاسیس خانه احزاب بوشهر با الگویی که در تهران تاسیس شده هستیم.

به گفته وی، خانه احزاب ضمن از بین بردن خیلی از سوتفاهمات، محل مناسبی برای همراهی و ارتباط احزاب سیاسی با مدیریت ارشد استان خواهد بود.

تشکیل کارگروه مشترک بوشهر و فارس

گراوند در خصوص پروژه های راه آهن و بزرگراه بوشهر شیراز نیز گفت: به تازگی با معاون اول رییس جمهوری در خصوص راه آهن بوشهر شیراز مکاتبه کرده و با توجه به اینکه راه آهن اصفهان به شیراز بدون اتصال به بوشهر توجیه اقتصادی ندارد، امیدواریم با گشایش مالی در دولت این پروژه در اولویت جدی تری قرار گیرد. در این باره دکتر جهانگیری نیز برای پیگیری موضوع راه آهن بوشهر با ما هم نظر هستند و دستور لازم صادر کردند.

وی افزود: حضور مهندس تبادار در استانداری فارس فرصت مغتنمی است که پروژه هایی که هر دو استان از آن نفع می برند با سرعت بیشتری دنبال شود. به همین منظور در صدد تاسیس کارگروهی برای پیگیری پروژه های مشترک با استان همسایه هستیم و در گام اول با تقسیم پروژه بزرگراه بوشهر شیراز و تعریض مسیر فعلی خصوصا بین دالکی تا کازرون میان دو پیمانکار که پیش از این تنها در اختیار شرکت جهاد نصر خراسان بود و نتوانسته مطابق زمان بندی پروژه را جلو ببرد و کار به کندی پیش می رفت، سعی در تسریع پروژه داریم.

گلایه ها درباره بهای برق را پیگیری می کنم

استاندار بوشهر در باره نگرانی ها از افزایش بهای برق مصرفی خاطرنشان کرد: براساس گزارشی که از مدیر عامل شرکت برق استان دریافت نموده ام، تاکید شده طی یکسال اخیر هیچ تغییری در هزینه برق اتفاق نیفتاده، با این وجود موضوع را بعنوان یک نگرانی عمومی از مسیرهای دیگری پیگیری و بررسی خواهم نمود.

دیگر پولی بدون تعریف پروژه به شهرداری ها پرداخت نمی شود

وی با اشاره به کمک به شهرداری ها از محل ارزش افزوده اظهار داشت: کمک به شهرداری ها از محل ارزش افزده مانند گذشته ادامه خواهد یافت با این تغییر که دیگر بدون تعریف پروژه به هیچ شهرداری پولی پرداخت نخواهد شد.

عبدالکریم گراوند با اشاره رویه قبلی افزود: پیش از این کمک به شهرداری ها از محل ارزش افزوده بدون اینکه بر هزینه کرد آن نظارت شود انجام می شد که از این به بعد و طبق برنامه ششم توسعه، شهرداری ها برای دریافت مبالغی از این محل باید پروژه تعریف کرده و در قبال آن اعتبار دریافت نمایند تا زمینه نظارت و بهره وری بالاتری فراهم باشد و شهرداری ها برنامه محور شوند.

وی با انتقاد از ورود برخی شهرداری ها به حوزه سیاسی تاکید کرد: در صدد هستم که کمک ها بدون ضابطه را ببندم همچنان که درباره گمرکات گفته ام که اگر مانند گذشته کمکی به مناسبت ها و یا امور غیر مصوب انجام گیرد برخورد میکنم و محل آن را بسته ام.

در تعیین شهرداران هیچ دخالتی نداریم

گراوند درباره دخالت استانداری در عزل و نصب های شهرداری گفت: دعب و روش من دخالت در امور شهرداری ها نیست و در هیچ انتسابی در شهرداری ها دخالت نکرده ام، هرچند توصیه هایی مبنی بر استفاده از جوانان و یا خانم ها در مدیریت ها داشته ام اما درباره هیچ کس سفارش و توصیه ای نکردم و این کار را به صلاح نمی دانم.

وی ادامه داد: تا استاندار هستم، عمران شهری را یکی از اولویت خود قرار داده ام و اگر شهرداری همراه دولت باشد از او حمایت خواهم کرد، هرچند اگر همراه دولت هم نباشد به احترام مردم و شورا او را مورد حمایت قرار خواهیم داد.  

نمی گذارم حقوق عمومی در واگذاری زمین های نظامی ضایع شود

گراوند درباره نگرانی های عمومی پیرامون نحوه واگذاری زمین آزاد شده نظامی در شهر بوشهر اظهار داشت: در این باره کمیسیون ماده 5 حساسیت خواهد داشت و از اختیارات قانونی خود برای دفاع از حقوق مردم استفاده خواهیم کرد، از این رو برای نظارت دقیق بر روند کار در جلسات ماده 5 شرکت خواهم کرد و قطعا نخواهم گذاشت که حقوق عمومی ضایع شود و مصالح شهر لحاظ می گردد.

 استاندار بوشهر با اشاره به ضرورت نقدپذیری و فراموش کردن اختلافات تاکید کرد: اگر چه قبل از انتصابم کمپین نه به گراوند در فضای مجازی تشکیل شد و برخی با استانداری من به شدت مخالف بودند ولی معتقدم اکنون که از آن روزها عبور کرده ایم و باید اختلافات را فراموش کنیم و گذشته را نادیده بگیریم و نگذاریم بوشهر فدای اختلافات سیاسی شود. بنابراین از همه می خواهم اگر در جایی مفسده ای بود از کنار آن عبور نکنند و آن را گزارش کنند، یقینا درب اتاق من روی همه باز است و برای توسعه بوشهر از مشورت همه دلسوزان استان استفاده خواهم کرد.