پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 32155226 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 51448672
کد خبر : 170129 تاریخ ثبت : 1396/7/21 15:39 نظرات تایید شده : 0

کاخ سفید استراتژی جامع خود درباره ایران را منتشر کرد

خلیج فارس: کاخ سفید راهبرد جامع «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در قبال ایران را منتشر کرده است. این راهبرد با متهم کردن ایران به بی‌ثبات کردن منطقه، خواستار انجام اقداماتی برای مقابله با آن شده است. 

 
به گزارش«خلیج فارس» به نقل از فرارو؛ کاخ سفید در بخش مربوط به برجام با بیان ادعاهای اثبات‌نشده، ایران را به تلاش برای سوءاستفاده از نقائص این توافق هسته‌ای متهم کرده، اما خواستار اجرای «دقیق» آن و بازرسی از سایت‌های نظامی ایران شده است. 
 
دولت ترامپ در بخشی از این سند، خاطرنشان کرده سیاست جدید واشنگتن مقابله با «کلیت تهدیدهای ایران» را در دستور کار قرار داده و به دنبال «تغییر رفتار حکومت ایران» خواهد بود.  
 
اصول بنیادی راهبرد ترامپ
 
در سندی که رسانه‌ها منتشر کرده‌اند، اصول بنیادی راهبرد جدید دولت آمریکا علیه ایران به شرح زیر اعلام شده است: 
  •     راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، بر خنثی‌سازی نفوذ بی‌ثبات‌کننده ایران و مهار رویکرد تهاجمی آن به ویژه حمایت این کشور از تروریسم و گروه‌های شبه‌نظامی استوار است.
  •     ما به منظور ایجاد سدی در برابر اقدامات خرابکارانه ایران و احیای یک موازنه قوای استوار در منطقه بار دیگر ائتلاف‌های سنتی و شراکت‌های منطقه‌ای خود را احیا خواهیم کرد.
  •     ما برای قطع منابع مالی حکومت ایران - و به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران - که برای اقدامات مخرب صرف می‌شوند تلاش خواهیم کرد و با فعالیت‌های سپاه که ثروت مردم ایران را اخاذی می‌کنند، مخالفت خواهیم کرد.
  •     ما با تهدیدهای ناشی از موشک‌های بالستیک و سایر سلاح‌های نامتقارن علیه ایالات متحده و متحدانمان مقابله خواهیم کرد.
  •     ما جامعه بین‌المللی را برای محکوم کردن اقدامات سپاه در نقض فاحش حقوق بشر و بازداشت غیرعادلانه شهروندان آمریکایی و سایر خارجی‌ها بر اساس اتهامات صوری همراه خواهیم کرد.
  •     مهم‌تر از همه، ما تمامی مسیرهای رژیم ایران به سلاح‌های هسته‌ای را قطع خواهیم کرد. 
سیاست جدید درباره برجام
 
در بخش مربوط به توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 (برجام) در این سند آمده است: 
 
  •     فعالیت‌های حکومت ایران، تمامی تأثیرات مثبتی که قرار بود 'برنامه جامع اقدام مشترک' از حیث 'امنیت و صلح بین‌المللی' به بار بیاورند را از بین برده‌اند.
  •     حتی درباره خود برجام، حکومت ایران الگوی رفتاری آشفته‌ای نشان داده و به دنبال سوءاستفاده از مفرهای این توافق و محک زدن عزم جامعه بین‌المللی بوده است.
  •     سران نظامی ایران علناً اعلام کرده‌اند که اجازه بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سایت‌های نظامی این کشور را نخواهند داد. این اظهارات، در تقابل آشکار با تعهدات ایران ذیل برجام و پروتکل الحاقی قرار دارند. همین سازمان‌ها در گذشته‌ای نه چندان دور تأسیسات هسته‌ای را در سایت‌های نظامی پنهان کردند.
  •     این رفتار را نمی‌توان تحمل کرد؛ توافق هسته‌ای بایستی به دقت اجرا شود و آژانس بایستی از اختیاراتش برای بازرسی استفاده کند.
سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی
 
در حالی که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به اذعان دولت‌های عراق و سوریه پیشگام مبارزه با گروه تروریستی داعش است، بخش دیگری از این سند، سپاه را به تضعیف مبارزه با داعش و اتهامات بی‌اساس دیگری مانند بر هم زدن نظم بین‌المللی و تلاش برای ترور سفیر عربستان در آمریکا در سال 2011 متهم کرده است. 
 
کاخ سفید، بعد از طرح این اتهامات علیه سپاه تصریح کرده است: «به تمامی این دلایل، ما می‌خواهیم برای خدمت‌رسانی به صلح و امنیت بین‌المللی، ثبات منطقه و مردم ایران، با شریکانمان برای اعلام فشار بر این سازمان خطرناک همکاری کنیم.»
 

ضرورت اعلام راهبرد جدید

دولت ترامپ در بخش دیگری از این سند به شرح دلایلی پرداخته که اعلام راهبردی جدید در قبال ایران را ضروری کرده است.

کاخ سفید، دولت قبلی آمریکا را به تمرکز «کوته‌بینانه» بر برنامه هسته‌ای ایران و نادیده گرفتن سایر فعالیت‌های «مخرب» ایران متهم کرده است.

در این سند آمده است: «دولت ترامپ این اشتباهات را تکرار نخواهد کرد. سیاست دولت ترامپ درباره ایران، کلیت تهدیدهای ناشی از فعالیت‌های مخرب حکومت ایران را در نظر گرفته و تلاش خواهد کرد در رفتار رژیم ایران تغییر ایجاد کند.»

سند کاخ سفید می‌افزاید: «دولت ترامپ از طریق راهبردی که تهدیدهای ایران و به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را خنثی کرده و با آنها مقابله می‌کند به تمامی این اهداف دست پیدا خواهد کرد.»