پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 832290 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 5981365
کد خبر : 166248 تاریخ ثبت : 1396/6/23 12:48 نظرات تایید شده : 0

ثبت‌نام 44 هزار بازنشسته برای تسهیلات خودرو

 خلیج فارس: در پی انتشار مقاله ای در «عصر ایران» با عنوان «شوخی لیزینگی با بازنشستگان ایرانی» که در انتقاد از طرح فروش اقساطی خودرو به بازنشستگان کشوری و البته با هدف تأکید بر تکریم بیشتر بازنشستگان نوشته شده بود اداره کل روابط عمومی صندوق بازنشستگی کشوری توضیحی فرستاده و در آن اطلاعات آماری متنوعی ارایه کرده است.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از عصر ایران؛ جدای اطلاعات و استدلالات قابل توجه در این جوابیه جا دارد از لحن و ادبیات متن که با بسیاری از پاسخ های کلیشه ای ادارات و دستگاه های دولتی کاملا متفاوت است تشکر کنیم.
 
متن توضیح یا جوابیه که عنوان همدلانه « مرهمی بر روزگار سخت بازنشستگی» را بر پیشانی دارد از این قرار است:

سایت تحلیلی خبری عصر ایران در گزارشی با عنوان «شوخی لیزینگی با بازنشستگان ایرانی!» به انتقاد از طرح فروش اقساطی خودرو به بازنشستگان کشوری پرداخته است.

ضمن قدردانی از سایت عصر ایران برای تهیه این گزارش و دغدغه رسانه ای آن، باید گفت با نگاهی به آمار ثبت نام بازنشستگان کشوری می‌توان فهمید که به‌رغم گفته این سایت، تعداد ثبت نام کنندگان در این طرح، فراتر از حد تصور مسئولان صندوق بازنشستگی کشوری بوده است.

 به گونه‌ای که برای ارائه تسهیلات خودرو در این طرح به یک هزار نفر از بازنشستگان کشوری، اکنون باید از بین بیش از 44 هزار نفر، برای رعایت انصاف و جانب داری از حق، مراسم قرعه کشی برگزار شود.

در نظر گرفتن حداقل 10 درصد سودِ کمتر از آنچه در بازار فروش لیزینگی خودرو وجود دارد، مهم ترین مزیت این طرح است.

خدماتی که ما نیز با نگارنده گزارش عصر ایران موافقیم که صدقه و لطف نبوده و خدمتی است که نه تنها دولت بلکه همه سازمان‏ها موظف هستند به آن پایبند باشند.

بی شک نگاه نویسنده مطلب «شوخی لیزینگی با بازنشستگان ایرانی!» توجه بیشتر به مقوله بازنشستگان و ارائه خدمات به آنهاست. اما باید این را در نظر داشت که مشکلات معیشتی و رفاهی بازنشستگان، ریشه در اشتباهات دولت های گذشته به ویژه دولت‏های نهم و دهم دارد.

 آمارهای رسمی بانک مرکزی حاکی از کاهش 67.7 درصدی قدرت خرید بازنشستگان طی سال های 86 تا 92 بوده است. طی این سال ها مستمری بازنشستگان همواره کمتر از میزان تورم اعلام شده سالانه از طرف بانک مرکزی افزایش یافته است.
 
البته انصاف حکم می کند که بگوییم مشکل بازنشستگان عمیق تر و جدی تر از فقط کاهش قدرت خرید آنان در دولت های نهم و دهم است.

بررسی های پژوهشی صورت گرفته حاکی از تحمیل بیش از 400 هزار میلیارد تومان بار مالی ناشی از تصویب قوانین غیرکارشناسی در نهاد دولت و مجلس طی 4 دهه اخیر دارد.
 
قوانینی که هر یک احتمالا با نیتی خیرخواهانه و در حمایت از بخش خاصی از جامعه تصویب شده ولی بدلیل رعایت نکردن اصول بیمه گری اجتماعی، صندوق های بازنشستگی در ایران را با چالش های جدیدی برای تامین حداقل های زندگی بازنشستگی قرار داده است.

اما در کنار این چالش های جدی، مروری بر کارنامه صندوق بازنشستگی کشوری در سه سال گذشته نشان می دهد که این صندوق مشکلات موجود را به رسمیت شناخته که این به رسمیت شناختن، بخشی از حل مشکل است.

برای حل بخشی از این مشکل، با تلاش و تدبیر صندوق بازنشستگی کشوری و کمک دولت یازدهم، حداقل حقوق 490 هزار تومانی بازنشستگان تحت پوشش صندوق پس از سه سال، به یک میلیون و 150 هزار تومان افزایش یافت.
 
ثبت نام 44 هزار بازنشسته برای طرح تسهیلات خودرو با سود کمتر

هرچند این عدد نیز با نیازهای حداقلی بازنشستگان فاصله معناداری دارد، اما با توجه به محدودیت منابع مالی دولت، این حداقل کار به شمار می آید. همچنین، در دو سال اخیر، با تلاش صندوق بازنشستگی کشوری و همکاری نزدیک کانون‏های بازنشستگی، ضمن تعیین ردیف اعتباری در بودجه کل کشور، اعتباری معادل 2800 میلیارد تومان، شامل 600 میلیارد تومان در سال 95 و 2200 میلیارد تومان در سال جاری، برای افزایش پلکانی و ترمیم حقوق بازنشستگان کشوری تخصیص یافت که به این ترتیب حقوق این عزیزان در سال 96 علاوه بر افزایش 10 درصدی نسبت به نرخ تورم، به طور میانگین 18.5 درصد نیز برای بازنشستگان حداقل بگیر رشد یافت. در این سال حداقل حقوق بازنشستگان با توجه به تورم کمتر از 10 درصد، 28 درصد افزایش پیدا کرد.

از سوی دیگر طی سه سال اخیر، افزایش اعتبار پرداخت وام ضروری از 64 میلیارد تومان به 1200 میلیارد تومان، افزایش تعداد سفرهای بازنشستگان از 100 هزار به 150 هزار سفر، تداوم و بهبود نسبی ارائه خدمات بیمه تکمیلی با وجود ممنوعیت‏های قانونی، واگذاری سهام بیمه ملت به 130 هزار بازنشسته کشوری و در نهایت فروش قسطی خودرو با نرخ پایین تر از بازار لیزینگی خودرو از جمله خدمات رفاهی این صندوق در مدت مورد نظر بوده است.

بنابراین، هر چند نمی‌توان تمام خواسته‌ها و نیازهای بازنشستگان را برآورده کرد، اما می‌توان به آنها گفت که کارهایی در دست اقدام است مرهمی بر روزگار سخت آنها باشد.

اداره کل روابط عمومی صندوق بازنشستگی کشوری، راه حل اصلی برون رفت از وضعیت فعلی صندوق‏های بازنشستگی و نه تنها این صندوق را در انجام گفت و گوهای فراگیر برای نیل به اجماع برای حل مسأله این صندوق‏ها می‏ داند.

این اداره کل، طی امسال و سال گذشته از حداکثر ظرفیت خود برای این مهم استفاده کرده به گونه ای که نگاهی به فعالیت های این صندوق برای افزایش تعامل با تمامی رسانه ها اعم از دیداری، شنیداری، مکتوب، رسانه های آنلاین و حتی فضای مجازی و رسانه های اجتماعی حاکی از باور عمیق به این رویکرد بی بدیل است.

این اداره کل آمادگی خود را برای گسترش این رویکرد اعلام می دارد.
 
کلمات کلیدی خبر : بازنشسته تسهیلات خودرو