پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/13 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1676994 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2669332
کد خبر : 164877 تاریخ ثبت : 1396/6/14 14:01 نظرات تایید شده : 56
منطقه‌ای که در مسیر ورشکستگی قرار گرفت

منطقه ویژه بوشهر 7 ماه بدون حقوق/ جانشین مدیرعامل: پیگیر هستیم، نیروها صبوری کنند!

خلیج فارس: همه راههای نجات بخش تا زمانی که مدیریت استان رسیدگی به وضعیت نامساعد منطقه ویژه اقتصادی را در اولویت خود نگذارد، قابلیت بررسی و اجرا ندارد.

خلیج فارس: منطقه ویژه اقتصادی بوشهر مدت هاست حال و روز خوشی ندارد و در سراشیبی مشکلات قرار گرفته است، اما هنوز رسیدگی به آن در اولویت های مدیریت استان قرار نگرفته است.

به گزارش «خلیج فارس»؛ منطقه ویژه ای که در ابتدای دهه 80 پر و بال گرفت و تا اوایل دولت نهم نیز رسیدگی به وضعیت آن در اولویت استانداران قرار داشت و به این منظور جلسات هفتگی برگزار می شد، پس از آن به تدریج به حاشیه رفت و طی این سال ها نیز با کاهش سرمایه گذاری و رکود برخی از واحدهای موجود در آن که نتیجه مدیریت های سیاسی بوده، مشکلاتش حادتر شده و در مسیر ورشکستگی قرار گرفته است.

در این بین، کارکنان منطقه ویژه اقتصادی بوشهر می گویند: 7 ماه حقوق نگرفته و با این وضعیت به مشکلات عدیده ای در هزینه های زندگی مواجه و انگیزه ای برای فعالیت ندارند.

به گفته معترضان، آنها از آذرماه سال گذشته حقوقی دریافت نکرده و عیدی امسال شان نیز باقی مانده است.

این گروه می گویند: تفسیر گمرکات ایران از قوانین موضوعه و صدور بخشنامه‌های داخلی، باعث عدم تخصیص کانتینر به عنوان درآمد اصلی منطقه ویژه اقتصادی بوشهر و زمینه ساز مشکلات حاد این مجموعه شده است، اما جای تعجب آنجاست که رسیدگی به این وضعیت در اولویت های مدیریت استان قرار نگرفته یا اقدام ملموسی در این خصوص دیده نمی شود.

جانشین مدیرعامل: معاونت حقوقی ریاست جمهوری حق به منطقه ویژه داد، ولی گمرک تمکین نکرد

جانشین مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی بوشهر با تایید عقب افتادن 7 ماهه حقوق و عیدی کارکنان این مجموعه اقتصادی می گوید: نزدیک به دوسال است با تفسیر گمرک ایران که از نظر ما اشتباه می باشد، ترانزیت کانتینر از بندر به منطقه ویژه صورت نمی گیرد و این در حالی است که اصلی ترین منبع درآمد منطقه ویژه نیز از همین محل بوده است.

اکبر صابری در  گفتگو با «خلیج فارس» ادامه می دهد: مدتی با پس انداز و ذخیره های منطقه ویژه، این مجموعه سرپا نگه داشته شد، ولی با محدودیت در همین منابع، مشکلات هم بیشتر و اکنون شاهد چندین ماه تعویق در پرداخت حقوق کارکنان هستیم.

صابری با بیان اینکه درخصوص اختلاف پیش آمده با گمرک از معاونت حقوقی ریاست جمهوری هم استفساریه کرده و آنها نیز حق را به منطقه ویژه دادند، افزود: اما گمرک هنوز به این موضوع تمکین نکرده و به شیوه فعلی ادامه می دهد، اما منطقه ویژه هم پیگیری هایش را ادامه می دهد و امیدوار به حل مشکل هستیم.

در حال پیگیری هستیم، کارکنان صبوری کنند!

جانشین مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی بوشهر درباره این سوال که کارکنان تا چه زمانی باید این وضعیت را تحمل کرده و حقوق دریافت نکنند، گفت: در حال راههای درآمدزایی جایگزین برای منطقه ویژه هستیم، از این رو از کارکنان درخواست داریم صبوری کنند.

وی با اشاره به اینکه منطقه ویژه تاکنون بهای خدمات را از واحدهای تولیدی دریافت نمی کرده، افزود: براساس مصوبه هیات دولت و در راستای تامین هزینه های منطقه، درصدد دریافت بهای خدمات وشارژ ماهیانه از واحدهای فعال هستیم، همچنین با برخی سرمایه گذاران توافقات اولیه برای فعالیت در منطقه ویژه صورت گرفته که در صورت اجرا، 60 تا 70 درصد حقوق کارکنان از این محل ها قابل پرداخت است.

شرایط منطقه ویژه مصداق ورشکستگی ندارد

8 ماه عدم پرداخت حقوق کارکنان در شرایطی است که این مقام مسئول معتقد است شرایط منطقه ویژه مصداق ورشکستگی ندارد. صابری توضیح می دهد: منطقه ویژه اقتصادی بوشهر ذخایری در برخی محل ها دارد که اکنون قابلیت رسانه ای ندارد، اما همین منابع در شرایط اضطراری قابل عرضه می باشد تا مطالبات پرداخت شود.

منطقه ویژه اقتصادی نیازمند تغییرات گسترده

با همه این توضیحات، برخی از فعالان اقتصادی که طی سنوات گذشته در منطقه ویژه اقتصادی بوشهر فعالیت داشته و طی این سالها قید ادامه حضور در آن را زده اند، معتقدند: نگاه سیاسی که به این مجموعه اقتصادی از دولت نهم به این طرف شده، روز به روز حال این مجموعه را نامساعدتر و بر دامنه بحران آن افزوده است.

به عقیده آنها، طی این سالها افزایش بی ضابطه نیروهای منطقه ویژه براساس سفارش برخی مسئولان سیاسی از یک سو و سپردن مدیریت منطقه به چهره های سیاسی بجای اقتصادی، چنین شرایطی را قابل پیش بینی می کرد، ضمن اینکه رسیدگی به چالش های آن غیر از دوره استانداری تبادار، در اولویت جدی سایر استانداران نبوده است.

برخی نیز عقیده دارند تا زمانی که سهامداران اصلی منطقه ویژه تغییر نکرده، امیدی به گشایش وضعیت موجود نیست، چرا که سهامداران اصلی آن شامل تعاونی مصرف استانداری، سازمان همیاری شهرداری ها و زیرمجموعه یکی از نهادهای نظامی که کارکرد اقتصادی مشخصی نداشته یا در حاشیه هستند.

از این رو به نظر می رسد نجات منطقه ویژه اقتصادی از شرایط فعلی راهی ندارد جز تغییرات اساسی در سهامداران آن و کیفی کردن مدیریت و معاونان مجموعه، وگرنه بعید است صبوری کارکنان هم برای آنها حقوق شود!

اما همه این راهها نیز تا زمانی که مدیریت استان رسیدگی به وضعیت نامساعد منطقه ویژه اقتصادی را در اولویت خود نگذارد، قابلیت بررسی و اجرا ندارد.