پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/02/26 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 3775956 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 8876605
کد خبر : 164634 تاریخ ثبت : 1396/6/12 19:45 نظرات تایید شده : 17
استاندار این‌بار قول سال 97 داد

هرسال دریغ از پارسال!/ آب بوشهر و وعده‌هایی که سالانه تمدید می‌شود

خلیج فارس: کم آبی و جیره بندی در بوشهر به همان اندازه که دردی تاریخی است، اتفاق عجیبی هم هست، خصوصا برای آنهایی که از بیرون به این استان نگاه می کنند...

خلیج فارس: کم آبی و جیره بندی در بوشهر به همان اندازه که دردی تاریخی است، اتفاق عجیبی هم هست، خصوصا برای آنهایی که از بیرون به این استان نگاه می کنند که طولانی ترین مرز را با خلیج فارس دارد ولی برای خودکفایی آب آن اقدام جدی و ملموسی صورت نگرفته است.

به گزارش «خلیج فارس»؛ بالای 90 درصد آب استان بوشهر وابسته به سد کوثر در کهکیلویه و بویراحمد یا قنات و چشمه های کازرون می باشد که هرسال به دلیل خشکسالی و از طرفی افزایش حقابه ساکنان پیرامونی این منابع در استان های همسایه، سهم استان بوشهر با چالش مواجه می شود.

آبی که برای بوشهر پایدار نخواهد ماند و با خشکیدن چاه های منطقه کازرون و کاهش سهم بوشهر از خط کوثر که 4 استان دیگر را هم تامین می کند، تامین مایه حیات برای استان با چالش های بیشتری مواجه می شود و باید به سمت خودکفایی مایه خیات از منابع دریایی حرکت کرد؛ همان رویکردی که کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از سال ها پیش دنبال کرده اند.

در این بین، طی سالهای اخیر یکی از وعده های مسئولان استانی، همین خودکفایی آب بوشهر از طریق اجرای پروژه های آبشیرین کن در نقاط مختلف استان بوده، اما از 6 آبشرین کنی که مسئولان وعده آن را داده اند (کنگان، دو دستگاه در بوشهر (محل فعلی آبشیرین کن و نیروگاه اتمی)، دلوار، سیراف و دیلم)، تنها دو آبشیرین کن بوشهر و کنگان وارد مدار شده است.

پروژه هایی که هر کدام فقط قادر به تولید 10 هزار مترمکعب آب می باشند که کمتر از 15 درصد نیاز استان را در بر می گیرد.

همین روزمرگی مدیریتی در حوزه آب استان باعث شده تا بوشهر تنها مرکز استان در کشور باشد که جیره بندی دارد، جیره بندی ای که هرچند مدیران آبی آن را 24 ساعته می دانند، ولی به گواه تماس ها و شکوائیه های شهروندان در بسیاری از مناطق به 48 ساعت هم می رسد، خصوصا بخش هایی که در انتهای شبکه آبرسانی هستند.

در همین خصوص، از سال 94 استاندار بوشهر هربار قول داده که با اجرای طرح های آبی بوشهر، تابستان سال بعد این مشکل در استان مرتفع می شود و شگفتی آنکه هربار هم این موضوع برای سال بعد تمدید شده است.

وی در اردیبهشت 94 در خبری که خبرگزاری مهر منتشر کرد، گفته که تابستان آینده (سال 95)، استان بوشهر مشکل آب ندارد و پروژه های آبشیرین کن و طرح های دیگری که پیش بینی شده در این راستا به کمک استان می آید.

سال 95 و در خرداد همان سال هم استاندار طی نشستی با اصحاب رسانه وعده رفع مشکل آب استان را به تابستان 96 موکول کرده که باز هم اتفاق ملموسی رخ نداد.

تازه ترین وعده استاندار هم هفته پیش در شورای برنامه ریزی استان صورت گرفته که قول رفع مشکل آب بوشهر در سال 97 داده است.

جدای از تمدید هرسال وعده های وی و اینکه اتفاق ملموسی در حوزه آب بوشهر رخ نداده، برخی کارشناسان معتقدند در شرایطی که 4 طرح آبشیرین کن دیگر که برای استان پیش بینی شده ولی هنوز اجرایی نگردیده، و علاوه بر آن احداث سدهایی که بخشی از ماموریت شان تامین آب شرب مناطق پیرامونی خصوصا در دشتی و جم می باشد با مشکل اعتباری مواجه اند، وعده های سالانه برای رفع مشکل آب استان تنها وعده است و نمی توان به تحقق آن خوش بین بود. مضافا بر اینکه استاندار این روزها در شش و بش رفتن بوده و بعید است دست و دلش به کار و پیگیری این موارد برود.

پیگیری خبرنگار ما کسب توضیحاتی از مدیر شرکت آب استان پیرامون پروژه های آبشیرین کن مرنبط با این شرکت به نتیجه نرسید.

 کلمات کلیدی خبر : آب وعده ها