پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 15380995 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 13667182
کد خبر : 162181 تاریخ ثبت : 1396/5/26 09:23 نظرات تایید شده : 1

انتقال مواد سمی آمریکا و انگلیس به سوریه

خلیج فارس: نماینده دائم روسیه امروز (پنجشنبه) اعلام کرد، باید در زمینه اخبار مربوط به انتقال مواد سمی به سوریه توسط انگلیس و آمریکا تحقیق شود. این در پی اظهارات فیصل مقداد بود که در آن تاکید کرد، ایالات متحده، بریتانیا و هم‌پیمانانش در منطقه توافقنامه منع تسلیحات شیمایی را از طریق حمایت آنها از شورشیان مسلح سوریه و رساندن مواد سمی و همه انواع تسلیحات به آنها نقض می‌کنند.
 
به گزارش «خلیج فارس» به نقل از ایسنا؛ نماینده دائم روسیه در سازمان ملل امروز اعلام کرد، در صورت اثبات این اطلاعات آن نقض علنی توافقنامه "منع تسلیحات شیمیایی" است اما نیاز به دلیل در این باره وجود دارد.
 
نماینده روسیه اشاره کرد، کشورش تحقیق هیئت سازمان ملل درباره اخبار منتشر شده در این زمینه  را بعید نمی‌داند.
 
این نماینده خاطرنشان کرد، شورای امنیت این مساله را در نشست پشت درهای بسته روز چهارشنبه خود مطرح نکرد. من این خبر را شنیده بودم اما آن را بررسی نکردیم.
 
وی افزود:  صحت و سقم این موضوع از طریق یک سازوکار تحقیقاتی مشترک قابل اثبات یا رد است.
 
ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز تحویل مهمات شیمیایی به مخالفان مسلح در سوریه توسط آمریکا و انگلیس را محکوم کرد.
 
این سخنگو در ادامه مطلب خود با انتقاد از رفتار آمریکا و انگلیس در حمایت از شورشیان مسلح به کنایه گفت: شاهدیم که آنها چگونه به قوانین بین‌المللی پایبند هستند.
 
وی افزود: آمریکا با تحویل مواد و مهمات سمی به تروریست‌های سوری معیارهای بین‌المللی را نقض می‌کند. آنها در ظاهر تصاویر کودکان سوری کشته شده را نشان می‌دهند اما در پشت پرده مواد سمی به تروریست‌ها می‌دهند و این اقدام آنها خارج از فهم و غیرقابل درک است.
 
سازمان ملل درباره نقش کشورهای غربی تحقیق می‌کند
فرحان حق، سخنگوی رسمی دبیرکل سازمان ملل روز چهارشنبه به خبرگزاری اسپوتنیک گفت: سازمان ملل درباره این اتهامات که دولت سوریه به آمریکا، انگلیس و ترکیه درباره مجهز ساختن افراد مسلح سوری به مواد و مهمات شیمیایی مطرح کرده، تحقیق خواهد کرد.
 
این سخنگو افزود: سازمان ملل نمی‌تواند اظهار نظری درباره این اتهامات داشته باشد.
 
پاسخ پنتاگون
اما پنتاگون این افشاگری دولت سوریه را تکذیب کرده و زیر بار آن نرفته است.
 
رسانه‌ها به نقل از اداره اطلاع‌رسانی وزرات دفاع آمریکا (پنتاگون) منتشر کردند، کمک وزارت دفاع آمریکا به گروه‌های مخالف مسلح مستند است و تنها محدود به جنگ با داعش می‌شود.
 
اداره اطلاع‌رسانی این وزارتخانه افزوده است، این کمک‌ها شامل مواد شیمیایی نه الان، نه قبلا و نه هیچ وقت نبوده است.
 
این موضع گیری پنتاگون پس از آن است که فیصل مقداد، معاون وزیر خارجه سوریه با ارائه تصاویری گفته بود، صحبت از بمب‌هایی حاوی مواد "CS" و"CN" تولید شرکت " Federal Laboratories " مستقر در خاک آمریکاست. همچنین مواد و مهماتی شیمیایی کشف شده تولید دو شرکت انگلیسی " Cherming Defence UK " و شرکت آمریکایی "NonLethal Technologies " هستند.
 
همچنین شرکت NonLethal Technologies این موضوع را رد کرده است.
 
مقداد اعلام کرد، از طریق تحقیقات کمیته ملی در زمینه اجرای توافقنامه منع تسلیحات شیمیایی و با همکاری چند سازمان بین‌المللی در این زمینه به این نتایج دست یافتیم.
 
وی در کنفرانس خبری خود مجموعه تصاویر گرفته شده از رسانه‌ها را در اثبات این موضوع نشان داد و گفت: استفاده از سلاح شیمیایی نمایشی طراحی شده از سوی شورشیان است که می‌خواهند دولت سوریه را به عنوان عامل استفاده از این سلاح‌ها نشان دهند اما این تصاویر بی‌گناهی دولت سوریه را به اثبات می‌رساند.
 
مقداد به عنوان رئیس کمیته ملی اجرای توافقنامه منع تسلیحات شیمیایی تصریح کرد: ارتش سوریه مواد شیمیایی و سمی ساخت ترکیه و نیز ذخایر نظامی انگلیسی و آمریکایی حاوی مواد شیمیایی را کشف و ضبط کرده است.
 
پرونده تسلیحات شیمیایی در سوریه در حالی دوباره رو آمده که دمشق منتظر سفر هیئت سازمان "منع تسلیحات شیمیایی" به سوریه در چارچوب تحقیقات در زمینه استفاده از سلاح شیمیایی در خان شیخون است.
 
نظام سوریه و شورشیان سوری بارها اتهامات درباره استفاده از سلاح شیمیایی و حمله با گاز کلر را در مناطقی نظیر حلب، ادلب، و ریف دمشق رد و بدل کرده‌اند.
 
اما نظام سوریه بارها تاکید کرده است که رسما سلاح شیمیایی خود را منهدم کرده است و سلاح شیمیایی ندارد.
 
ما ایثارگران علاوه بر اینکه بر پیگیری مطالبات جامعه ایثارگری از مسوولان و دست‌اندرکاران اصرار داریم، با استناد به آیه شریفه من لم یشکرالمخلوق لم یشکرالخالق قدردان زحمات خادمین نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بوده و هستیم.
 
لذا بدین وسیله از حضرتعالی در انتصاب مجدد حجت‌الاسلام والمسلمین شهیدی که با عنایات ویژه مقام معظم رهبری به عنوان نماینده ولی‌فقیه ادای خدمت می‌نمایند کمال تشکر و امتنان را داریم.
 
بی‌شک بنیاد شهید و امور ایثارگران با تحت پوشش داشتن حدود سه و نیم میلیون نفر از خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان و آزادگان سرافراز به عنوان یکی از مهمترین نهادهای حاکمیتی در جمهوری اسلامی ایران تلقی می‌شود.
 
ایثارگران در دولت‌های مختلف همیشه رصد کننده خدمات بنیاد شهید به ایثارگران بوده‌اند و آنچه در این گفتار برایمان حائز اهمیت است، انصاف گفتاری و دینی است که به خاطر نسبت با ایثار و شهادت بر گردنمان نهاده شده است.
 
در مدت چهار سال تصدی حجت‌الاسلام والمسلمین شهیدی محلاتی که با اعتماد مقام معظم رهبری، همزمان ریاست بنیاد شهید و نمایندگی ولی‌فقیه را عهده‌دار هستند، اقدامات ارزشمندی به منصه ظهور رسیده است.
 
با بررسی اقدامات بنیاد شهید در این مدت ۱۲ خدمت ویژه این بنیاد به ایثارگران را به شرح زیر می‌توان عنوان نمود:
 
۱- ایجاد آرامش در بین جامعه هدف با دوری از نزاع های سیاسی و تعاملات رسانه‌ای
 
۲- پرداخت مطالبات ایثارگران بعد از ۱۴ سال با رقمی معادل ۵ هزار میلیارد تومان
 
۳- اجرایی کردن بخش عمده‌ای از قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران
 
۴- ترویج فرهنگ ایثار و شهادت با برنامه‌های متعدد از جمله: تشکیل دبیرخانه شورای عالی ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت، برگزاری بیش از ۲۰۰۰ کنگره و یادواره ملی با محوریت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، برگزاری روز شهید، اجرای منظم طرح سپاس از ایثارگران و حضور در منازل یادگاران دفاع مقدس، ساماندهی گلزار شهدا و برگزاری اردوها و سفرهای سیاحتی و زیارتی ایثارگران.
 
۵- اشتغال و کارآفرینی و ایجاد حدود ۶۵ هزار فرصت شغلی برای ایثارگران در طول چهار سال
 
۶- ارائه تسهیلات و کمک‌های بلاعوض مسکن به بیش از ۱۵۰ هزار ایثارگر
 
۷- ایجاد و توسعه و تکمیل مراکز فرهنگی، ورزشی و توانبخشی مجهز ایثار در تمامی مراکز استان‌ها
 
۸- بیمه درمانی همگانی و تکمیلی کل جامعه ایثارگری و پرداخت کلیه هزینه‌های درمانی ایثارگران
 
۹- اجرایی کردن طرح پایش سلامت ایثارگران، دعوت از ۹۸ تیم پزشکی خارجی به ایران برای درمان ایثارگران و اعزام تیم‌های تخصصی پزشکی به استان‌های کم‌برخوردار
 
۱۰- شناسایی و حمایت از نخبگان شاهد و ایثارگر و تشکل‌های ایثارگری
 
۱۱- پذیرش و تحت پوشش قرار دادن خانواده‌های معظم شهدای مدافع حرم
 
۱۲- توسعه و تکمیل زیرساخت‌های الکترونیکی نمودن خدمات به ایثارگران
 
و نقطه عطف و برآمد در تمام این خدمات حفظ شأن و عزت ایثارگران و خانواده معظم شهدا در ارائه خدمات بوده است که انصافاً انسان را مجبور به اعتراف و تشکر می‌نماید.
 
در پایان ضمن تشکر مجدد از حضرتعالی، امیدواریم در دوره دوم حضور حجت‌الاسلام والمسلمین شهیدی، خدمات شایسته و در شأن خانواده معظم شهدا و ایثارگران در دولت دوازدهم نیز استمرار یابد که بی‌شک نظر لطف خداوند متعال امام شهدا و شهدای گرانقدر را به همراه خواهید داشت.»
 
-->