پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/04/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 698158 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 11346913
کد خبر : 160822 تاریخ ثبت : 1396/5/17 10:25 نظرات تایید شده : 2
علی اكبر خبازی*

سموم غیرمجاز،سرطان و مسئولانی که نگران نیستند!

چند وقتي است كه آمار بيماري سرطان به شدت بالا رفته و مرتب مطلع مي شویم كه اين بيماری جان عزيزی را گرفته و تنها افسوس می خوريم و قدری اندوهگين می شويم و همين و بس.

اما چرا دراين خصوص اقدام جدي و موثری صورت نمي گيرد و اغلب در حد شعار به آن اكتفا می کنیم؟ شايد باور نداريم كه مي تواند نفر بعدي ما يا عزيزان مان باشند. شايد گمان مي كنيم هميشه اين چنين موارد سهم ديگران است و ما مستثني از ديگرانيم اما واقعيت چنين نيست.

آنچه مسلم است يكي از دلايل اصلي ابتلاء به بيماري سرطان استفاده بيش از حد از سموم غير استانداردي است كه جهت رشد محصولات باغي و سبزيجات و صيفي جات بكار مي رود و از طريق مصرف اين محصولات اين سموم به بدن انسان منتقل مي شوند.

براي مثال ديده شده كه طالبي ظرف ٤٨ ساعت با استفاده از مواد شيميايي بيش از حد و غيرمجاز به رشد و مرحله چينش رسيده است.

يا اينكه بعضا گوجه فرنگي با ريختن مواد غير استاندارد شيميايي در كوتاه مدت ظاهري قرمز و درشت پيدا كرده اما ناسالم و درون آن رگهايي سفيد رنگ كه نشان دهنده استفاده بيش از حد از مواد شيميايي مي باشد.

يا برخی محصولات صیفی كه به همين ترتيب رشد يافته و براي سلامتي انسان زيانبار مي باشد.

گواه اين مدعي محموله اي چند صد تني هندوانه اي مي باشد كه چندي قبل به كشور عمان صادر گرديد اما این كشور به دليل وجود بيش از حد مجاز مواد شيميايي آنها را غير قابل استفاده اعلام و به ايران مرجوع نمود.

اين مسئله در رسانه هاي ايران خبرساز گرديد، اما متاسفانه هيچ نهاد و ارگاني مسووليت اين موضوع را به گردن نگرفت و در نهايت پس از چند روز قضيه فراموش شد. اما معلوم نيست سرنوشت هندوانه هاي سمي مرجوع شده به ايران چه شد!

آنچه مسلم است آنها معدوم نگرديده اند و شايد هم  در بازار داخلي به خورد شهروندان كم توقع و قانع و چه بساخود ما رفته باشد!

حال سوال اينجاست: آيابراي ما زشت و زننده نيست كه كشوري همچون عمان با آزمايش  هندوانه كشورمان اعلام نمايد كه به دليل وجود بيش از حد مواد شيميايي در آن مصرفش براي سلامتي انسان مضر بوده و آن را به ايران مرجوع نمايند؟

چرا هيچ ارگان و نهادي نظارت سازنده بر نحوه توليد محصولات كشاورزي نداشته كه محصولاتي اين چنينی بر سر سفره مردم راه پيدا كند و سلامت آنان را به خطر اندازد؟

آيا مسولين ما نمي دانند كه اين محصولات كشاورزي بر سر سفره عزيزان آنان نيز راه پيدا مي كند و پير و جوان از آن استفاده مي كنند؟

آيا آنان نمي دانند كه هزينه هاي درمان بعدي كه بر جامعه و مردم بار خواهد گرديد به مراتب سنگين تر از هزينه پيشگيري و آموزش راهكارهاي صحيح كشاورزي به كشاورزان مي باشد تا هم آنان محصولي سالم توليد كنند و هم توليد برايشان مقرون به صرفه باشد؟ و سوالات متعدد دیگر...

شايد تا افکار عمومی خواسته به حقي را مطالبه ننمايد در عمل وقت اجراي آن فرا نرسيده باشد...

*وكيل پايه يك دادگستري

 کلمات کلیدی خبر : علی اكبر خبازی سرطان