پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 32459680 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 51752661
کد خبر : 156373 تاریخ ثبت : 1396/4/18 19:14 نظرات تایید شده : 0

رهامی: رییس‌ دولت‌ اصلاحات را نگران کردند

خلیج فارس: محسن رهامی در تشریح چرایی انتقاد بسیاری از چهره‌ها نسبت به شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان گفت: ما نسبت به سازوکار فعلی شورای عالی انتقاد داریم. نگرانی ما این است که از شخصیت و موقعیت خاتمی بیش از حد نمی‌توان استفاده کرد و خود عملکرد و کار باید مورد نظر و پسند مردم باشد.

به گزارش«خلیج فارس»؛ حجت‌الاسلام والمسلمین محسن رهامی در گفت‌وگو با «انتخاب» از مسائل پشت پرده در ماجرای تایید لیست شورای شهر تهران توسط رئیس دولت اصلاحات سخن گفت.
 
رهامی با اشاره به مصاحبه شکوری‌راد در مورد نارضایتی رییس دولت اصلاحات از لیست شورای شهر گفت: بنده هم در مورد نارضایتی آقای خاتمی در مورد لیست شورای شهر شنیده بودم. پس از آن که مطالب و اعتراضاتی از سوی جریان چهره‌های بارز جریان اصلاحات در مورد چگونگی بستن لیست مطرح شد، جناب منتجب‌نیا به ایشان نامه نوشت که لیست را دیگر تایید نکنید و انتخاب را به مردم واگذار کنید و مردم خود شخصا بین لیست‌ها دست به انتخاب بزنند.
 
وی افزود: پس از ارائه لیست از سوی شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، آقای خاتمی دچار تردید شدند اما دوستان از شورای عالی به ایشان مراجعه کردند و مجموعا با همه صحبت‌هایی که شد، تصمیم بر این شد که جو از این حالت دربیاید و ایشان لیست را تایید کنند. دوستان به آقای خاتمی گفتند که اگر لیست را تایید نکنید، ممکن است شورا به دست جریان‌های دیگر بیافتد و ایشان نگرانی پیدا کرد. گفته بودند دوستانی مثل هادی خامنه‌ای و منتجب‌نیا می‌خواهند لیستی جدا بدهند. با این حال من گفتم بنایی برای انتشار لیست موازی نداریم. نهایتا به آقای خاتمی گفتند که لیست فشل می‌شود و ایشان را به این جمع‌بندی رساندند و نگران‌شان کرده بودند که اگر لیست را تایید نکنید فضا از دست می‌رود.
 
وی با اشاره به افراد معترض و استدلال آنها نسبت به لیست شورا گفت: با این حال ما انتقاد داشته و داریم. دوستانی از جمله برخی اعضای شورای فعلی شهر می‌گفتند در بحث رای‌گیری و امتیازات، امتیاز بیشتری داشتند. همچنین افراد دیگری نیز همین سخن را می‌گفتند. از جمله افرادی که آقای خاتمی نسبت به عدم حضورشان معترض بود.
 
رهامی اضافه کرد: نهایتا، دو سه روز مانده به انتخابات ایشان به صورت کتبی و نه صوتی، لیست را تایید کردند. در فضای تشتتی که ایجاد شده بود، تاییدیه ایشان بسیار موثر بود و جبهه اصلاحات به انسجام رسید. مجموع دوستان ما هم به این رسیدند که پس از تاییدیه رییس دولت اصلاحات، مخالفتی ابراز نشود. با این حال بسیاری از دوستان می‌توانستند در لیست حضور داشته باشند اما جمع‌بندی این شد که از لیست حمایت شود تا از هرگونه تشتت پیشگیری شود.
 
رهامی در پاسخ به این سوال که چرا بر اساس گفته شکوری راد، «عارف به اعتراض خاتمی توجهی نکرد و ماجرا را رها کرد»، گفت: دوستان معتقد بودند که این ماجرا قابل حل نیست. البته قرار بود دوستانی که در شورا بودند، جلسه‌ای بگذارند. چون اعتراضات زیاد شد و اعضای شورای فعلی مصر بودند که حضور داشته باشند مانند تندگویان، حقانی و دانشور. اما دوستان معتقد بودند هرگونه تغییر مصوبه شورای عالی را به هم می‌زند، ظاهرا از اصلاح و تغییر منصرف شدند.
 
نماینده دور اول و دوم مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شورا به این نتیجه رسیده بود که اگر لیست را باز کنیم امکان بستنش سخت است. البته متوجه کردن تمامی اشکالات به سمت دکتر عارف اشتباه است. آقای عارف در شرایطی است که پایین آوردن‌ شان ایشان صلاح نیست، در واقع انتقادها متوجه تمامی هیات‌رئیسه شورای عالی سیاستگذاری است.
 
رهامی در تشریح چرایی انتقاد بسیاری از چهره‌ها نسبت به شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان گفت: ما نسبت به سازوکار فعلی شورای عالی انتقاد داریم. نگرانی ما این است که از شخصیت و موقعیت خاتمی بیش از حد نمی‌توان استفاده کرد و خود عملکرد و کار باید مورد نظر و پسند مردم باشد.
 
وی همچنین از پذیرفتن بخشی از انتقادات از سوی رئیس دولت اصلاحات خبر داد و خاطرنشان کرد: اخیرا جلسه شورای مشورتی برگزار شد. آقای خاتمی هم تاکید کردند که بخشی از انتقادات به شورای عالی و ترکیبش را قبول دارند و این باید اصلاح شود. در حقیقت، مشکل اصلی، ترکیب شورا و تعداد زیاد اعضای حقیقی شورا است. در واقع اگر ترکیب اصلاح نشود، مشکلات باقی میماند. با این حال این که شورای دیگری در مقابل شورای عالی به وجود بیاید، فعلا زود است. باید از دوستان مختلف در جهت حل مشکلات دعوت شود. در واقع هدف ما حفظ انسجام است و هر راه‌حلی که منجر به شکاف شود، مورد قبول ما نیست و همین مسئله موجب شده که بسیای از  حرف‌ها را نزنیم و سکوت کنیم.
 
وی افزود: در این شورا نقش عمده را  افراد ایفا می‌کنند و جای احزاب را گرفته‌اند. در واقع عملا یک جریان، شورای عالی را می‌گرداند و رای از یک جا می‌گردد. البته من نسبت به حل مشکلات خوش‌بینم. خوبی اصلاح‌طلبان این است که در کلام مشکلات را حل می‌کنند. ما انتقادها را نگه می‌داریم اما حاضر نیستیم به منافع کلان اصلاحات ضربه بخورد. ما تجربه ۸۴ را فراموش نمی‌کنیم؛ تجربه‌ای که پر هزینه است. آن قدر آن موضوع گران تمام شد که ده‌ها سال شاید طول بکشد که از عهده تاوان آن بربیاییم.
 
رهامی در ادامه گفت‌وگو با ارائه راه‌حل برای رفع مشکلات در جبهه اصلاحات گفت: من معتقدم باید شورای هماهنگی را تقویت کنیم. در واقع شورای عالی باید ذیل شورای هماهنگی قرار بگیرد. شورای هماهنگی بود که شورای عالی را راه انداخت. بنابراین در خود شورای هماهمگی جبهه اصلاحات این مسئله را مطرح کنیم تا اصلاحات بیش از پیش تقویت شود. با خود آقای خاتمی در این رابطه صحبت شده است. لذا جلساتی داریم که مشکلات را حل کنیم و نگذاریم به بیرون بکشد. البته الان اولویت، بحث کابینه و شهرداری است اما این باعث نمی‌شود که مسائل را در جلسات خصوصی مطرح نکنیم.
 
وی افزود: با این حال دوستانی که منتقدند، اکنون ملاحظه می‌کنند و کوتاه می‌آیند اما برخی جریانات بیشترین استفاده را می‌کنند. با خود می‌گویند که اینها که نمی‌آیند وسط، پس می‌گوییم مسائل بماند برای دفعه بعد. در حقیقت چندین بار است که اینها این طور رفتار می‌کنند.
 
رهامی همچنین با اشاره به آخرین دیدارهای خود با آیت‌الله هاشمی اظهار داشت: ما با مرحوم آیت‌الله هاشمی هم پیش از فوت‌شان صحبت کردیم. ایشان در مورد مسائل جبهه اصلاحات معتقدند بودند که باید کمک شود و مشکلات رفع شود. ایشان تاکید بر تقویت تحزب در جبهه اصلاحات داشتند و حتی گفتند هفته‌ای یک جلسه با ایشان در این حوزه داشته باشیم.»
 


کلمات کلیدی خبر : رهامی انتخابات شورای شهر