پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 32621263 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 51913932
کد خبر : 152579 تاریخ ثبت : 1396/3/22 11:44 نظرات تایید شده : 0

پیروزی رییس‎جمهور جدید فرانسه در نخستین قمار سیاسی

خلیج فارس: امانوئل ماکرون رییس جمهور جدید فرانسه پروزی بزرگی در انتخابات زودهنگام پارلمانی کسب کرده است و پیش بینی می شود اکثریت مطلق کرسی های پارلمان فرانسه را به دست آورد.

به گزارش«خلیج فارس» به نقل از عصرایران؛ ماکرون که بلافاصله پس از پیروزی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری فرانسه و راه یابی به کاخ الیزه دستور برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی را داد،  با کسب بیش از 400 کرسی از پارلمان فرانسه پیروزی بزرگی به دست آورده است.

پارلمان فرانسه 577 کرسی دارد.

در انتخابات دیروز فرانسه حزب سوسیالیست شکست بزرگی را تجربه کرد و تنها توانست اندکی بیش از 7 درصد از کل آرا را از آن خود کند.

نتایج اولیه نشان می دهد "حزب جمهوری رو به پیش" حزب تازه تاسیس امانوئل ماکرون موفق شده است به همراه حزب" مردم" (MODEM) با کسب دستکم 32 درصد از کل آرا، حدود 445 کرسی پارلمان فرانسه را از آن خود کند.

این پیروزی قدرت مانور خوبی در اختیار ماکرون قرار خواهد داد تا شعارها و وعده های انتخاباتی خود را که غالبا اقتصادی هستند، پیاده کند.

به رغم پیروزی ماکرون اما میزان مشارکت در انتخابات دیروز فرانسه پایین و حدود 48 درصد بوده است.

گفتنی است انتخابات پارلمانی فرانسه دو مرحله‌ای است و مرحله دوم آن یک‌شنبه آینده برگزار می‌شود.

بر اساس قوانین فرانسه، نامزدهایی  که در دور اول کمتر از 12.5 درصد کل واجدان شرایط رای آورده باشند حذف می شوند و بقیه به دور دوم خواهند رفت. در دور دوم اما ملاک اکثریت نسبی آراست و هر نامزدی که بیشترین رای را آورده باشد به پارلمان راه خواهد یافت.
 
پیروزی ماکرون در نخستین قمار سیاسی دولتش در حالی است که هفته گذشته ترزا می نخست وزیر بریتانیا که در اقدامی مشابه دستور برگزاری انتخابات زودهنگام را داده بود در کسب کرسی های بیشتر پارلمان ناکام ماند.

پیروزی بزرگ رییس جمهور فرانسه در انتخابات زودهنگام پارلمانی