پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 32617816 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 51910491
کد خبر : 152130 تاریخ ثبت : 1396/3/19 14:51 نظرات تایید شده : 0

شوک انتخاباتی در انگلیس: حزب حاکم محافظه‌کار اکثریت پارلمان را از دست داد+عکس

خلیج فارس: بر اساس نتیجه نهایی انتخابات زودهنگام انگلیس که دقایقی پیش اعلام شد، حزب حاکم محافظه کار توانست برتری خود را بر حزب کارگر حفظ کند اما نتوانست اکثریت قاطع را به دست آورد و  نخست وزیر این کشور که برای پشتیبانی از راهبردش در مذاکرات دشوار برگزیت خواستار انتخابات زودهنگام شده بود شکست خورده است.

http://cdn.fararu.com/files/fa/news/1396/3/19/320968_875.jpg

 
به گزارش «خلیج فارس» به نقل از فرارو؛ شبکه بی بی سی با اعلام نتایج نهایی شمارش آرای انتخابات پارلمانی انگلیس، تأکید کرد، بر اساس این نتایج  حزب  حاکم محافظه کار از ششصد و پنجاه کرسی پارلمان،  319 کرسی و حزب کارگر انگلیس  261 کرسی را به خود اختصاص دادند. بقیه کرسی‌ها نیز میان دیگر احزاب تقسیم شد. در این انتخابات حزب محافظه کار نتوانست به اکثریت مطلق دست یابد و 6 تن از وزرای دولت ترزا می کرسی های خود را در پارلمان از دست دادند.
 
حزب حاکم محافظه‌کار اکثریت پارلمان را از دست داد
 
در پی اعلام نتایج انتخابات پارلمانی انگلیس جرمی کوربین رئیس حزب کارگر از ترزا می نخست وزیر خواست با توجه به نتایجی که حزب محافظه‌کار در انتخابات پارلمانی کسب کرده است، از مقام خود استعفا کند.
 
جرمی کوربین رهبر حزب کارگر اوایل بامداد روز جمعه در سخنانی گفت که این انتخابات نشان داده که ترزا می پشتیبانی مردم را از برنامه هایش از دست داده است و به همین دلیل بایستی برود.
 
جورج آزبورن وزیر پیشین دارایی انگلیس از حزب محافظه کار نیز در همین رابطه گفته بود در صورتی که این حزب نتواند اکثریت قاطع را به دست آورد ترزا می بایستی استعفا دهد.
 
ناظران معتقداند افزایش محبوبیت حزب کارگر به رهبری جرمی کوربین و کسب دست کم 30 کرسی بیشتر از سوی این حزب نسبت به انتخابات سال 2015 است که این مساله سبب خواهد شد تا حزب محافظه کار قادر نباشد تا به عنوان پیروز قاطع انتخابات، تشکیل دولت دهد و بار دیگر پارلمان معلق بوجود خواهد آمد.
 
پارلمان معلق در شرایطی پدید می آید که هیچ‌کدام از احزاب سیاسی انگلیس نتوانند اکثریت 650 کرسی مجلس عوام که 326 کرسی (نصف به علاوه یک) است، را به دست آورند. در صورت بروز این وضعیت، حزبی که بیشترین کرسی ها مجلس عوام را به دست آورده است برای تشکیل دولت بایستی با یک حزب دیگر ائتلاف کند.
 
در پی اعلام نتایج و ارزیابی ها از انتخابات پارلمانی در انگلیس ارزش پوند در بازارهای مالی،  بشدت در برابر دلار آمریکا کاهش یافت. ارزش پوند که صبح روز پنجشنبه و قبل از شروع رای گیری انتخابات پارلمانی انگلیس در ساعت 7 صبح، در برابر 1.2978 معامله می شد، شامگاه گذشته پس از انتشار ارزیابی ها از نتایج این انتخابات، با سقوط ناگهانی، به 1.2730 دلار رسید که پایین ترین حد از آوریل گذشته بشمار می آید.
 
شاخص سهام بورس لندن و اکثر بورس های مهم اروپایی در 29 فروردین ماه گذشته نیز به دنبال درخواست 'ترزا می' نخست وزیر انگلیس برای انتخابات زودرس پارلمانی بشدت کاهش یافتند.
 


کلمات کلیدی خبر : انتخابات انگلیس