پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 22230929 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 20594427
کد خبر : 151144 تاریخ ثبت : 1396/3/11 13:12 نظرات تایید شده : 42
در گفتگوی «خلیج فارس» با برخی فعالین اجتماعی پیگیری شد:

چرا رای «روحانی» در 3 شهرستان استان پایین بود/ از عملکرد مسئولان تا ضعف ستادهای انتخاباتی

خلیج فارس: در کنار عملکرد ضعیف مسئولان دولتی در قبال مشکلات و مصائب این مناطق، وجود بعضی مدیران دو زیستی بیشترین سهم را در افزایش تنش های اقتصادی در این شهرستانها و دلگیری مردم از دولت روحانی داشت...

خلیج فارس: در جغرافیای طیف بندی های سیاسی کشور، همواره بوشهر را به عنوان استانی اصلاح طلب می شناسند. با انتخابات ریاست جمهوری سال 76 و قرار گرفتن بوشهر به عنوان دومین استان در میزان اقبال و رای به خاتمی (پس از زادگاهش یزد)، اصلاح طلبی بوشهری ها بر سر زبان ها افتاد.

به گزارش «خلیج فارس»؛ از آن زمان به بعد نه تنها بوشهر بعنوان استانی با رویکرد سیاسی اصلاح طلبانه شهرت یافت بلکه رای این استان بعنوان شاخص و قطب نمایی برای تعیین اقبال اصلاح طلبان به کاندیدهای ریاست جمهوری تلقی می شد تا جایی که در انتخابات سال 92 محسن رضایی در جریان رقابت های انتخاباتی دو بار به بوشهر سفر کرد.

این استان کوچک کم جمعیت اما همیشه این رویکرد سیاسی را در سالهای بعد از دوخرداد برای خود نگهداشت و اگر چه در دوران 8 ساله احمدی نژاد گروه های سیاسی اصولگرا تلاش نموند با ایجاد تشکل های منسجم خصوصا در مساجد و حسینیه ها و با رویکردی فرهنگی ذائقه سیاسی مردم بوشهر را تغییر دهند اما استان بوشهر خصوصا مرکز آن جهت اصلاح طلبانه خود را تغییر نداده است.

اما انتخابات سال 96 پیام های دیگری در دل خود داشت که نشان می داد این رویکرد سیاسی به تدریج در حال تغییر جهت بوده و یا دستکم این استان بلیط سیاسی خود را دیگر نمی‌خواهد به هر دولتی که صرفا عنوان اصلاح طلب دارد ارزان بفروشد.

درصد آراء روحانی و رییسی به تفکیک استان ها/ بوشهر جزو استان هایی که بالاترین رای ها را به رقیب رییس جمهور داد

درصد بالای آرای سید ابراهیم رییسی در شهرستان های دیر و دشتی و تنگستان پیش از آنکه نشان دهنده نتیجه بخش بودن تلاش های گروه های اصولگرا باشد نشان از نارضایتی و دلگیری مردم این مناطق از عملکرد دولت در طول چهارسال گذشته و ناتوانی نمایندگان دولت است.

به باور بسیاری از ناظران سیاسی، این سه شهرستان در دوره چهارساله اول روحانی، شرایط اقتصادی خوبی را تجربه نکردند و بخش مهمی از اقتصاد این مناطق در سایه تغییر سیاست های دولت در قبال مرزنشینان، کم توجهی به کشاورزی به عنوان اصلی ترین زمینه معیشت مردم این مناطق و ضعف مدیران استانی برای پیگیری این مشکلات، دستخوش بحران های فراوانی بوده است.

از لغو قانون ته لنجی تا فروش کلیه

به طور مثال منطقه ساحلی که عمده فعالیت های اقتصادی آن حول محور دریا و تجارت ملوانی است، با تغییر رویکردها در قبال ته لنجی دچار تنش های کم سابقه ای شد و بسیاری از مردم شغل خود را که بسته به همین رویه قدیمی بود از دست داده و بازار مناطق اطراف که با واردات ملوانی تغذیه می شد در برخی از سالها رکود کم سابقه ای را به خود دید.

این رکود تا جایی بود که مدیر انجمن بیماران کلیوی در گفتگویی با «خلیج فارس» اعلام کرد که بعد از تغییر قانون ته لنجی بیشترین متقاضایان فروش کلیه از برخی از همین مناطق ساحلی می باشند.

در این بین بیشترین انتقاد متوجه نماینده ارشد دولت در استان و فرمانداران می باشد که نتوانسته اند از حقوق مردم استان در مرکز دفاع کنند و وعده های مکرر استاندار که کمتر رنگ تحقق به خود گرفت بیش از پیش مردم این مناطق را از دولت دل زده کرد.

گوجه کارانی که هست و نیست خود را باختند

اما سالهای گذشته، یکی از مقاطع بحرانی برای کشاورزان شهرستان های دشتی و دیر نیز محسوب می شود. در حالی که بخش مهمی از مردم شهرستان دشتی و دیر از کشت گوجه فرنگی روزگار می گذرانند و این محصول زمینه معیشت تعداد زیادی را در این مناطق فراهم نموده، کاهش قیمت گوجه فرنگی و روی دست ماندن محصولات این مناطق، باعث شد تا خانواده های زیادی تمام هست و نیست خود را در سایه بی برنامگی مسئولین از دست بدهند. (البته بخشی از مشکل ناشی از کشاورزی سنتی است، ولی دولتی ها هم برنامه موثری برای بهبود وضعیت کشاورزی این مناطق اجرایی نکردند)

اگرچه  وقتی که داد همه در آمد و کلیپ های کشاورزانی که از روزگار تلخ خود می نالیدند در شبکه های اجتماعی دست به دست چرخید، با تلاش نمایندگان دشتی و تنگستان و دشتستان در مجلس، دولت پذیرفت گوجه فرنگی را با قیمتی که هزینه های کشاورزان را هم جبران نمی کرد به شکل توافقی خریداری کند، اما خاطره این وضعیت نامناسب تا هنوز کام مردم دشتی و دیر را تلخ کرده و کشاورزان این دو شهرستان معتقدند که مدیران استانی آنچنان که بایسته و شایسته بود، داد مردم را به گوش دولتی ها نرساندن و دولت کشاورزان این مناطق را همچون کشاورزان سایر مناطق کشور ندیده و آنها را در آن شرایط تنها گذاشت.

مدیران دو زیستی آفت دولت روحانی 

در این بین اما وجود بعضی مدیران دو زیستی بیشترین سهم را در افزایش تنش های اقتصادی در این شهرستانها و دلگیری مردم از دولت روحانی داشت، مدیرانی که بجای ورود موثر در اتفاقات پیش آمده سعی می کردند فاصله خود از چالش های دردسرساز را حفظ کنند تا در صورت تغییر دولت و یا پیشنهاد مسئولیت های جدید، به عنوان مدیران سرتا پا روحانی معرفی نشوند و مجال مسئولیت دولتی برای آنها همیشه محفوظ باشد.

در طول چهارسال گذشته یکی از انتقادات جدی گروه های سیاسی اصلاح طلب به مدیر ارشد استان که کمتر مرکز نشینان خواستند بشنوند، حول انتصابات او در رده مدیران ستادی و فرمانداران بود و برخی مهمترین دلیل رویارویی اصلاح طلبان با مصطفی سالاری را اصرار وی بر انتصابات بی ضابطه و بعضا فامیلی می دانند که در مواقع خاص، اولین کسانی خواهند بود که به اردوگاه رقیب خواهند پیوست.

اختلاف افکنی میان اصلاح طلبان بعنوان حامیان جدی دولت

اما از سوی دیگر برخی دلیل دیگر کاهش رای روحانی در استان را وجود اختلافات کم سابقه در اردوگاه اصلاح طلبان می دانند به گونه ای که  اصلاح طلبان بوشهر از سال 76 تاکنون چنین اختلافی که از زمان حضور استاندار جوان شکل گرفته را تجربه نکردند.

به باور آنها تیم منسجمی که از زمان حضور سالاری در فضاهای مجازی و حقیقی با جدیت و تلاش کم نظیری زمینه چینی برای دو دستگی میان اصلاح طلبان را در دستور کار قرار داد و اصلاح طلبان معتقد و منتقد را با عناوینی چون سهم خواهی به حاشیه راند، اگر در زمان انتخابات ریاست جمهوری نیز اینگونه برای معرفی دولت روحانی تلاش می نمود، شاید آرایش آرا استان (خصوصا رای بالا به رقیب رییس جمهور) به گونه ای دیگر بود.

آنچه گفته شد مجموعه ای از نظرات و دیدگاههای موجود در درباره دلایل کاهش رای روحانی در سه شهرستان بوشهر می باشد و شاید لازم است با نیم نگاهی به چهار سال آینده که با چشم بر هم زدنی فرا خواهد رسید موضوع به شکل نقادانه تری مورد بررسی قرار گیرد.

برخی دیدگاهها درباره رای زیر 50 درصدی روحانی در سه شهرستان استان

بافت روستایی و مشکلات اقتصادی

رحیم کارگر فعال اجتماعی تنگستان و اهل منطقه ساحلی معتقد است: یکی از دلایل عدم رای آوری مناسب روحانی در بسیاری از مناطق در حوزه فرهنگی می باشد و از آنجایی که شهرستان هایی چون تنگستان و یا دشتی از نظر فرهنگی دارای بافت روستایی می باشند بیشتر تابع فرهنگ روستاهای خود هستند تا اینکه شاخص های دیگر. شاید شاهد این مصداق رای بالای روحانی در کلان شهرها و شهرهایی از استان باشیم که بافت شهری آن بیشتر می باشد.

به گفته وی، از نظر اقتصادی نیز وعده رقبای انتخاباتی درباره یارانه چند برابری، تاثیر بسزایی در عدم رویکرد مردم به روحانی در این مناطق داشته است که باید دولت بتواند به این ضعف یعنی مشکلات معیشتی مردم توجه بیشتری نماید. همچنین در مناطق ساحلی بی ثباتی شغلی و نابسامانی دراین حوزه بویژه مساله فعالیت دریایی و داستان بی سرانجام ته لنجی که شاهد دو گانگی در تصمیمات دولت هستیم و سبب نارضایتی مردم این مناطق شده، در رویکرد به کاندیدای مقابل او موثر بوده است.

عملکرد ضعیف کارگزاران دولت

محسن قاسمی زاده فعال سیاسی اصلاح طلب تنگستان و منتخب شورای شهر اهرم در دوره پنجم نیز می گوید: عملکرد ضعیف بخشداران در زمینه توسعه سیاسی در کنار آن نبود جرات و توان کافی جهت دفاع از سیاست های دولت در زمینه های عمرانی و سیاسی، یکی از دلایل رای پایین روحانی در تنگستان ارزیابی می شود.

وی با اشاره به غلبه بافت روستایی به شهری در تنگستان یادآور می شود: با این حال دولت برای روستاها برنامه ها و اقدامات قابل دفاعی داشته که یکی از موارد آن بهبود شرایط حوزه درمان بوده که اگرچه برای تنگستان بصورت نسبی بوده، ولی مسئولان همین خدمات را هم به خوبی برای مردم تبیین نکرده و اراده ای جدی در مدیران شهرستان برای انتقال مشکلات و نارضایتی ها دیده نمی شد که باعث رای ضعیف روحانی در تنگستان شد.

چرایی برتری رییسی در دیّر

حسن محدث زاده فعال رسانه ای در شهر آبدان دیر هم با اشاره به اینکه شهرستان دیر در کنار دشتی و تنگستان یکی از اضلاع مثلثی است که سیدابراهیم رییسی توانست در استان بوشهر بر رییس جمهور مستقر پیشی گیرد، می گوید: بافت فرهنگی این شهرستان به باورهای اصولگرایی به نسبت نحله فکری اصلاح طلبی، قرابت و نزدیکی بیشتری دارد. فی المثال می توان گفت که هم اکنون چندین امام جمعه محترم در خارج و داخل استان و برخی مسئولان نهادهای منتسب به اصولگرایان از فرزندان این شهرستان هستند که نشان می دهد، طیف اصولگرا از سرمایه های انسانی ذی نفوذی در بین اقشار مختلف مردم برخوردارند.

وی ادامه داد: این موضوع خود را در انتخابات مجلس دهم در اسفند 94 هم نشان داد که علیرغم اینکه حسین بردستانی تک کاندید بومی شهرستان دیر در میان نامزدها بود و از سویی مورد حمایت لیست امید نیز قرار گرفت و در روزهای منتهی به انتخابات نیز مباحث و حساسیت های ناسیونالیستی و جغرافیایی ما بین دیر و جم حاکم بر فضای انتخاباتی حاکم شده بود، اما بردستانی اصلاح طلب، نتوانست در زادگاه خود برتری معنادار و مطلقی را با رقبا ایجاد کند، این در حالی بود که رقیب اصلی (سکینه الماسی) در جم، آرا را چنان درو کرد که سایرین از رسیدن به او بازماندند. خروجی دیدگاه مردم دیر در آن انتخابات به نامزد اصلاح طلبان که جمیع شرایط برای وی فراهم شده بود، نشان می دهد که دغدغه اصلاح طلبی همچنان نیازمند گذر زمان است تا به در این خطه به بلوغ رسیده و بتواند اعتماد اکثریت را بدست آورد.

وی دیگر عوامل رای ضعیف روحانی در دیر را ناشی از مشکلات اقتصادی منطقه و رکود پروژه های عمرانی دانست و گفت: طی این سال ها شاهد آتش سوزی اسکله دیر، بحران شدید افت قیمت گوجه فرنگی، وقوع سیل در بهمن ماه سال گذشته و فروردین امسال، وقوع سونامی در نوروز 96 بودیم که طی سال های اخیر خسارات زیادی را به بار آورده اند، ولی پس از وقوع این اتفاقات حداقل انتظار از دولت، جبران خسارات و آسیب های وارده به بخش های عمومی و خصوصی بود که متاسفانه در عمل بازخورد رضایت بخشی مشاهده نگردید. همچنین با وجود اینکه گره 28 ساله بیمارستان دیر در دولت یازدهم گشوده شد و این گمشده به سرانجام مطلوبی رسید، اما ضعف در تامین خسارات وارده به درصد اعظمی از مردم شهرستان، نه موجبات نارضایتی مردم را فراهم آورد، بلکه حتی مانع تزریق شیرینی بهره برداری بیمارستان به کام ها گردید.

محدث زاده یکی دیگر از مشکلات روحانی در دیر را هم ناشی از عملکرد ستاد انتخاباتی وی می داند که طبق اطلاع «خلیج فارس» چیدمان اغلب این ستادها با مداخله استاندار و برادر وی بوده است. وی می گوید: چارت ساختاری ستادهای انتخاباتی رییس جمهور در این شهرستان بر چهره ها، سهم خواهان و ایده های تکراری و حتی سخنرانان کسل کننده و همیشگی پایه گذاری شده بود و مشی نو، تبلیغاتی جذاب، منظم و هدفمندی را در برنامه های کاری آنها دیده نمی شد. ناگفته پیداست که این خط کاری در بدنه مردمی که به اصولگرایی راغب ترند، نمی تواند دستاورد قابل دفاعی داشته باشد.

از ضعف عملکرد دولت تا انسجام اصولگرایان

غلامرضا خیاط فرهنگی اهل شهر دوراهک و فعال سیاسی اصلاح طلب هم در خصوص برتری آراء کاندیدای اصولگرایان نسبت به رییس جمهور مستقر در شهرستان دیر معتقد است:  با توجه به تجمیع کاندیداهای اصولگرا در سید ابراهیم رییسی، اصولگرایان که در شهرستان دیر از پتانسیل اجتماعی بسیار بالایی برخوردارند و برای هر انتخابات نیز انرژی بالایی اختصاص می دهند و دیدارهای چهره به چهره زیادی دارند، زمینه رای بالاتری را برای طیف خود فراهم کردند که البته در کارزار انتخابات مطرح شدن سند 2030 یونسکو و ادعاهایی که درباره آن بوجود آمد نیز کمک شایانی به صندوق آرا اصولگرایان نمود.

به گفته خیاط، عملکرد مسولان و دستگاههای دولتی در شهرستان دیر ضعیف بود و نتوانست حداکثر آراء را جذب کند که نیاز به خانه تکانی اساسی در این شهرستان می باشد، چرا که بسیاری از مسولان دولت تدبیر و امید در این شهرستان از بکارگرفتن نیروهای تحصیلکرده اصلاح طلب سرباز زدند و روی خوش نشان ندادند و بسیاری برای تثبیت خودشان به جذب اصولگرایان همت گماشتند، به همین سبب نارضایتی هایی از سوی اصلاح طلبان در این شهرستان پیش آمد.

وی برهمین اساس به ضعف عملکرد مدیران دولت روحانی در شهرستان دیر اشاره کرد و گفت: مشکلات معیشتی که ناشی از بی برنامگی دستگاههای مسئول خصوصا برای کشاورزان تشدید شد، زمینه را برای ریزش آراء روحانی در این شهرستان فراهم کرد. خصوصا اینکه وعده افزایش یارانه هم در این مشکل کارگر افتاد و بخشی از توفیق کاندیدای اصولگرایان هم به سیادت کاندیدای اصلی شان مرتبط بود که در این منطقه از احترام خاصی برخوردارند.

دشتی؛ عملکرد دولت در قبال مشکلات مردم و مجریانی که دلبستگی به گفتمان دولت ندارند

در انتخابات اخیر، دشتی در رای به حسن روحانی، رتبه آخر را در میان شهرستان های استان داشت. در این خصوص دیدگاه غلامعلی زارعی فعال رسانه ای دشتی را جویا شدیم.

مدیر سایت خبری مند عقیده دارد بیش از نیمی از دلایل عدم اقبال به روحانی در دشتی ناشی از عملکرد دولت مستقر در قبال مشکلات موجود و ایجاد شده در شهرستان است.

وی گفت: دولت یازدهم در دشتی در تکمیل طرح های نیمه تمام بازمانده از دولت دهم خوب و موثر عمل کرد اما در تعریف پروژه های جدید توفیق چندانی نداشت. البته کمبود اعتبارات این شهرستان دلیلی است تا دست مجریان بسته باشد و تنوانند مشکلات موجود را رفع و رجوع نمایند.

زارعی با بیان اینکه وقتی در فاصله یک ماه بیش از پنجاه میلیارد به زیرساخت های دشتی خسارت وارد شد در حالی که کل اعتبارات عمرانی شهرستان در طول سال 42 میلیارد بود که آنهم تخصیص چندانی نیافته بود ادامه داد: در هنگامی که کشاورزی دشتی و کشت خارج از فصل گوجه فرنگی که منبع ارتزاق و معاش بیش از 70 درصد جمعیت این شهرستان بود به مشکل عدم تامین بازار فروش برخورد و توقعات مردم از نمایندگان خود برآورده نشد در کنار بافت سنتی جامعه دشتی دلایلی شد تا روحانی بیش از نیمی از آرای مردم شهرستان را از دست بدهد.

زارعی خاطرنشان کرد: البته آمار حکایت دیگری دارد. روحانی توانست آراء پیشین خود را در این شهرستان حفظ کند بنابراین باید گفت با تمام نارضایتی و دلخوری و انبوه مشکلات بخش قابل توجهی از مردم به دولت مستقر رای دادند که این نشان می دهد مردم ما رویه اعتدال و تدبیر برای رفع مشکلات را قبول دارند اما همانطور که می دانید بخشی از جامعه شهرستان که صورت مساله را تحت تبلیغات خانه به خانه رقیب جور دیگری باور کرده بودند قانع به رای دادن به روحانی نشدند.

به عقیده این فعال رسانه ای، از منظرهای دیگر نیز این اتفاق قابل بررسی است، مثلا نبود یک پایگاه مشخص برای تحلیل و توضیح گفتمان اعتدال در دشتی از مهمترین دلایلی است که مردم شهرستان با این مقوله آشنایی ملموس نداشته باشند. همچنین بخش عمده متولیان و مجریان در دشتی وابستگی و دلبستگی خاص و معنا دار به گفتمان اصلاح طلبی و اعتدالگرایی ندارند. علاوه بر آن کسانی که امروزه به نوعی هوادار دولت محسوب می شوند به دلیل نداشتن تحرک لازم نتوانسته اند همگرایی لازم را در طیف های فکری علاقه مند به این گفتمان ایجاد کنند.

زارعی در پایان تصریح کرد: شاید رفع مشکلات اقتصادی مردم دشتی بتواند به میزان علاقه مندان به جریانات فکری پیش گفته بیافزاید اما به جد می توان گفت دشتی از نداشتن یک پایگاه و جایگاه مشخص که بتواند نماینده ای کامل برای گفتمان اعتدالگرایی باشد رنج می برد. از این رو رها ماندن انبوه علاقه مندان به جریان اصلاح طلبی و اعتدالگرایی از مشکلات جدی است که باید در دشتی به مباحثه گذاشته شود و راهکاری برای رفع آن یافت.

ضعف مشارکت فعال سیاسی و اجتماعی در دشتی

محمد شاکری مطلق از فعالین اجتماعی شهر خورموج هم درخصوص آراء پایین روحانی در شهرستان دشتی معتقد است: بی شک اتفاق رخ داده در دشتی چند وجهی است، اما بدلایل متعدد در اینجا به مبحث سیاسی آن از منظر مشارکت فعالانه می پردازم. باید گفت در جامعه در حال گذار دشتی علیرغم آمار قابل توجه دانش آموختگان دانشگاهی و باتوجه به رابطه مستقیم تحصیلات با مشارکت فعالانه سیاسی، ولی تاکنون شاهد این تمایل نبوده ایم.

شاکری مطلق ادامه داد: عدم مشارکت فعالانه نتیجه آن عدم شکل گیری نمایندگی های احزاب سراسری و مطالبه گری های سیاسی در دشتی شده است. از سویی دگر نبود رسانه مستقل، فراگیر و مردمی جهت تنویر افکار عمومی و توسعه آگاهی زیست پذیری سیاسی در دشتی بیش از پیش احساس می شود. همه اینها بطور مستقیم بانی آن شده که در لایه های مختلف زیستی مردمان در حال گذار دشتی انتخاب های سیاسی مدون و ساختارمندی شکل نگیرد.

وی دلایل دیگری که باعث رتبه آخر شهرستان دشتی در رای به روحانی شد را اینگونه بازگو کرد: عدم  ارتباط مداوم، پایدار و سازنده روسای ستاد انتخاباتی دشتی با معتمدان، جوانان فعال و گروه های مرجع، عملکرد ضعیف و نامطلوب مدیران عالی دشتی در ارتباط عمیق و موثر با گروه های مرجع و روستائیان جهت اطلاع رسانی جامع خدمات دولت، عدم برنامه مدون برای تقویت سرمایه اجتماعی در قالب سمن ها و بخشی هم به ضعف های موجود در ستاد انتخاباتی روحانی در دشتی بازمی گردد، طوری که برخی مسئولان کمیته ها خود کاندیدای انتخابات شورا بودند و کارایی لازم در ستاد نداشتند.


 

-->