پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/02/26 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 785456 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 5886434
کد خبر : 149170 تاریخ ثبت : 1396/2/27 08:44 نظرات تایید شده : 1
ابتکار: تا سال 98 پایان فلرها در جنوب استان بوشهر

اولین فلر پارس جنوبی خاموش شد

خلیج فارس: مهدی یوسفی خاموشی اولین فلر مجتمع گاز پارس جنوبی را یک تحول بزرگ در برنامه های محیط زیست وزارت نفت دانست و تاکید کرد: اقدامات اصلاحی وزارت نفت در زمینه حفظ محیط زیست هیچگاه توقف نداشته است.

خلیج فارس: یکی از خواسته های دیرینه اهالی جنوب استان و ساکنان پیرامون پارس جنوبی خاموی مشعل های آتش است که علاوه بر هدر رفت گاز کشور، آلایندگی هوا را در پی دارد.

به گزارش «خلیج فارس»؛ این مهم در دولت یازدهم تحقق یافت و عصر سه شنبه مراسم رسمی خاموشی نخستین مشعل پارس جنوبی که در پالایشگاه اول مجتمع گاز پارس جنوبی (زیرو فلرینگ) است، با حضور دکتر ابتکار معاون رییس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست کشور و عرافی مدیرعامل شرکت ملی گاز در عسلویه برگزار شد.

 معاون رئیس‌جمهور در مراسم رونمایی از اولین مشعل سبز پارس جنوبی گفت: دولت اقدامات مناسبی را در زمینه کاهش آلایندگی محیط‌زیست در بخش‌های مختلف انجام داده که مهمترین آن را می‌توان حذف بنزین آلوده که تأثیر مستقیم بر آلودگی هوا داشت، دانست.

معصومه ابتکار تصریح کرد: رسیدن به این هدف که میزان مشعل‌سوزی گاز به صفر برسد، یکی از مهمترین اهداف زیست‌محیطی شرکت ملی گاز به شمار می‌رود که در راستای کاهش CO۲ و گازهای گلخانه‌ای، اقدامات مؤثری را انجام دهیم؛ حال آنکه تا ۵۰ درصد کاهش شدت مصرف انرژی را در دستور کار داریم.

به گفته ابتکار، تا سال ۹۸ کل گازهایی که مشعل‌سوزی می‌شوند، به صفر می‌رسند.

تحول بزرگ در برنامه های محیط زیست وزارت نفت

مدیر عامل سازمان منطقه ویژه پارس نیز در این مراسم گفت:با اقدمات اصلاحی که در زمینه کاهش فلرینگ انجام شده هم اکنون میزان فلرینگ در ده فاز نخست پارس جنوبی به طور محسوسی کاهش یافتع است بطوریکه میزان فلرینگ در سال٨٧ در هفته ٥٦ میلیون متر مکعب بود اما هم اکنون به ٥ میلیون متر مکعب در هفته کاهش یافته است و بر اساس برنامه اعلام شده از سوی شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی فلرینگ در این فازها تا پایان امسال به زیر ٣ میلیون متر مکعب در هفته خواهد رسید.

مهدی یوسفی خاموشی اولین فلر مجتمع گاز پارس جنوبی را  یک تحول بزرگ در برنامه های محیط زیست وزارت نفت دانست و تاکید کرد:اقدامات اصلاحی وزارت نفت در زمینه حفظ محیط زیست هیچگاه توقف نداشته است و همه شرکت های مستقر در منطقه ویژه پارس موظف به رعایت استانداردهای ابلاغی از سوی وزارتخانه هستند که لازم است همه موارد آن اجرا شود.

نگاهی دیگر به فلر گازی

فلر گازی (gas flare) که به آن فلر استک یا برج فلر (flare stack) نیز می‌گویند یک وسیله سوزاندن گاز است که در کارخانجات صنعتی مانند پالایشگاه نفت (petroleum refineries)، کارخانجات شیمیایی (chemical plants)، کارخانجات فرآوری گاز طبیعی و نیز سایت‌های تولید نفت و گاز دارای چاه نفت (oil well)، چاه گاز (gas well)، اسکله‌های نفت و گاز فراساحلی (offshore oil and gas rigs) و مکان‌های دفن زباله به کار می‌رود.
 
در پلانت‌های صنعتی، فلر استک در درجه اول برای سوزاندن گازهای قابل اشتعال آزاد شده توسط شیرهای اطمینان (pressure relief valves) در زمان افزایش فشار ناخواسته در تجهیزات پلانت استفاده می‌شود. در طول راه‌اندازی یا خاموشی تمام یا بخشی از پلانت، فلر استک‌ها برای احتراق برنامه‌ریزی شده گاز در دوره‌های نسبتا کوتاه استفاده می‎شوند.
 
مقدار زیادی از گاز فلر در بسیاری از سایت‌های تولید نفت و گاز، هیچ ربطی به محافظت در برابر خطرات ناشی از افزایش فشار تجهیزات پلانت‌های صنعتی ندارد. زمانی که نفت خام از چاه‌های نفت خشکی و فراساحلی استخراج می‌شود، گاز طبیعی خام همراه با نفت نیز استخراج می‌شود. در مناطقی از جهان که فاقد خطوط لوله (pipelines) و دیگر زیرساخت‌های حمل گاز هستند، معمولا مقادیر زیادی از این گاز همراه (associated gas) به عنوان گازهای زاید یا غیر قابل استفاده فلر می‌شوند. سوزاندن گاز همراه ممکن است در بالای برج عمودی فلر رخ دهد و یا در یک فلر در سطح زمین در یک گودال زمینی انجام شود.