پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 24685639 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 9069792
کد خبر : 148926 تاریخ ثبت : 1396/2/25 12:39 نظرات تایید شده : 2
به انگیزه انتخابات پیش رو؛

11 انتخابات و 7 رییس‌جمهور (اینوگرافی)

خلیج فارس: دوره ریاست جمهوری رجایی اما بسیار کوتاه بود و او و محمدجواد باهنر نخست وزیر کابینه در انفجار تروریستی به شهادت رسیدند تا دومین رییس جمهور نیز دوران 4 ساله خود را به پایان نرساند.
خلیج فارس: 29 اردیبهشت 1396 دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد.

به گزارش «خلیج فارس»؛ اولین انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران، 5بهمن ماه 1358 به فاصله یک سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در شرایطی که دولت موقت مهندس مهدی بازرگان استعفا داده بود برگزار شد. در این دوره از انتخابات تعداد کاندیداها بسیار زیاد بود و در نهایت ابوالحسن بنی صدر به عنوان اولین رییس جمهور نظام جمهوری اسلامی انتخاب شد. بنی صدر 17 ماه بعد از ریاست جمهوری اش با رای عدم کفایت و برکناری مواجه شد.

با ناتمام ماندن دوره ریاست جمهوری بنی صدر و در شرایطی که شورای ریاست جمهوری زمام امور کشور را در دست داشت دومین دوره انتخابات نیز برگزار و محمدعلی رجایی از سوی مردم انتخاب شد. دوره ریاست جمهوری رجایی اما بسیار کوتاه بود و او و محمدجواد باهنر نخست وزیر کابینه در انفجار تروریستی به شهادت رسیدند تا دومین رییس جمهور نیز دوران 4 ساله خود را به پایان نرساند.

به فاصله دو سال از پیروزی انقلاب اسلامی سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز برگزار شد تا آیت الله سیدعلی خامنه ای اولین رییس جمهور روحانی نظام جمهوری اسلامی باشد. ایشان دو دوره رییس جمهور بودند و بعد از وی حجت الاسلام و المسلمین هاشمی رفسنجانی، حجت الاسلام سیدمحمد خاتمی و محمود احمدی نژاد هریک دو دوره بر صندلی ریاست جمهوری تکیه زدند.

حسن روحانی هم یازدهمین رییس جمهور ایران است که در تلاش برای حفظ سنت دو دوره ای بودن روسای جمهور است.

به بهانه انتخابات ریاست جمهوری که جمعه آینده برگزار می شود، نگاهی به آمار 11 دوره پیشین و کاندیداهای هر دوره ریاست جمهوری داشته ایم.