پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/02/26 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1016602 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 6117563
کد خبر : 145723 تاریخ ثبت : 1396/2/1 10:03 نظرات تایید شده : 0

ترامپ: ایران به «روح» برجام پایبند نیست

خلیج فارس: رئیس جمهوری آمریکا با هشدار در مورد بحث و مناظره جاری در دولت خود پیرامون پایبندی به برجام یا خروج از آن، مدعی شد که ایران به «روح» این توافق هسته ای پایبند نیست.

 
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه «شیکاگو تریبیون»، «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در یک کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر ایتالیا مدعی شد که ایران به «روح» توافق هسته ای منعقده در سال ۲۰۱۵- موسوم به برجام- پایبند نیست.
 
وی همچنین هشدار داد که کابینه وی در حال بحث و مناظره بر سر پایبندی یا خروج از این توافق مهم هسته ای است.
 
با این حال، رئیس جمهوری آمریکا به رغم «وحشتناک» خواندن این توافق هسته ای- که به زعم وی تحت شرایط نامطلوبی مورد مذاکره قرار گرفت- تصمیم نهایی خود در خصوص پایبندی یا خروج از آن را اعلام نکرد.
 
این نظرات ترامپ در حالی مطرح می شود که دولت وی طی هفته جاری به کنگره فدرال آمریکا اطلاع داد که ایران- دست کم به لحاظ فنی- به چارچوب این توافق پایبند است.
 
اما ترامپ در این کنفرانس خبری مدعی شد: «آنها [مقامات تهران] به روح این توافق پایبند نبوده اند».
 
گفتنی است که تحت لوای این توافق هسته ای که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما میان ایران و شش قدرت جهانی (آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین، روسیه و آلمان) منعقد شد، تهران موافقت کرد که در اِزای لغو تحریمهای اقتصادی علیه برنامه هسته ای خود، از جنبه های مهم و کلیدی برنامه هسته ای عقب نشینی کند.
 
ترامپ در دوران رقابتهای انتخاباتی خود وعده داد که این توافق را پاره کند یا دوباره آن را به مذاکره بگذارد؛ اما از زمان راهیابی به کاخ سفید از بیان دقیق نحوه برخورد خود با برجام امتناع کرده است.
 
با این حال رئیس جمهور آمریکا تأکید کرد که در آینده ای نزدیک، دولت وی در مورد تصمیم نهایی خود پیرامون این توافق جزئیات بیشتری ارائه خواهد کرد.