پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/02/26 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 718497 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 5819506
کد خبر : 145694 تاریخ ثبت : 1396/1/31 19:42 نظرات تایید شده : 5
روحانی خواستار تجدید نظر شد

اعتراض شدید به پخش "ضبط شده" مناظره‌های ریاست جمهوری

خلیج فارس: معناي اين امرچيست؟ آيا قصد دارند برخي مطالب راسانسوركنند؛ يعني مردم محرم نيستند؟

خلیج فارس: پس از اعلام پخش ضبط شده مناظره های انتخابات ریاست جمهوری کاربران شبکه های اجتماعی به شدت به این تصمیم واکنش نشان دادند.
 
به گزارش «خلیج فارس»؛ عصر امروز سلمان سامانی، سخنگوی وزارت کشور، پس از جلسه کمیسیون تبلیغات گفت: "با تصمیم این کمیسیون مناظره‌های انتخاباتی نامزدها به صورت ضبط شده و گفت و گوهای تلویزیونی به صورت زنده پخش می‌شود."
 
سامانی درباره دلیل تغییر این رویه در انتخابات سال ۱۳۹۶ توضیحی نداده، ولی گفته: در این هیات فقط دو نفر از دولت بوده و سه نفر دیگر از نهادهای خارج از دولت می باشند.
 
در سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۹۲ مناظره‌های تلویزیونی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به طور زنده برگزار و پخش شد که در وضعیت آرا و اتفاقات مرتبط با انتخابات موثر بود.
 
سامانی افزود: «‌در این جلسه که با حضور حجت الاسلام والمسلمین منتظری دادستان کل کشور، علی عسکری رئیس سازمان صدا و سیما، قاضی‌زاده هاشمی نماینده مجلس و عضو شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما، مسئولان ستاد انتخابات کشور و نماینده ناظر شورای نگهبان به ریاست وزیر کشور برگزار شد، به منظور برخورداری برابر نامزدها از امکانات صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، ضوابط و چارچوب‌های تولید و پخش برنامه‌های انتخاباتی دوازدهمین دوره ریاست جمهوری مورد بررسی و تصویب  قرار گرفت.»
 
مناظره‌های زنده تلویزیونی در دو دوره انتخابات ریاست جمهوری نقش بسیار مهمی در رورند انتخابات داشته است. در سال 88 مناظره محمود احمدی نژاد و میرحسین موسوی به شدت جنجالی شد و در سال 92 جدال حسن روحانی و محمد باقر قالیباف در روند انتخابات اثرگذار بود.

ترکیب اعضای کمیسیون بررسی تبلیغات ریاست جمهوری که امروز با پخش زنده مناظره ها مخالفت کردند

 

بازتاب گسترده پخش ضبطی مناظره ها
 
اعلام امروز سخنگوی وزارت کشور درباره پخش "ضبط شده" مناظره های تلویزیونی کاندیداهای انتخابات بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشته است. صدها توئیت و پست اینستاگرامی و فیس بوکی در مدت زمانی کوتاه در این باره منتشر شده است. مردم به شدت به این تصمیم اعتراض کرده اند.
 
یکی از کاربران نوشته است "مناظره ضبطی كارى از واحدآباژور و چسب و قيچى سيماى ميلى انتخابات آزاد"
 
در این میان جدالی سنگین میان کاربران بر سر اینکه چه کسی در این تغییر رویه نقش آفرین بوده شکل گرفته است. علی نادری سردبیر سایت رجا نیوز این اقدام را به وزارت کشور روحانی نسبت داده است.
 
او توئیت کرده است: "روحانی از زیر بار مناظره فرار کرد. وزارت کشور اعلام کرده که با پخش زنده مناظره های انتخاباتی مخالف است. اسمش را بگذاریم سانسور یا تقلب؟" در پاسخ به او یکی از کاربران نوشته است: "واقعا متوجه نیستی که کمیسیون تبلیغات، فقط وزارت کشور نیست؟ یا اصرار داری دروغ بگی؟"
 
خبرگزاری فارس وابسته به اصولگرایان نیز در اکانت توئیتر خود نوشته است: «تدبیر جدید دولت برای رای آوردن روحانی: پخش زنده افتتاح‌های تبلیغاتی و پخش غیرزنده مناظره‌ های انتخاباتی!»
 
بسیاری از کاربران این تصمیم را به عنوان "جوک" و "طنز" تلقی کرده اند.

عده ای نیز معتقدند این تصمیم به ضرر روحانی است. کاربری به نام پرپر هم توئیت کرده است "حالا که قراره مناظره ها سانسور شه یا پایان شون باز میمونه و نتیجه ای ندارن یا همه چی به ضرر روحانی تموم میشه."
 
نکیسا هم در توئیتی آورده است: «چرا مناظره ضبطی آخه؟ محمود قرار هست پرده درى كنه كه همينطورى مى كنه. مگه خوزستان چكار كرد؟ تازه صلاحيتش هم رو هواست.»
 
از نکات جالب توجه این است که کانال های تلگرامی حامی محمود احمدی نژاد ضبطی شدن مناظره های تلویزیونی را نشانه تائید صلاحیت احمدی نژاد توسط شورای نگهبان دانسته اند.
 
کاربری به نام نیاز هم نوشته است: «به کسی رای میدم که حاضر نباشه تو مناظره ضبط شده شرکت کنه به کسی رای میدم که حاضر نباشه سناریوی دروغ گویی به مردم سهیم باشه.»
 
بسیاری از هواداران حسن روحانی در توئیتر و فیس بوک از روحانی درخواست کرده اند که زیر بار مناظره های ضبط شده نرود.
 
یکی از کاربران نوشته است: «روحانی با تن ندادن به مناظره ضبطی و تکیه بر رسانه‌ها مردمی، فرصت جدا کردن کامل حسابش از اقتدارگرایان و استحکام پایگاه مردمی‌اش را دارد.»

حمایت روحانی از برگزاری مناظره های آزاد

در همین حال حسام الدین آشنا مشاور روحانی  از "تقاضای روحانی برای تجدید نظر در مصوبه امروز کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات" خبر داده است.
 
همچنین حسن روحانی در شیراز در سخنرانی اعلام کرده است "حامی آزادترین شیوه در مناظرات هستم که مردم بهتر انتخاب کنند. امیدوارم ستاد تبلیغات انتخابات، تجربه ها را باز مرور کند."

حمید ابوطالبی معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری هم در واکنش به خبر پخش نشدن مناظره های ریاست جمهوری به صورت زنده از سیمای جمهوری اسلامی ایران در صفحه توئیتر خود نوشت: ستاد انتخابات - كه دولت درآن دراقليت است - تصميم گرفته مناظره ها را زنده پخش نكند؛ دو سوال وجود دارد:

١)معناي اين امرچيست؟ آياكساني كه رييس جمهورمي شوندصلاحيت زنده روي آنتن رفتن ندارند؟ ياقصددارندبرخي مطالب راسانسوركنند؛يعني مردم محرم نيستند؟

٢)مشاركت وسيع مردم پشتوانه نظام است؛ دراينصورت چه كسي مسئول عدم مشاركت احتمالي خواهد بود؟

ازنظردولت، درهرتصميم يااقدامي بايد: مردم محترم شمرده شده، اصل قرارگرفته، محرم بوده، و انتخاب آنان آزاد باشند.