پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/02/26 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 614584 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 5715587
کد خبر : 145193 تاریخ ثبت : 1396/1/28 15:01 نظرات تایید شده : 7
قاضی مقدس مطرح کرد:

صدور قرار نهایی برای پرونده مضاربه صوری/ تعیین تکلیف مالباختگانی که پولی نگرفته‎‏اند

خلیج فارس: پرونده اخلال در نظام اقتصادی موسوم به مضاربه صوری بوشهر اوایل تابستان 93 مطرح شد تا یکی از پیچیده ترین پرونده قضایی کشور نام بگیرید.

خلیج فارس: پرونده اخلال در نظام اقتصادی موسوم به مضاربه صوری بوشهر اوایل تابستان 93 مطرح شد تا یکی از پیچیده ترین پرونده قضایی کشور نام بگیرید.

به گزارش «خلیج فارس»؛ سوژه "مضاربه صوری" که از سه پرونده تشکیل شده، متهمان با شگردهای مختلفی از مالباختگان پول دستی، چک و ماشین می گرفتند و 160 واسطه پول‌ها را به حساب شخصی خود واریز و پس از کسر مبالغ، باقی مانده پول‌ها را به حساب متهم واریز می کردند.

در بی توجهی دستگاههای نظارتی به این اتفاق، نهایتا با ورود دستگاه قضایی به ماجرا، مشخص شد در پرونده اول 4000 نفر شاکی، در پرونده دوم 1300 شاکی و در پرونده سوم 114 نفر شاکی به دنبال مطالباتشان هستند.
 
خبرگزاری رسمی قوه قضائیه در این خصوص نوشت: این افراد وعده پرداخت سودهای 100 درصدی در طی چند ماه را به مردم می دادند و آنچه که دراین پرونده بیش از همه به چشم می خورد صدور 44 هزار حواله و چک از سوی موسسات مالی و بانک ها در پرونده اول مضاربه صوری است.
 
متهم اصلی این پرونده به غیرقانونی بودن فعالیت خود و اینکه دیگر برای پرداخت چک های در دست مردم با مشکل مواجه شده اند اذعان دارد، طوری که این اواخر در قبال جذب افراد جدید به این زنجیره انسانی، پاداش هایی هم پرداخت می کرده‌اند.
 
متهم دوم نیز در اعترافاتش هدف از مضاربه صوری را کار خیر و کمک به مردم دانسته، اما وقتی از وی پرسیده می شود چرا سرمایه کنونی شما کفاف پرداخت بدهی و وجوهات مردم را نمی دهد، می گوید: پول هایی که اکنون ندارم صرف کار خیر شده است.
 
متهم سوم هم با اعتراف به اشتباهات خود اظهار می‌کند : برای تحویل چک به تعدادی از مالباختگان از چک همسرم استفاده می کردم و چک وی را تحویل مالباختگان ‌دادم.
 
آمار بازداشت شدگان
 
دراین پرونده هشت نفر متهم از پرونده اول، یک نفر متهم از پرونده دوم و یک نفر نیز از پرونده سوم بازداشت شدند که از پرونده اول متهم اصلی در بازداشت و سایر متهمان با قرار وثیقه آزاد شده اند.
 
با شکایت مالباختگان، دادسرای استان بوشهر تمام تلاش خود را برای احقاق حقوق آنان به کار گرفت، قاضی مقدس شخصا به برخی بنگاههای املاک و خودرو سرکشی می کرد تا شاید اموالی را که به نام متهمان است و آن را  کتمان می کنند به دست آورد. 
 
خبر جدید بازپرس پرونده

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1394/11/10/13941110000315_PhotoA.jpgرسیدگی به این پرونده ادامه داشت تا اینکه قاضی پرونده مضاربه صوری امروز اظهارکرد: بیش از 90 درصد از مالباختگان پرونده اول وجوهشان را در مرحله دوم دریافت کرده اند.

قاضی مقدس به میزان گفته: برای سایر مالباختگانی که وجوهی به آنان تعلق نگرفته در اردیبهشت ماه تعیین تکلیف خواهد شد و پرونده آماده صدور قرار نهایی و ارسال به دادگاه است.
 
این مقام قضایی ادامه داد:  مرحله بعدی پرونده شناسایی و احضار سایر افرادی است که از متهم سودهای خرد و یا عمده دریافت کرده اند و تاکنون عودت نداده اند. تشریفات قانونی جهت تشکیل پروند و احضار آنان به دادسرا صورت خواهد گرفت.
 
قاضی مقدس همچنین در خصوص  پرونده سوم مضاربه صوری نیز اضافه کرد: اکثر مالباختگان یک سوم وجوه را دریافت کرده اند و یکی از متهمان پرونده نیز در فروردین امسال اقدام به پرداخت مبالغ قابل توجهی از وجوه نموده است که پس از محاسبه تعیین تکلیف خواهد شد.
 
این پرونده از پیچیدگی‌های خاص و منحصر به فردی برخوردار بوده  که بدون بکارگیری تدابیر و سیاست‌های قضایی متعدد احقاق حقوق مردم اجرای عدالت و استقرار نظم و ایجاد امنیت ممکن نمی شد.
 
در این گزارش اعلام شده: با توجه به وجود املاک متهم اصلی در پرونده اول به فضل الهی مراحل بعدی استرداد نیز پس از فروش املاک و احضار اشخاصی که سود برده اند صورت خواهد گرفت. 
 
 


کلمات کلیدی خبر : مضاربه صوری