پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 9000197
کد خبر : 145109 تاریخ ثبت : 1396/1/28 11:47 نظرات تایید شده : 2
به بهانه تبلیغات زودهنگام داوطلبان؛

ماراتُنِِ عبور از قانون در انتخابات شوراها

خلیج فارس: کاش هیات نظارت اینبار به طور جدی به تبلیغات زودهنگام‌ خصوصا در فضای مجازی واکنش نشان داده و قانونا با آن برخورد می‌کرد. تبلیغاتی که جدا از ایرادات قانونی، به لحاظ اخلاقی هم پسندیده نیست و فرصت رقابت برابر را از دیگر کاندیدا می‌گیرد

کیوان حیدری

این روزها به هر سو که سر می‌چرخانی ردّی از انتخابات اولین نکته‌ای است که توجهات را به خود جلب می‌کند. در روزهایی که از همیشه به انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا نزدیک‌تریم‌، افراد و گروه‌ها تلاشها و تبلیغات خود را دو چندان کرده‌اند. در بخش ریاست جمهوری البته کاندیدا دست به عصاتر حرکت کرده و به علت ترس از رد صلاحیت، کمتر اقدام به تبلیغات خاص و مستقیم می‌کنند، اما در مسئله انتخابات شوراهای شهر و روستا و در جامعه مورد نظر یعنی بوشهر اوضاع بسیار متفاوت است.

کافیست صبح که از خواب برمی‌خیزید سری به فضا‌های مجازی بزنید تا پیامهای مختلف و در اشکال گوناگون از سوی کاندیدای احتمالی انتخابات شوراهای شهر و روستا مشاهده کنید. یک نفر که تا دیروز وقتی تو را در خیابان می‌دید سر برمی‌گرداند، حالا هر روز صبح اگر پیام صبح بخیر با کلی گل تزیینی در کنارش نفرستد روزش اصلا آغاز نمی‌شود.

دیگری اما کمی خسته‌تر است و چون صبح‌‌ها دیر بیدار می‌شود پیامش را تحت عنوان شب خوبی داشته باشید و… ارسال می‌کند. آن یکی اما پیج اینستاگرامی‌اش چنان فعال است که اگر کسی نداند خیال می‌کند محل کارش آنجاست و از آنجا نان در می‌آورد. اینها البته بخشی کوتاه از دایره وسیع تبلیغات زودهنگام کاندیدای شوراهای شهر و روستا است که می‌تواند به‌علت اینکه هنوز نه تنها فرصت تبلیغات فرا نرسیده بلکه آمار نهایی تایید صلاحیت شده‌ها هم مشخص نیست، مصداق تخلف نام گیرد. تخلفی که بارها از سوی هیات نظارت و دیگر مراجع هشدار داده می‌شود، اما به ظاهر کمتر کسی است که گوشی برای شنیدن این هشدارها داشته باشد.

قانون چه می‌گوید؟

«ماده ۶۱- فعالیت تبلیغاتی در انتخابات شوراها، از 8 روز قبل از انتخابات آغاز و تا 24 ساعت قبل از روز رای گیری پایان می یابد.

ماده ۶۲: در فعالیتهای تبلیغات انتخاباتی‌، انجام هرگونه فعالیت تبلیغاتی تحت عنوان داوطلبی خارج از مهلت قانونی تبلیغات ممنوع است»

نگاهی به ماده ۶۱ قانون انتخابات شوراهای شهر و روستا و همینطور بند ۱۱ ماده ۶۲ مشخص می‌کند، در مورد تبلیغات زودهنگام قانونگذار به صراحت زمان قانونی تبلیغات را مشخص کرده و اعلام می‌کند در صورت تبلیغات خارج از موعد قانونی، مرتکبین تحت پیگرد قرار می‌گیرند. یعنی تقریبا همان صحبتی که رییس هیات نظارت انتخابات بوشهر و اکثریت دیگر شهرها کردند و به داوطلبان هشدار دادند، در صورت مشاهده تخلفات این‌چنینی، اینگونه موارد را در تایید صلاحیت نهایی مدنظر قرار می‌دهند.

تبلیغات زود هنگام در رد صلاحیت داوطلبان موثر است

رییس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراها در استان بوشهر‌ همچنین در پاسخ به سوالی درباره تبلیغات زودهنگام برخی داوطلبان شوراها گفته است: یکی از اشکال این موضوع در فضای مجازی است که بازرسان هیاتهای اجرایی و نظارت آن را رصد کرده و قطعا مواردی که مصداق تبلیغ زودهنگام باشد، در ردصلاحیت داوطلبان موثر است.

عبدالحمید خدری در ادامه این را هم اضافه کرده: تشکیل کمپین در فضای مجازی از سوی داوطلبان تخلف می‌باشد، چرا که شروع تبلیغات ۸ روز قبل از انتخابات در نظر گرفته شده و افرادی که زودنر اقدامات خود را شروع می‌کنند، حق افراد قانونمدار را ضایع می‌کنند.

از ایجاد کمپین تا فن پیج هواداری!

با وجود این هشدارها باز هم آنچه دارد اتفاق می‌افتد با قانون مغایرت بسیاری دارد. جدا از مصاحبه و یادداشت های گوناگونی که در فضاهای رسانه‌ای و مجازی منتشر می‌شود، که شاید صریحا با قانون در تضاد نباشد، وجود کمپین های طرفداری و فن پیج‌های هواداری غیر قابل چشم‌پوشی و بی تردید مصداق بارز تبلیغات زودهنگام محسوب می‌شود.

مشخص نیست مشاور رسانه‌ای برخی کاندیدا چه در سر دارند که خیال می‌کنند می‌توان با افزایش فالور غیرواقعی و اضافه کردن پسوند “fanpage” رای به دست آورد! واقعا شخصی با سن و سال کم و چهره‌ای نه چندان مشهور در شهر بوشهر، چرا باید در فضای اینستاگرام صفحه هواداری داشته باشد؟ بازیگر سینما یا فوتبالیستی معروف است؟ سیاستمداری شهره و صاحب نامیست؟ بی‌تردید چنین مواردی نیست و ای کاش افراد می‌دانستند، اینگونه فعالیت ها نه تنها افزایش رای را به دنبال ندارد بلکه در بهترین حالت از چشم عموم‌ یک کج سلیقگی محض محسوب شده، که اساسا با قانون در تضادی واضح است.

این روزها بیش از هر زمانی اشخاصی را می بینیم که در خیابان با تو سلام می‌کنند، گرم می‌گیرند و از برنامه‌هایی سخن می‌گویند که قرار است شهر را تبدیل به منطقه توریستی درجه یک و به قولی نگین خاورمیانه کند!‌ جدا از اینگونه وعده‌های بی‌نتیجه، ای‌کاش هیات نظارت این بار به طور جدی به این تبلیغات زودهنگام‌ به خصوص در فضای مجازی واکنش نشان داده و قانونا با آن برخورد می‌کرد. تبلیغاتی که جدا از ایرادات قانونی، به لحاظ اخلاقی هم پسندیده نیست و فرصت رقابت برابر را از دیگر کاندیدا می‌گیرد

به هر صورت ابراز امیدواری آخرین تیر در ترکش ماست تا شاید در انتخابات شورای شهر آینده و در رقابتی برابر، اشخاصی به کرسی شورا دست پیدا کنند که شایستگی خدمت و توانایی توسعه عمرانی شهری را چه به لحاظ علمی و چه تجربه داشته باشند.

در غیر اینصورت اگر اشخاصی که این روزها عکسهایشان قلم به دست و متفکرانه در پشت میز دست به دست می‌شود و زیرش را هم با جملات فلسفی گونه تزیین می‌کنند و با رفتارها کوچکترین احترامی به قانون از همین ابتدای کار قائل نیستند، به شورا راه پیدا کنند، نمی‌توان حتی روزنه امیدی به بهبود شرایط‌ داشت. فراموش نکنیم اشخاصی که به قانون بی‌احترامی می‌کنند، بی‌شک نمی‌توانند خدمتگزاران خوبی برای مردم باشند.
منبع:یارا