پویاسامانه

کد خبر : 144964 تاریخ ثبت : 1396/1/27 09:19 نظرات تایید شده : 12
در حاشیه افتتاح فازهای جدید پارس جنوبی؛

آقای رییس‌جمهور؛ چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است!

خلیج فارس: قریب دو دهه از عمر این غول انرژی در سرزمین مشعل‌ها می گذرد اما همچنان تعریف مقوله ثروت برای ساکنان محیط پیرامونی مغفول مانده است...

حسین بردستانی

خاطره افتتاح پالایشگاه نهم گازی (فاز ۱۲) هنوز فراموش نشده و جمله ای که تیتر این یادداشت است، از زبان شخص مقام عالی دولت جاری شد: مدت‍ها از افتتاح بزرگترین پالايشگاه  گازی خاورمیانه می‌گذرد اما همچنان چشمان فرزندان شهرستان کنگان و شهرهای پیرامونی آن مانند جم و دیّر در انتظار اشتغال به عنوان حداقل خواسته مردم این مناطق و استان است!

این بار با ساز و برگی وسیع تر و در اقدامی کم سابقه، رئیس جمهور به اتفاق مقام عالی وزارت نفت و تعدادی از وزرای موثر دیگر، وارد پایتخت انرژی ایران می شوند تا روزی تاریخی را رقم بزنند و بیست و هفتم فروردین ماه ۹۶ برای مردمان این منطقه تاریخ ساز شود. آنچه که در این میان در فضایی مه آلود قرار می گیرد و نقش حلقه مفقوده را ایفا می نماید، خواسته ها و حقوق حقه اهالی سرزمین پیرامونی می باشد.

آخرین فرصت های استفاده از تعهدات و مسئوليت هاي اجتماعي صنعت نفت در قبال جامعه محلي، در ایران کوچک سپری می شود اما همچنان فقر، بیکاری و محروميت بر چهره این سرزمین به وسعت یک غروب تمام نشدنی، ادامه دارد و آنچه که کما فی السابق عاید مردمان این دیار می شود، آلودگی و بيماري ناشی از غوغای مشعل ها و پساب های صنعتی پالایشگاههای گازی است.

آری با این اقدام خجسته که قطعا رهاوردی از ابعاد اقتصادی و انرژی برای ایرانیان خواهد داشت، اما فرزندان شهرستان عسلویه و مناطق همجوار باید با مقوله اشتغال خداحافظی نمایند زیرا این آخرین گردهمایی افتتاح فازهای گازی در عسلویه خواهد بود و حال اینکه مسئولین منطقه، نماینده سیاسی دولت در استان، وکلای مردم در خانه ملت و مقام عالی وزارت نفت چه تدابیری جهت رفاه آوری فرزندان پایتخت انرژی ایران از نگاه اشتغال اندیشه اند، بسیار مهم و حائز اهمیت خواهد بود.

باری، اگر از منظر توسعه پایدار به این موضوع نگاه کنیم که قریب دو دهه از عمر این غول انرژی در سرزمین مشعل‌ها می گذرد اما همچنان تعریف مقوله ثروت برای ساکنان محیط پیرامونی مغفول مانده است و انگار قرار نیست عسلویه، بعد از عسلویه نیز دیده شود، حال و روز بومیان منطقه قابل تامل خواهد بود.

باید پرسید با پایان فعالیت صنایع انرژی در پایتخت انرژی ایران، رهاورد توسعه برای آن چه خواهد بود؟ آیا مقامات عالی مملکت از این منظر به قضیه نگاه می کنند که پیشرفت، توسعه و آبادانی، حق مسلم مردمان همسایه صنعت می باشد یا خیر؟

بارها مقام عالی دولت از حقوق حقه مردم صحبت نموده اند، حال آیا قرار دادن درصدی بسیار کم از ثروت پارس جنوبی به مردم منطقه، در مقوله حقوق حقه مردم بنا به دیدگاه مقام عالی دولت می گنجد یا خیر؟

امید است اینبار نجابت مردم استان بوشهر به چشم بیاید و فریاد آنها از زبان ریاست جمهور مطرح و به معنای واقعی به تمامی رویکردهای توسعه در پایتخت انرژی ایران عمل نماید.

 

کلمات کلیدی خبر : پارس جنوبی حسین بردستانی
-->