پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 21479508 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 19844099
کد خبر : 137467 تاریخ ثبت : 1395/11/24 22:41 نظرات تایید شده : 7
پای کارخانه متانول در میان است؟

مرگ خاموش صدف ها و تغییر رنگ آبهای ساحلی دیر

خلیج فارس: هزاران صدف در سواحل شهرستان دیر تلف شده‌اند و شنیده‌ها حکایت از آن دارد که پتروشیمی متانول کاوه با رها سازی پساب مواد شیمیایی در دریا عامل این مرگ و میر است.

خلیج فارس- یوسف صفری: هزاران صدف در سواحل شهرستان دیر تلف شده‌اند و شنیده‌ها حکایت از آن دارد که پتروشیمی متانول کاوه با رها سازی پساب مواد شیمیایی در دریا عامل این مرگ و میر است.

به گزارش «خلیج فارس»؛ با گذشت چند روز از این اتفاق و ابراز نگرانی ساحل نشینان دیر از وضعیت پیش آمده اما تاکنون هیچ یک از ادارات مربوطه و مسئولان پتروشیمی کاوه اظهار نظری در این خصوص نداشته‌اند و صحت و سقم ورود پساب های شیمیایی نیز تأیید یا رد نشده است.

آنچه پیش‌تر نیز در فواصل زمانی کوتاه در سواحل شهرستان‌های عسلویه و کنگان اتفاق افتاده و اخیراً در شهرستان دیر شاهد آن هستیم، نقض آشکار اصل پنجاهم قانون اساسی و مغایر با سیاست‌های کلی محیط زیست ابلاغی مقام معظم رهبری است و آنچه بیشتر به تحیر و تأمل وا می‌دارد عدم برخورد قاطع مراجع ذی صلاح و نهادهای نظارتی با خاطیان است!

هرگاه صحبت از تخریب محیط زیست به میان آمده بلافاصله اذهان به سمت سازمان و اداره محیط زیست معطوف شده و انتظار ورود به هنگام اداره محیط زیست می رود. اگر چه انتظار و توقع بجایی است اما همزمان نباید از نقش اداراتی همچون منابع طبیعی و شیلات غافل شد. اداراتی که در صورت ورود به موقع آنها به چنین موضوعاتی باعث ایجاد یک هم افزایی شده و با همکاری بین سازمانی و تبادل اطلاعات می توانند اثرگذاری بیشتری داشته باشند.

متأسفانه آلودگی آب در مناطق صنعتی به‌ویژه در تأسیساتی که در مجاورت خلیج فارس واقع شده، کمتر مورد توجه مردم و نهادهای ذی‌ربط بوده است و بیشتر مواقع حساسیت ساکنین این مناطق به آلودگی هوا و دود ناشی از بدسوزی فلرها بوده و به همان میزان کاهش و حذف فلرینگ مورد مطالبه است. اما آلودگی آب بعنوان بخش نهان قضیه، کمتر به آن پرداخته شده است. امری که به شدت می تواند سلامت انسان و آبزیان را به مخاطره بیاندازد. همچنان‌که تغییر رنگ آب دریا در امتداد سواحل شهرستان های جنوبی استان در روزهای اخیر و از بین رفتن هزاران صدف در کنار بزرگترین واحد متانول جهان شائبه دخیل بودن این واحد پتروشیمیایی را بیش از پیش تقویت می کند.

انتظار می رود دستگاه‌های متولی و ناظر به سادگی از کنار چنین اتفاقاتی عبور نکنند و ضمن پاسخ به افکار عمومی با خاطیان بصورت قاطع و جدی برخورد کنند.

شیلات: منتظر نتایج نمونه گیری هستیم

برای پیگیری موضوع، امکان گفتگو با مدیرکل شیلات استان فراهم نشد، اما در همین حال روابط عمومی این اداره در اظهارنظری کوتاه به «خلیج فارس» گفت: اخیرا از این آب نمونه گیری شده تا در مرکز تحقیقات آبزیان بررسی و دلایل موضوع روشن شود.

یاراحمدی درباره زمان اعلام نتایج اظهار داشت: نمی دانیم تا چه زمانی به ما پاسخ داده می شود، ولی هرچه طولانی تر شود، یقیننا نتایج آن دقیف تر خواهد بود!

محیط زیست: اینکه به آلودگی متانول مربوط باشد نیازمند بررسی است

مدیرکل محیط زیست استان بوشهر هم به «خلیج فارس» گفت: مدیر محیط زیست شهرستان در محل حضور داشته و همراه با شیلات از آب دریا و صدف های مرده نمونه گیری شده، اما درباره اینکه منشا این اتفاق آلودگی شرکت متانول کاوه است، نیازمند بررسی می باشد، چرا که هنوز این کارخانه به بهره برداری نرسیده است.

حسین دلشب ادامه داد: برخی آبزیان مثل صدف ها دوره های خاصی در زندگی دارند که امکان مرگ دسته جمعی آنها می باشد و در برخی نقاط ساحلی هم در سالهای گذشته پیش آمده، ولی چون آبزیان دیگری غیر از صدف ها در ساحل دیده نشده، نمی توان با قطعیت آن را با آلودگی خاصی مرتبط دانست، مگر اینکه در نمونه برداری های مرکز تشخیص بیماری آبزیان نتیجه خاصی استخراج شود.

وی درباره مجوز زیست محیطی کارخانه متانول دیر گفت: مجوز اولیه آن مربوط به دولت های قبل بوده و در این دولت مجوزی برای توسعه آن صادر نگرده، ولی عقیده شخصی من این است که دیر بهترین زیستگاه آبزیان در سواحل جنوب است و وقتی این شرایط را دارد و قابلیت توسعه در این حوزه فراهم است، چرا باید صنایع آلاینده را در ساحل متمرکز می کردیم.

این توضیحات در شرایطی می باشد که افکار عمومی در شهرستان دیر خواستار نظارت جدی و سختگرانه بر صنعت جدی این منطقه یعنی پتروشیمی کاوه هستند تا اکنون که یکی از مستعدترین نقاط ساحلی به این مجموعه اختصاص یافته، آلودگی آن ضد توسعه نباشد.

 

-->