پویاسامانه

کد خبر : 136798 تاریخ ثبت : 1395/11/20 13:56 نظرات تایید شده : 0

درخشش سربازان استقلال؛ هشدار برای ستاره‎های پرسپولیس

مهدی نیکپندار
کمتر از 4 روز دیگر تا دربی 84 پایتخت باقی مانده. مسابقه ای که همه نگاه ها را به خود جذب می کند و از همین الان طرفداران دو آتشه هر دوتیم دلشان شور آن 90 دقیقه را می زند. اما این بازی را چه تیمی می برد؟ این سوالی است که همه به شکلی به دنبال پیدا کردن پاسخ اش هستند.
 
 شواهد جدول رده بندی و بازیکنان با کیفیت کفه ترازو را به سمت پرسپولیس سنگین می کند. اتفاقی که سبب شد در یکی از یک طرفه ترین نظرسنجی های برنامه نود پرسپولیس شانی نزدیک به 71 درصدی برای پیروز بودن در دربی داشته باشد و 9 درصد هم رای بدهند که بازی مساوی می شود. 
 
در اصل نظر مخاطبان برنامه نود این بود که 80 درصد پرسپولیس در دربی بازنده نخواهد بود. این نظر هم از همان جدول رده بندی و کیفیت بازیکنان می آید. همان چیزی که کارشناسان هم به آن اذعان دارند. با این همه نویسنده این گزارش اعتقاد دارد که اوضاع چندان هم برای پرسپولیسی ها مناسب نیست آنها از نظر روحی دقیقا خلاف جهت استقلال ایستاده اند و همین مساله می تواند به رخ دادن نتیجه ای متفاوت از پیش بینی ها در دربی کمک کند. 
 
جوانان استقلال در 4 بازی اخیرشان شگفتی ساز شده اند. آنها در برابر 3 تیم لیگ برتری هر بازی 3 گل زده اند و در 3 هفته خط حمله تیم شان را به بهترین خط حمله لیگ برتر تبدیل کرده اند. البته شاید نتایج خوب استقلال در لیگ برتر مقابل تیم های قدرتمندی به دست نیامده باشد اما آنها همین 24 ساعت قبل السد را متوقف کردند. 
 
السد با تمام ستاره هایش نه تنها در تهران متوقف شد که از تساوی 120 دقیقه ای مقابل استقلال خوشحال هم به نظر می رسید . شاگردان منصوریان در 120 دقیقه بازی را چنان به ستاره های السد سخت کردند که نیمه دوم وقت های اضافه فقط در زمین تیم قطری می گذشت. 
 
استقلال یک بحران روحی دیگر را هم پشت سرگذاشته است. آنها 4 هفته پیش ازجذب 3 بازیکن مهم محروم شدند و همه نگران نتیجه گیری های تیم بودند. اما حالا بازیکنان جوان و فهرست امید این تیم چنان بازی کرده اند که استقلال هم بحران روحی را پشت سر گذاشته و حالا هم به آسیا رسیده است. 
 
چنین شرایطی استقلال را از پایین ترین شرایط روحی در یک ماه قبل که حتی می توانست به برکناری سرمربی منجر شود حالا به بهترین حالت ممکن رسانده. آبی های جوان 4 نتیجه خوب گرفته اند، ستاره های قطر را در زمین شان محبوس کرده اند و تا دلتان بخواهد گل زده اند. 
 
به جرات می توان مدعی شد که این بهترین شرایط و فرم روحی استقلال در فصل جاری است که هم بد برایشان شروع شد و هم با مشکلات مدیریتی بد ادامه پیدا کرد. 
 
اوضاع اردوگاه رقیب البته معکوس این شرایط است. پرسپولیسی ها هرچند از نظر فنی در طول مسابقات لیگ بسیار برتر نشان داده اند اما از نظر روحی در اوج آمادگی نیستند. آنها هم البته مانند استقلال روزهای رویایی را برای هوادارانشان رقم زده اند. 
 
پرسپولیس 6 بازی پشت سرهم را پیروز شده که سه بار نتیجه 3-0 داشته یک بار 2-0 و دوبار هم 1-0 یعنی آنها نه تنها خوب گل می زنند که گل هم نمی خورند . نکته برتر اینکه با اضافه شدن سروش رفیعی این تیم بسیار خطرناک شده و همین مساله کار رقیبان را برای مهار خط آتش پرسپولیس سخت می کند. 
 
این برتری پرسپولیس در لیگ برتر هرچند از نظر انگیزشی شرایط را برای تیم شان بسیار عالی کرده اما از طرفی دیگر می تواند به غرور ستاره های پرسپولیس منجر شود. آنها همین هفته قبل سخت ترین رقبیشان را 3-0 برده اند و به نظر می رسد با این پیروزی اینقدر از قهرمانی مطمئن شده اند که بعضی شان در آستانه دربی یکی از تمرینات را به خاطر دریافتی های مالی تعطیل کرده اند. 
 
آنها تمرین نکرده اند و در اردوی پرسپولیس به جای اینکه صحبت از پیروزی در دربی و فاصله گرفتن با رقبا در جدول رده بندی باشد صحبت از قسط سوم قرارداد است که چه زمانی بگیرند و چقدر باشد و به چه کسی چقدر برسد. 
 
فشار افکار عمومی برای برد پرسپولیس را هم باید جز مسائلی گذاشت که کم کم روی روحیه قرمزها تاثیر می گذارد . هواداران استقلال از تیم شان که بازی خیلی خوبی نمی کند و جوانان آینده داری دارد انتظار کسب پیروزی آن چنانی ندارد و در صورت شکست فریاد علیه سرمربی سر نخواهد داد اما اوضاع در اردوی قرمز به شکل دیگری است و تیمی که به تراکتورسازی 3 گل زده باید بتواند از پس جوانان استقلال بربیاید. 
 
همین جو می تواند ساق های قرمزها را برای بازی روز یک شنبه سنگین تر کند. البته که پیش بینی نتیجه دربی کار ساده ای نیست. چون پیش بینی فوتبال اصولا کارساده ای نیست اما می شود گفت که اوضاع روحی استقلال بسیار برای دربی آماده تر از پرسپولیس است. 
 
البته این به معنای پیروزی قطعی استقلال در دربی نیست اما باید برای روز یک شنبه دید که انگیزه جوان های آبی تا کجا می تواند در نتیجه گیری به این تیم کمک کند. به هرحال پرسپولیسی ها روی نیمکت برانکو را دارند که از او انتظارات زیادی وجود دارد. اما می توان مدعی شد که پرسپولیس برخلاف انتظارات عمومی بازی ساده ای روز یک شنبه نخواهد داشت. ستاره های قرمزها یک شنبه با سربازان آبی رو در رو می شوند. یک نبرد همه جانبه که نمی توان از امروز هیچ کدامشان را پیروز دربی دانست. 
منبع: عصرایران
 
-->