پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 22003389 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 20367204
کد خبر : 135457 تاریخ ثبت : 1395/11/12 17:08 نظرات تایید شده : 0

پاشنه آشیل دولت کیست؟

خلیج فارس:  دیگر زمان زیادی با پایان عمر دولت یازدهم باقی نمانده است و اردیبهشت ماه سال آتی دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود و حسن روحانی بار دیگر به عنوان یکی از نامزدهای این کارزار سیاسی معرفی خواهد کرد. اما این بار شرایط تفاوت عمده‌ای با دور یازدهم دارد.


به گزارش «خلیج فارس» به نقل ازفرارو؛ با توجه به اینکه تنها چند ماه به انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده است رقبا و منتقدان دولت تلاش می کنند تا به گونه‌ای محبوبیت و مقبولیت دولت مستقر را کاهش دهند تا بتوانند، بر شانس پیروزی خود بیافزایند. به همین دلیل است که در ماه‌های منتهی به دوازدهمین دوره انتخابت ریاست جمهوری شاهد آن هستیم که از گوشه و کنار صحبت علیه نزدیکان رئیس جمهور یا وزرا شنیده می ‌شود. مخالفان و منتقدان دولت بر این باورند که با اقدامات این‌چنینی می توانند به نقطه ضعف‌های دولت فشار وارد کنند و حسن روحانی را در موضع ضعف قرار دهند. استراتژی که قطعا در زمان باقی مانده به انتخابات ریاست جمهوری می تواند حداقل بر بخشی از افکار عمومی تاثیر بگذارد و به نوعی میزان رای روحانی را کاهش دهد.
پاشنه آشیل دولت کیست؟

فریدون سیبل مخالفان
تقریبا از نخستین ماه‌های ریاست جمهوری حسن روحانی، مخالفان دولت حسین فریدون را به عنوان یک نقطه ضعف جدی دولت معرفی و حتی بعضا وی را با اسفندیار رحیم مشایی در دولت های نهم و دهم مقایسه کردند. اما مهمترین حملات به وی از ماجرای فیش‌های حقوقی آغاز شد. در آن روزها پس از اینکه فیش حقوقی مدیرعامل بانک رفاه رسانه‌ای و جنجال‌ساز شد قاضی سراج اعلام کرد که  گزارش تخلف کلان وی در زمان تصدی‌گری در بانک ملی در پرونده های قوه قضائیه وجود دارد ولی با فشار حسین فریدون و لابی‌گری این فرد در سمت مدیرعامل بانک رفاه قرار گرفت. همین مسئله کافی بود که موج جدیدی از حملات علیه وی ایجاد شود اما این تمام ماجرا نبود.

مدتی بعد سخنگوی قوه قضائیه از ارتباط وی با یکی از بزرگترین بدهکاران بانکی خبر داد و گفت: «رسول دانیال زاده دستگیر شده و تحقیقات از وی در مرحله انجام است ضمن اینکه ارتباط وی با حسین فریدون هم کاملاً مشهود است ولی  نحوه این ارتباط و اقدامات آنها مشخص نیست.» البته این موارد به همین دو مورد خلاصه نمی‌شود و با نزدیک شدن به ایام انتخابات و بی نتیجه ماندن دو مورد قبلی، حالا مسئله تحصیلات فریدون مطرح شده است.

حالا این مورد که نخستین بار توسط یکی از رسانه‌های مخالف دولت مطرح شد، این روزها در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است. به‌طوری که بنابر گفته محمدمهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، قرار است تحقیقات در اینباره به صورت جدی آغاز شود. حالا نکته عجیب این است که حدود 40 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به  حسن روحانی مستنداتی را در خصوص اتهامات وارده به حسین‌ فریدون در زمینه‌ فساد مالی و پرونده تحصیلی‌اش ارائه کردند، اما اعلام نکرده‌اند که درصورتی که متهم است چرا مدارک تحویل قوه قضائیه داده نشده است؟!

سه کارت زرد و افزایش تقاضاها برای کارت قرمز
تقریبا از همان روز معرفی  وی به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت و معدن، نه تنها مورد قبول منتقدان و یا حتی برخی از حامیان دولت نبود بلکه به شدت با حضورش در کابینه مخالفت می شد. محمدرضا نعمت زاده گزینه ای بود که مخالفان، ثروت و سمت‌‌های مدیریتی در شرکت‌ها مختلف را نقطه ضعف وی می دانستند و حامیان دولت انتقاداتشان غالبا به عملکرد او بود. هرچند در برهه‌ای در برابر مردم هم قرار گرفت و ایجاد کمپین «خرید خودروی صفر ممنوع» را که یک کمپین خودجوش برای تحریم محصولات دو خودروساز ایران خودرو و سایپا بود، خیانت به کشور قلم داد کرد و حامیان این کمپین را ضد انقلاب و خائن نامید. صحبت هایی که با تذکری از جانب حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به وی نیز همراه شد.

همچنین نکته قابل توجه درباره نعمت زاده تعداد کارت‌های زرد وی است که از نمایندگان مجلس دریافت کرده و جز وزرای سه کارته دولت به شمار می‌آید. اما بعد همه این ماجراها حالا در زمان باقی مانده تا انتخابات منتقدان و مخلفان دولت، وی را در صدر اخبار قرار دادند. ماجرا از این قرار است که روز یک شنبه رئیس هیات‌مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت در نامه‌ای به معاون‌اول رئیس‌جمهوری خواستار عزل وزیر صنعت، معدن و تجارت شد. او در همان ابتدای نامه، نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت را به رفتار‌های فاسدگونه متهم کرده و توجهات را به سمت تلاش‌های وزیر صنعت برای خروج پتروشیمی‌ها از بورس کالا هدایت کرده است.

احمد  توکلی حتی از حضور نعمت‌زاده در هيات‌مدیره چندین شرکت خبر داده که مدت‌هاست این موضع مطرح شده و نعمت‌زاده را درباره ارائه پاره‌ای توضیحات به مجلس نیز کشاند. او در این گزارش علاوه بر نعمت‌زاده، از حضور همسر و دختران وزیر صنعت در ١٠ شرکت به‌عنوان مدیرعامل، رئیس، نایب‌رئیس و عضو هیات‌مدیره یا بازرس خبر داده است. او حتی این ماجرا را به فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی کشید و بعد رسانه‌ای شدن نامه، مرتبا در حساب توئیتری خود مطالبی با #ویژه‌خوار و #نعمت‌زاده منتشر می کند.

وزیر صنعت و معدن، نقطه ضعف روحانی
در همین خصوص عبدالله ناصری عضو بنیاد باران گفت: به نظر من دکتر روحانی با توجه به شعارهای انتخاباتی و بعد از آن هم توافق برجام باعث شدند انتظارات تا حدودی بالا برود. البته روند افزایشی این انتظارات کاملا منطقی بود. اما متاسفانه بنا به دلایلی دولت موفق نشد شرایط اقتصادی و معیشتی مردم را بهبود چندانی بدهد و همین مسئله قطعا در انتخابات به وضوح و کرات عیله آقای روحانی و کابینه‌شان استفاده خواهد شد.

وی با اشاره به حملات مخالفان دولت به برادر رئیس جمهوری افزود: درباره آقای فریدون نکته مهمی که وجود دارد این است که ایشان پیش از سال 92 به عنوان سفیر فعالیت داشتند و همین مسئله بیانگر این است که مدارک تحصیلی وی کاملا قانونی و قبل از آغاز به کار دولت یازدهم بوده است. ضمن اینکه من به عنوان یک استاد دانشگاه این مسئله را پیگیری کردم و به صراحت می توانم بگویم که مدارک ایشان و روند تحصیلیشان قانونی بوده‌است.

این فعال اصلاح طلب تاکید کرد: به عقیده من به‌طورکلی مطرح کردن مسائلی نظیر تحصیلات آقای فریدون یا مواردی که بارها رسانه‌های مخالف دولت مطرح کرده‌اند، صرفا فرافکنی و تحت فشار قرار دادن رئیس جمهوری است. البته اصلا چنین اقداماتی دور از انتظار نبود و نیست. زیرا به هرحال زمان زیادی تا انتخابات باقی نمانده است و جریان رقیب برای دست‌یابی به پیروزی هر کاری می کند. ضمن اینکه حتی این احتمال وجود دارد که مطرح کردن موارد این‌چنینی در شرایط فعلی، صرفا با هدف انحراف افکار عمومی باشد. زیرا قطعا مسائل مهمتری مانند حادثه پلاسکو وجود دارد که در برابر آن مقوله تحصیلات آقای حسین فریدون بسیار بی اهمیت است.

در ادامه مدیرعامل سابق خبرگزاری ایرنا ضمن اشاره به نامه احمد توکلی در خصوص وزیر صنعت، گفت: این مسئله بسیار حائز اهمیت است و باید در دستور کار دولت، به خصوص آقای روحانی قرار گیرد. زیرا به‌طور کلی موضوع وزیر صنعت و معدن به هیچ عنوان تازگی ندارد و از همان ابتدا بسیاری از فعالان سیاسی و اقتصادی از جمله من هم با حضور ایشان در کابینه مخالف بودیم و عملکرد ضعیف ایشان نیز موجب تشدید این مخالفت‌ها شد. حتی اگر به سال نخست وزارت ایشان نگاهی بیاندازید، می بینید که پنج یا شش نفر از معاون های ایشان بیشتر از یک سال نتوانستند در وزارت خانه بمانند و کنار رفتند.

ناصری در پایان افزود: بنابراین حتی اگر بر فرض محال مدارک تحصیلی آقای فریدون جعلی باشد باز هم به اندازه عملکرد آقای نعمت زاده، در انتخابات علیه دکتر روحانی  استفاده نمی شود. ضمن اینکه به طور کلی عملکرد وزرای اقتصادی ایشان یا وزیر کار و تعاون اجتماعی از مواردی هستند که قطعا در مناظره‌های انتخاباتی رقبای آقای روحانی علیه ایشان استفاده می کنند. اما با این وجود وزیر صنعت و معدن در راس این لیست قرار خواهد داشت.

به هرحال همانطور که عبدالله ناصری اشاره کرد قطعا وزرای اقتصادی دولت در انتخابات محور بسیاری از بحث‌ها خواهند بود اما این به معنی آن نیست که مخالفان دولت تلاش برای ضربه زدن به روحانی از سوی برادرش را نادیده می گیرند. لذا جای تعجب ندارد که حملات به فریدون طی ماه‌های آینده افزایش پیداکند و دستاویز رقبای دولت قرار گیرد. اما بی شک آنچه که می توان پاشنه آشیل دولت معرفی کرد، وزرای اقتصادی دولت به خصوص وزیر صنعت، معدن و تجارت است...
 
-->