پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 21602250 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 19966695
کد خبر : 133111 تاریخ ثبت : 1395/10/26 12:28 نظرات تایید شده : 0

عراقچی: برجام به هیچ وجه برای مذاکره باز نخواهد شد

خلیج فارس: عباس عراقچی در کنفرانس خبری به مناسبت یک سالگی اجرای برجام گفت: آمریکایی‌ها و غربیها تا توانستند سنگ اندازی کردند ولی ما با تک تک این سنگ اندازی‌ها مقابله کردیم و سعی کردیم موانع را برطرف کنیم.

به گزارش«خلیج فارس» به نقل از فارس؛ عباس عراقچی در کنفرانس خبری به مناسبت یک سالگی اجرای برجام گفت: از منظر سیاست داخلی هر کدام برجام را براساس منافع جناحی خود بررسی می کنند که از نظر ما خوب است.
 
مذاکره کننده ارشد ایران در ادامه افزود: تمام تصویرها علیه ایران و اینکه ایران را بعنوان کشوری که دنبال سلاح هسته‌ای است معرفی میکردند، شکسته شده و در یکسال گذشته شاهد تصویر جدیدی از ایران هستیم.
 
عراقچی تاکید کرد که اکنون ایران بعنوان یک بازیگر قدرتمند در عرصه جهانی است.
 
*اکنون برنامه هسته‌ای ایران یک برنامه مشروع است
 
وی به سفر هیات‌های مختلف خارجی به ایران و موقعیت سیاسی کشورمان در جهان اشاره کرد و گفت: شورای امنیت در آخرین قطعنامه خود نقش ایران را در سوریه بعنوان بازیگر مورد توجه قرار داد.
معاون وزیر خارجه اضافه کرد: الان شورای امنیت برنامه هسته‌ای ایران را بعنوان برنامه‌ای مشروع به جهان معرفی می کند.
 
عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای خاطرنشان کرد: برنامه هسته‌ای ایران الان یک برنامه مشروع است و به مسیر خود با قوت ادامه می دهد. کار ما روی ماشین های پیشرفته دارد انجام میشود. تحقیق و توسعه در حال انجام است.
 
وی افزود: ما به غنی سازی صنعتی خواهیم رسید و همکاری‌های صلح آمیز هسته ای با دیگر کشورها در حال انجام است. فضایی که در مقابل برنامه هسته‌ای صلح آمیز ما باز شده قابل مقایسه با گذشته نیست.
 
*غربیها تا توانستند سنگ اندازی کردند
 
وی درباره تحریمها نیز گفت: ما در طول یکسال گذشته با بدعهدی‌ها، تعلل‌ها، سیاستهای تاخیری و خصومت آمیز ازسوی أمریکا و برخی کشورها در برجام مواجه بودیم.
 
وی تاکید کرد که در طول مذاکرات با این ترفندها مقابله می کردیم بعد از مذاکرات آمریکایی‌ها و هم پیمانانشان برای ایجاد فضای مخرب و دور کردن سرمایه گذاران تلاش کردند اما ما با این بدعهدی‌ها مقابله کردیم.
 
وی گفت آمریکایی‌ها و غربیها تا توانستند سنگ اندازی کردند ولی ما با تک تک این سنگ اندازی ها مقابله کردیم و سعی کردیم موانع را برطرف کنیم.
 
*برجام کار خودش را کرده است
 
عباس عراقچی در ادامه کنفرانس خود به خبرنگاران گفت: هیج دستگاهی نیست که بکوید مانعی دارد و به خاطر برجام رفع نشده است. برجام کار خودش را کرده است.
متصدی برجام دولت است و سیاستهایی که باید به تدریج خود را نشان می‌دهد. اما موانع دیگری که مربوط به برجام هم نیست وجود دارد.
 
وی اضافه کرد؛ تحریمها در سه حوزه کلیدی بر ایران وارد شده بود؛ "حوزه انرژی، نفت و گاز و پتروسیمی"، "حوزه حمل و نقل" و "حوزه مالی و بانکی". در حوزه نفت و گاز و انرژی می‌توان با قاطعیت گفت حوزه به حالت عادی برگشته و فروش نفت ما در حد معقولی است.
 
معاون وزیر خارجه افزود: درآمدهای نفتی همه قابل وصول است.
 
عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای ادامه داد: پول نفت وارد اقتصاد ایران شده و ما در حوزه انرژی مشکلی نداشتیم. در این حوزه سنگ اندازی‌هایی توسط آمریکا بوده ولی یکی یکی حل شده است.
 
وی خاطرنشان کرد: در حوزه حمل و نقل و در حوزه کشتیرانی الحمدالله بدون مشکل کار می‌کنند. مشکل بیمه کشتی‌ها،پرچم کلاس، دسترسی به بنادر همه حل شده و هیچ مشکلی در عرصه کشتیرانی نداریم. مشکل بیمه نفتکشها حل شد.
 
*در حوزه تحریم‌های بانکی مشکلاتی داریم که مربوط به برجام نیست
 
عراقچی همچنین گفت: بعد ازبرجام شرایط بانکهای ما هنوز به حالت عادی برنگشته که آن هم به برجام مربوط نمی‌شود. مهمترین مانع آن تحریمهای اولیه آمریکاست و موانع دیگری مثل پولشویی و .. نیز هست.
 
وی به نقل مقامات بانکی گفت: می‌گویند اگر چه مشکلات بانکی دارند، ولی در هیچ جایی در بن بست نیستیم.
معاون وزیر خارجه عنوان کرد؛ در مجموع شرایط بانکی و مالی ما در وضعیت خوبی قرار دارد.
عراقچی همچنین گفت که گزارش 3 ماهه وزارت خارجه درباره روند اجرای برجام امروز به مجلس ارائه خواهد شد.
 
*برجام به هیچ وجه برای مذاکره باز نخواهد شد
 
وی درباره جزئیات مذاکرات با آمریکایی‌ها در وین گفت ما جز درباره برخی مسائل فنی با آمریکایی‌ها درباره برجام و آینده برجام مذاکره‌ای نداریم.
 
معاون وزیر خارجه تاکید کرد که اینکه رئس جمهور جدید أمریکا بخواهد درباره برجام تصمیم بگیرد انتخاب خودش است و برجام برای مذاکره به هیچ وجه باز نخواهد شد.
کلمات کلیدی خبر : عراقچی برجام
-->