پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/07/17 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1349593 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 23587252
کد خبر : 132402 تاریخ ثبت : 1395/10/21 14:13 نظرات تایید شده : 0

پیام عبدالله نوری برای درگذشت آیت‌الله هاشمی

خلیج فارس: امروز، مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی، آرام در بستر رحمت خداوند آرمیده و تکلیف اسلامی و رسالت اجتماعی و نقش جوانمردی خویش را به بهترین وجه به فرجام رسانده است.

به گزارش«خلیج فارس» به نقل از عصرایران؛ عبدالله نوری وزیر کشور دولت اصلاحات در پیامی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت. 
به گزارش عصر ایران، در متن این پیام آمده  است:
 

"إِنَّ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدًّا"

"كسانى كه ايمان آورده و كارهاى شايسته كرده‏اند، به زودى خداى‏ رحمان براى آنان محبتى در دلها قرار مى‏دهد."

آیت الله هاشمی رفسنجانی، بزرگ مرد عرصه اندیشه و عمل، ناباورانه و دردمندانه از میان ما رفت و ملتی را داغدار نمود.اوزمانی یاران، همفکران و ملت نجیب خود را ترک نمود که به شدت به هدایت های کارساز او نیازمند بودند.

او رادمردی از تبار مجاهدان راه خدا و مفسری نواندیش بود، که اجتهاد،عقلانيت،اعتقاد و عمل صالح رابه هم آمیخت و در راه آزادی، ایمان، پیشرفت و بهبود زندگی شهروندان به کار بست و از سخت کوشی و تکاپوی بسیار در راه خدا و مردم باز نایستاد. او مجتهدی تمام عیار بود که عیاریبس غنی تر و کارآفرین تر از همگنان خود داشت وبه اجتهادی دل بسته بودکهدر راه اصلاحو تقویت بنیان ها و رفع نیاز مردم بکار آید.

هاشمی، روحانی خودساخته،از دورویی و نفاق پیراسته و مبارزی نستوهبود که انقلاب را در راه خدمت واقعی و واجد اثر در زندگی مردم تفسیر می کرد. در هر تنگنایی که رخ می نمود، چشم ها به سوی او دوخته می شد و از او انتظار یاری و همکاری می رفت.

هاشمی سیاست مداری هوشمند، بردبار و پرتحمل بود که با وجود واقع گرایی هرگز آرمان ها را فراموش نکرد. او چشم از هدف بر نمی داشت، اما سنگ ها و سنگلاخ های پیش روینهضترا با واقع بینی می دید و گام هایش را استوار بر می داشت و ذره ای از ایمان به هدفش نمی کاست.

هاشمی همچون پدری مهربان و دلسوز در میانه جناح ها و جریان های سیاسی ایستاد و همواره مرز خود را با نیروهای تندرو حفظ کرد و صادقانه برای تعدیل تندروی ها تلاش نمود.

کارنامه سیاسی هاشمی با نزدیک به هفتاد سالتجربه پر فراز و نشیب، چهره ماندگار وی را در ردیف میهن دوستان و آزادیخواهان تاریخ ایرانبه ثبت رسانده است که صادقانه برای اعتلا و پیشرفت این سرزمین و خدمت به مردم آن کوشیدند.

او یاردیرین و همیشگی امام خمینی (ره) بود که از آغاز نهضت، گام در راه مبارزه با استبداد نهاد و شکنجه و حبس و تبعید را به جان خرید و نقشی بی بدیل در پیروزیانقلاب و تاسیس نظام جمهوری اسلامی ایفا کردو همواره با پیام روشنگر خود نشان می داد که فرصت طلبان جایی در مصادره ی عقیده ی امام ندارند. در دفاع از آرمان های راستین مراد خویش،لحظه ای از پای نایستاد و از اینکه آماج تیرهای سهمگین قرار گیرد باکی نداشت.

دفاع دلاورانه ملت ایران در جنگ هشت ساله به سرداری و فرماندهی او به فرجام نیک رسید، نهاد قانون­گزاری ایران اسلامی از تراز وجودی او سامان یافت،توسعه و سازندگی نوین ایران در دوران ریاست جمهوری او پاگرفت و تنش زدایی در سیاست وروابط خارجی به همت و تدبیر وی آغاز شد.

هاشمی همواره بر این اعتقاد خویش پای می فشرد که اسلامشیعی تنها هنگامی به تاسیس نظام سیاسی عادلانه موفق خواهد شد، که رهبران و سیاست­مداران به سیره سیاسیرسول خدا (ص) و امیر مومنان (ع) در اجرای عدالت و پرهیز از ستم پایبند باشند. همچنان که برای پایداری و بقاء، لاجرم باید در خدمت ملت خویش، هم امنیت ایجاد کنند، هم معیشت آنان را تدارک ببینند و هم سلامت نسل های آینده را تضمین نمایند.اوبه الگویی از توسعه و پیشرفت اقتصادی می اندیشید که افزون بر محرومیت زدایی،امنیت و آزادی را در عرصه اجتماعی و سیاسی در پی داشته باشد.

هاشمی بهحقد و کینه ی مخالفان خود بهایی نمی داد.بی مهری ها و سرزنش ها، توهین ها و تخفیف ها و فشارهای رنج آور روحی علیه او و خانواده اش، او را نشکست که استوارتر کردو با رادمردی تمامبه جای مقابله با آن ها، فرصت هایی که به سرعت از دست می رفتند را غنیمت می شمرد و از آن، در راه اهداف بلند خویش استفاده می نمود.

در دوراهی همراهی با مردم و تقابل با آنان، درنگ و تردیدی در انتخاب مردم نکرد و در حمایت از خواسته های بر حق آنان از پای نایستاد.راهنمایی های خیرخواهانه او در حوادث سال 1388 بر احدی از نخبگان و ملت وفادار پوشیده نیست.

امروز، مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی، آرام در بستر رحمت خداوند آرمیده و تکلیف اسلامی و رسالت اجتماعی و نقش جوانمردی خویش را به بهترین وجه به فرجام رسانده است.

فقدان این بزرگمرد خستگی ناپذیر را به ملت شریف ایران و همه ی اندیشمندان و همفکران و مصلحان جامعه و به خانواده ی محترم و داغدار او، به ویژه همسر گرانقدر و رنجدیده و فرزندان ارجمند ایشان تسلیت عرض می نمایم.

امید که خداوند منان روح ملکوتی این عزیز سفر کرده را در رحمت واسعه ی خویش مستغرق گرداند.

عبدالله نوری

بیستم دی ماه 1396کلمات کلیدی خبر : عبدالله نوری هاشمی