پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/29 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 908107 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2946279
کد خبر : 131644 تاریخ ثبت : 1395/10/16 00:18 نظرات تایید شده : 2
عبدالرسول حیدری

فوتبال دولتی با طعم ثروت به ترکستان می رسد!

فوتبال ديگر فقط يك ورزش نيست، بلکه عروس هزار چهره اي است كه هر كسي خواهانش است و برايش سر و دست مي شكند! يك سر و هزار سودا و گنجينه اي از ثروت.

هجوم برخي از مديران تحميلي و دولتي با ديدگاه سياسي و کیسه پول بيت المال دو عامل اصلي عقب ماندگي، دلالي، ناپاكي و فساد در فوتبال کشور است. در مدت يك سال اين گونه مديران كه با واسطه و رابطه به فوتبال تحميل شده اند، هدفشان را بر پايه سه محور اصلي يعني قدرت و شهرت و ثروت اندوزي پايه گذاري مي كنند، براي رسيدن به اين موفقيت ها و بدست آوردن كرسي هاي شوراي شهر، مجلس و وزارتخانه ها و گرفتن مجوزهاي كلان اقتصادي و نظایر آن، بزرگترين ابزارشان انتخاب نيروي انساني و به ويژه براي ارتباطات با مراكز مهم است، به ويژه مردان ديواني كه با وسواس خاصي انجام مي گيرد تا بتوانند با استفاده از پول بيت المال و هم فكري و بدون اختلاف نظر به اهداف خود در كوتاه ترين مدت برسند.

طرد نمودن افراد دلسوز فوتبالي، باتجربه و با دانش و يا خانه نشين كردن آنها از اهداف اصلي اين مديران در طي اين چند سال در ورزش و به ويژه فوتبال بوده است. طبيعي است كه فوتبال در اين راه و روش ها هزينه هاي سنگيني براي پيشرفت اين عليجابان بايد پرداخت نمايد.

دو تيم بزرگ پايتخت كه بيشترين بودجه دولتي به خود اختصاص مي دهند با بيشترين چالش ها روبرو هستند و عامل اصلي اين بحران ها و مشكلات تفكرات همين مديران سفارشي  مي باشند كه بدون حساب و كتاب و كارشناسي پول مردم را هزينه ترقي و پيشرفت خود مي نمايند.

در شهرستان ها هم وضع به همين منوال است.تيم در جدول از يك موقعيت خيلي خوبي برخوردار است، اختلاف امتياز با تيم صدر نشين اندك است ولي يك باره با تصميمات سطحي و بدون نظر كميته فني و بدون تجزيه و تحليل كارشناسي ناچارا تسليم خواسته احساسي تعدادي علاقمند به تيم و هوادار مي شوند و چشم بسته مي پذيرند كه مربي بايد بركنار شود و چون مجالي براي فكر كردن و حوصله ايستادگي در مقابل افراد را ندارند و اين هزينه ها هم از جيب مردم پرداخت مي شود، بدون بررسي و در نظر گرفتن كارنامه ها، فرد ديگري را انتخاب مي كنند. در این بین برايشان فرق نمي كند كه چه كسي باشد تا شايد در اين انتخاب غيركارشناسي موفق شوند و  معجزه ايي رخ دهد تا جايگاه خود را در انتخابات آتي از دست ندهند و يا اينكه باشگاه به علت عملكرد ضعيف و تصميمات غيركارشناسي مسولين، بدهي به بار مي آورد.

در مقابل براي رهايي از بدهكاري، املاك باشگاه با آن همه قدمت به مزايده گذاشته مي شود، رخدادي تلخ و بي سابقه  وبسيار نادر در فوتبال جهان.

براستي ما فراموش كرديم كه قرار بود ليگ فوتبال حرفه اي (دولتي) بدون وابستگي به پول هاي بي حساب نهادهاي دولتي با مديران كار بلد و با صداقت، علاوه بر تامين هزينه هاي خود به صنعتي درآمدزا تبديل شود. از ياد برده ايم كه ايجاد زيرساخت هاي كلان از جمله ورزشگاه هاي استاندارد و آبرومند، اصلاح مكانيزم سنتي بليت فروشي، بهبود امكانات رفاهي ورزشگاها، حق بخش تلويزيوني، وجود زمين ها و چمن مناسب و... كاستي هاي عمده فوتبال ايران هستند كه سال ها است گريبان فوتبال پر زرق و برق ما را گرفته است.

تزريق پول بي قاعده به كالبد نحيف فوتبال را به بهانه حرفه اي بودن ليگ ناديده انگاشتيم تا شاهد افزايش كاذب و نجومي قيمت بازيكنان درجه دو و سه باشيم. سپردن تيم ها به افرادي كه صعود تيم را با زد وبند بدست مي آورند و آبرو و عزت فوتبال را از بين مي برند، سيل دلال هاي بي سواد و غير فوتبالي و بي رحم در كنار مديران درمانده و ناتوان كه هر سال بيشتر مي شوند، حتي محروميت و حكم هاي فدراسيون فوتبال هم نمي تواند مانع حضورشان در باشگاها و  زمين هاي ورزشي بشود و...

فوتبالي كه به واسطه سياست گذاري نادرست، ارتباطات ناسالم، مناسبات سياسي و چانه زني بعضي از نمايندگان مجلس و امتياز دادن مسولين فدراسيون، منجر به مهاجرت و حتي از بين رفتن تيم هايي شد كه پاره ايي از تاريخ فوتبال كشورمان بودند از جمله پاس تهران‌.

به راستي تيم هاي پاس، برق شيراز، بانك ملي تهران و شاهين بوشهر و ايرانجوان خورموج با سابقه طولانی شان در كجاي جغرافياي كنوني فوتبال ايران هستند؟

وضعيت كنوني فوتبال ما را مي توان به درخت بيد مجنوني تشبيه كرد كه از دور هم چون درختي زيبا، دلربا و پر ناز به نظر مي رسد، ولي هنگامي كه به آن نزديك مي شويم و به درستي ان را تحليل مي كنيم، در مي يابيم كه داراي ريشه اي سست، تنه اي ضعيف، شاخه هايي شكننده و برگ هاي بسيار نحيف است و هر زمان كه بادي بوزد آن را به هر سو كه بخواهد مي برد.

حال اگر طوفان سهمگيني يا گردبادي بوزد، چه بسا كه آن را از بيخ و بن بكند و در هم بريزد. اين درخت در طي سال ها، باغبانان كاربلد و دلسوزي را به چشم نديده است چرا كه پس از سال ها عمر نمي بايست به چنين و ضع شكننده اي دچار شود.

امید که فرجی شود...

 کلمات کلیدی خبر : عبدالرسول حیدری فوتبال