پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 9533953 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/10/09 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2783720
کد خبر : 131147 تاریخ ثبت : 1395/10/13 08:40 نظرات تایید شده : 0

ثبت ملی «خارک‌چینی» استان بوشهر

خلیج فارس: سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: در پی آن هستیم که آئین خارک چینی و خرما چینی را به عنوان یک میراث باارزش معنوی در فهرست آثار معنوی به ثبت ملی برسانیم.

به گزارش «خلیج فارس»؛ ناصر امیرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: استان بوشهر دارای ظرفیت‌های بسیار بالایی در حوزه گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی است و باید از این ظرفیت‌ها به خوبی استفاده کنیم.

نخل خرما خارک

وی با اشاره به اینکه استان بوشهر از قطب‌های خرمای کشور محسوب می‌شود، اضافه کرد: شهرستان دشتستان دارای بیشترین تراکم نخیلات است و دارای جایگاه ویژه‌ای در تولید خرما در سطح کشور است.

وی بیان کرد: یکی از برنامه‌هایی که در دستورکار داریم، ثبت آئین‌ها و سنت‌های معنوی استان بوشهر است که در این راستا در پی شناسایی و معرفی این آئین‌ها هستیم.

وی خاطرنشان کرد: خارک چینی و خرما چینی از سنت‌ها و رسوم قدیمی استان بوشهر است که تلاش داریم تا این آئین را به عنوان یک میراث باارزش معنوی در فهرست آثار معنوی به ثبت ملی برسانیم.

امیرزاده ادامه داد: از کسانی که اطلاعاتی از سایر رسوم و آیین‌های معنوی استان دارند درخواست می‌کنیم که اطلاعات خود را در اختیار همکاران در معاونت میراث فرهنگی اداره کل قرار دهند تا ان شاءالله بتوانیم این آثار ارزشمند را هر چه بیشتر حفظ و احیا کنیم.

خرمای نارس را «خارک» می‌گویند که بسته به نوع نخل، دارای رنگ زرد یا قرمز است.

-->