پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 9000561
کد خبر : 128944 تاریخ ثبت : 1395/9/28 00:51 نظرات تایید شده : 18
محمدرضا سعادت

فرماندار زند در خاطرات بوشهری‌ها

از جمله شخصیت های بسیار خوش نام و خوش فکری که مدتی محدود در بوشهر مدیریت کردند ولی تا امروز ذکر نامشان به نیکی بین مردم بوشهر می رود یکی هم مرحوم علیمراد زند است. مرحوم زند در دو مرحله و با فاصله ای کمتر از ده سال به بوشهر آمد یک بار در سالهای میانی دهه سی و یک بار هم در ابتدای دهه چهل. در مرحله اول فرماندار بوشهر بود و در مرتبه دوم فرماندار کل بوشهر بود. در دور اول فرمانداری، اولین سرشماری تاریخ بوشهر را در سال 1335 انجام داد و در مرحله دوم و به دلیل جایگاه حقوقی خود، در بهمن ماه 1341 انقلاب سفید را به رای نهاد.

بوشهر در زمان حضور فرماندار زند 18 هزار نفر جمعیت داشت. اقتصاد آن دوره بوشهر بر مبنای تجارت و صیادی بود. فرماندار زند در این شهر 18هزار نفری شیوه ای بنا نهاد که تا امروز نام او بین نسل های مختلف بوشهر به نیکی می رود.

او هم راسا اقدام به کنترل قیمت کالاها در بازار سنتی این شهر می کرد و هم بر بهداشت محلات نظارت می نمود. بعد از ظهرها به دیدار معتمدان محلات می رفت و مشکلات محلی شهر را رصد می کرد.

از دیگر سو با ارتباط مستمر با اتاق بازرگانی هم این نهاد غیر دولتی را ارج می نهاد و هم تجار شهر را درگیر توسعه بوشهر می نمود. او با ارتباط با اتاق بازرگانی بوشهر نهاد تجارت بوشهر را بسیار تقویت نمود. نتیجه آن هم مشارکت بی سابقه تجار در فعالیت های عام المنعه از ساخت مدرسه و بورسیه دانش آموزان بود تا مشارکت در اقدامات مشابه که در اسناد تاریخی اتاق بازرگانی بوشهر موجود است.

امروز که به فعالیت های صورت گرفته در سطح استان نگاه می کنیم  و توسعه شهری را می بینیم باید به یاد داشته باشیم که مردی از تبار زند، روزی اولین خیابان شهر بوشهر را در دل بافت قدیم احداث نمود. این خیابان همان خیابان انقلاب (ششم بهمن سابق) است.

از دیگر فعالیت های بسیار چشمگیر فرماندار زند تقویت ورزش بوشهر است. علیمراد زند را باید پدر ورزش بوشهر به حساب آورد زیرا با حمایت های بی دریغ از مرحوم سیار (رئیس وقت تربیت بدنی بوشهر)، اولین ورزشگاه بزرگ و استاندارد این شهر (شهید بهشتی) تاسیس شد. از دیگر سو مرحوم زند بسیار پیگیر ورزش جوانان بود به همین دلیل ارتباط بسیار مستمری با ورزشگاه نیرومند و مرحوم پورصباغ داشت. فرماندار خوش نام بوشهر در اختتامیه اکثر فستیوال های ورزشی بوشهر حضور می یافت و با اهداء جایزه به ورزشکاران جوان، آنها را تشویق می نمود.

با همه خدمات درخشان فرماندار زند، امروز عکس یا دست خطی از این نیکمرد بوشهرساز در هیچ ارگان یا اداره ای نیست. خیابانی هم به نام او نیست. زندگینامه او در دسترس نیست و خدمات او پیش چشم مورخان قرار ندارد. شوربختانه باید گفت بوشهر ما بوشهر بی حافظه ای است. بوشهری که به دست "زند"ها زنده و پویا شد و به ما رسید اما حافظه خود را از حضور نیکمردانی همچون او پاک کرد.

از یکی از بزرگان بوشهر شنیدم روزی که فرماندار زند داشت از بوشهر می رفت از بزرگان شهر خواست تا مردم را مطالبه گر کند. علیمراد زند به بوشهری ها گفت در همه این سالها هیچ یک از شما هیچ چیز از من نخواستید. هر کاری هم که کردم به حکم شرف و سلیقه خودم بود. اگر می خواهید بوشهر باشکوه باشد از مدیران شهر بخواهید تا کار کنند. ایده بدهید و از آنها کار بکشید تا بوشهر پیشرفت کند.

یاد عزیز او گرامی باد