پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/04/30 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 4108564 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/05/12 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1603766
کد خبر : 125844 تاریخ ثبت : 1395/9/4 12:16 نظرات تایید شده : 0

حمله پلیس به دفاتر چند نهاد دولتی و خصوصی

خلیج فارس: در ادامه تحقیقات پیرامون اتهام فساد در دفتر رئیس جمهوری کره جنوبی، ماموران پلیس دفاتر چند نهاد دولتی و شرکت خصوصی دیگر را به طور ناگهانی بازرسی کرده‌اند.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از فرارو؛ در این عملیات که روز پنجشنبه، ٤ آذر (٢٤ نوامبر) به اجرا گذاشته شد، ماموارن پلیس به دستور دادستانی و بدون اعلام قبلی وارد ساختمان وزارت دارایی و مراکز شرکت اس‌کی - سومین شرکت بزرگ کره جنوبی - و شرکت لوته در سئول شدند و ضمن بازرسی محل، اسناد و مدارکی را با خود بردند. خبرگزاری یونهاپ گفته است که این عملیات در ارتباط با فعالیت این دو شرکت در زمینه فروشگاه‌های بدون گمرک و فرودگاهی - موسوم به فروشگاه‌های آزاد - صورت گرفته است.

این فروشگاه‌ها به خصوص مورد استفاده گسترده گردشگران چینی است و از این راه، سود سرشاری نصیب اجاره‌کنندگان آنها می‌شود. دو شرکت اس‌کی و لوته در سال گذشته پروانه اجاره چند فروشگاه آزاد را از دست دادند اما در نظر داشتند در مزایده واگذاری آنها در ماه دسامبر سال جاری شرکت کنند.

عملیات روز پنجشنبه پلیس در ادامه تحقیقات دادستانی در مورد فساد در دفتر رئیس جمهوری کره جنوبی صورت گرفته است. چند هفته پیش گزارش شد که چوی سن-سیل، از دوستان نزدیک پارک گون-هه، رئیس جمهوری، با استفاده از نفوذ خود بر خانم پارک و موقعیتی که در دفتر ریاست جمهوری داشت در بعضی انتصابات این دفتر مداخله و احتمالا از موقعیت خود بهره‌برداری اقتصادی هم کرده است.

در واکنش به این تحولات، خانم پارک در یک سخنرانی تلویزیونی، از مردم کره جنوبی پوزش خواست و از اینکه کسانی به جای خدمت به کشورشان، از موقعیت خود سوء استفاده شخصی کرده‌اند ابراز تاسف کرد.

چوی سن-سیل پیشتر بازداشت شده است
با اینهمه، هفته گذشته گزارش شد که تحقیقات قضایی حاکی از آن است که احتمالا رئیس جمهوری هم از فعالیت های مالی خانم چوی آگاهی داشته هر چند به دلیل مصونیت قضایی، تا زمانی که تصدی مقام ریاست جمهوری را دارد نمی‌توان او را مورد بازجویی رسمی و پیگرد قضایی قرار داد. قرار است رئیس جمهوری در جلسه‌ای، به سئوالات مقامات قضایی در این زمینه پاسخ دهد.

به گفته رسانه‌های کره جنوبی، چوی سن-سیل با برقراری ارتباط با شرکت‌های عمده تجاری، آنان را تحت فشار قرار می‌داد تا به دو بنیاد غیرانتفاعی تحت نظر او کمک مالی کنند. گفته شده که این اقدامات با آگاهی و تایید خانم پارک صورت می‌گرفت.

شرکت اس‌کی، که عمدتا در زمینه ارائه خدمات موبایل فعالیت دارد، و شرکت لوته، که یک شرکت عظیم فعال در صنایع غذایی است به ترتریب حدود ٩ میلیون و سه میلیون دلار به صندوق غیرانتفاعی مذکور کمک کرده‌اند.

روز گذشته، ماموران پلیس مرکز شرکت عظیم سامسونگ در شهر جینجو را نیز مورد بازرسی قرار دادند و مقادیری اسناد و مدارک را با خود بردند. خانم چوی همچنین متهم است که با دریافت کمک مالی از این شرکت، اجازه صندوق بازنشستگی دولتی را که از سهامداران اصلی سامسونگ است، برای تایید یک طرح ادغام تجاری مورد نظر این شرکت به دست آورد.

 پارک، که شصت و چهار سال دارد، اولین زنی است که به سمت ریاست جمهوری کره جنوبی انتخاب شده است. دوره ریاست جمهوری او فوریه سال ٢٠١٣ آغاز شد. طبق نظرسنجی‌های انجام شده در کره جنوبی، در پی انتشار اخبار فساد در دفتر رئیس جمهوری، محبوبیت خانم پارک به کمترین میزان برای یک رئیس جمهوری از زمان آغاز انجام اینگونه نظرسنجی‌ها در اواسط دهه ١٩٨٠ تنزل کرده است.

در هفته‌های اخیر، تظاهراتی علیه رئیس جمهوری برگزار شده و تظاهرکنندگان از او خواسته‌اند از سمت خود کناره‌گیری کند. روز پنجشنبه، رئیس جمهوری فرمانی را امضا کرد که از احزاب مخالف رسما می‌خواهد نمایندگان خود را برای عضویت در یک هیات مستقل تحقیق پیرامون فساد مالی در تشکیلات ریاست جمهوری معرفی کنند. این فرمان اواخر روز پنجشنبه به رئیس پارلمان تسلیم خواهد شد.

صبح پنجشنبه، احزاب مخالف اعلام کردند که در نظر دارند طرحی را به مجلس ارائه دهند که در آن، استیضاح و مذاکره پیرامون عدم کفایت رئیس جمهوری پیشنهاد شده است. آنها امیدوارند این طرح حداکثر تا قبل از پایان ماه آینده میلادی در پارلمان مطرح شود.