پویاسامانه

کد خبر : 125527 تاریخ ثبت : 1395/9/3 21:02 نظرات تایید شده : 26
پیگیری سوژه‌های مردمی؛

قبض گاز منزل‌تان را چک کنید/ آبونمان گرانتر از بهای گاز!

خلیج فارس: وی در پایان اظهار داشت: به دلیل پایین بودن مصرف گاز در فصل گرم، آبونمان در مقابل هزینه مصرف به چشم می آید، ولی به مشترکان اطمینان خاطر می دهیم که...

خلیج فارس: قبوض تابستانی گاز بوشهری ها که اخیرا به دست شان رسیده، علامت سوال هایی را برای آنها به وجود آورده است.

به گزارش «خلیج فارس»؛ اگرچه این قبوض مربوط به دو ماه گذشته در فصل گرم سال بوده و شاید مبلغ آن به چشم نیاید، ولی تفاوت معنادار آبونمان در مقابل هزینه گاز مصرفی بسیار به چشم آمده است.

شهروندان می گویند: درحالی که مصرف شان در فصل گرم سال کاهش یافته، اما بندی که در خصوص آبونمان می باشد، بالاتر از گازبها و بعضا چند برابر آن قید شده است. به عبارتی کم مصرف کردن ضامن کاهش هزینه نبوده و در آبونمان جبران گردیده است!

در همین خصوص برخی از خوانندگان «خلیج فارس» تصاویری از قبوض خود را ارسال کرده و خواستار پیگیری این موضوع شده اند.

تفاوت آبونمان و گازبها در چند قبض هم استانی ها

آبونمان یا مالیات؟!

در مدل های اقتصادی، آبونمان به مبالغی گفته می شود که از مشترکین اخذ تا صرف بهینه سازی خدمات شود. هرچند برخی درباره اینکه چنین مبالغی توسط شرکت گاز واقعا صرف توسعه خدمات می شود یا نوعی مالیات است، علامت سوال جدی دارند.

دلیل این موضوع هم اظهارات چندی پیش یکی از نمایندگان مجلس است که با اشاره به حذف آبونمان از قبوض گاز پس از اجرای هدفمندی یارانه ها، بازگشت آن را نوعی اخذ مالیات دانسته بود که اقشار ضعیف چاره ای جز پرداخت ندارند.

در مقابل، مسئولان شرکت گاز اعلام کردند: دلیل این رفت و برگشت آبونمان از قبوض، افزایش قیمت گاز پس از هدفمندی یارانه ها بود که منجر به تعیین رقم بالایی به عنوان آبونمان می شد، از این رو نیاز به بررسی کارشناسی جهت رسیدن به فرمولی منصفانه بود و پس از حدود یکسال به قبوض بازگردانده شد.

چون مصرف گاز پایین است، آبونمان به چشم می آید

برای پیگیری این موضوع به سراغ شرکت گاز استان بوشهر رفتیم که مدیر روابط عمومی آن پاسخگوی ما بود.

ابراهیم عباسی با بیان اینکه آبونمان، مبلغ ماهیانه ای می باشد که به تناسب ظرفیت کنتور از مشترکان اخذ گردیده و صرف نگهداری و توسعه می شود؛ اظهار داشت: هزینه آبونمان در کشور فرمول ثابتی دارد و برای یک مشترک بوشهری و تبریزی یکسان است.

وی ادامه داد: ظرفیت کنتور های گاز بسته به متراژ منزل 6 یا 10 می باشد که اغلب مشترکان خانگی استان بوشهر 6 متری هستند. آبونمان چنین مشترکانی به ترتیب زیر محاسبه می شود:

ظرفیت کنتور (6متری) ×متوسط تعرفه سال × 3 (ضریب ثابت برای همه کنتورها) = آبونمان

عباسی ادامه داد: طبق فرمول بالا، هزینه آبونمان در کنتورهای 6 متری گاز ماهیانه 2 هزار 327 تومان می باشد.

وی درباره اینکه در برخی قبوض خانگی، آبونمان تا 10 هزارتومان هم درج شده که با رقم اعلامی توسط شما تفاوت دارد، اظهار داشت: قبوض گاز دو ماهه صادر می شوند، اما بعضا در زمان مراجعه مامورین، مشترک در خانه حضور نداشته و امکان قرائت نیست که به دوره بعد موکول می شود؛ از این رو آبونمان بالاتر از 2.377 تومان، مربوط به قبوضی است که بیشتر از یکماه است.

وی در پایان اظهار داشت: به دلیل پایین بودن مصرف گاز در فصل گرم، هزینه آبونمان که رقم ثابتی است به چشم می آید، ولی به مشترکان اطمینان خاطر می دهیم که فرمول های بررسی آبونمان برای هر بوشهری با فردی در نقطه دیگر کشور که کنتور مشابه وی دارد یکسان است و آماده بررسی ابهامات هستیم.

کلمات کلیدی خبر : گاز قبض گاز سوژه های مردمی
-->