پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 32523209 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 51816031
کد خبر : 122401 تاریخ ثبت : 1395/8/11 08:32 نظرات تایید شده : 0

جان کری درباره «جواد» چه گفت؟

خلیج فارس: وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «جواد» مذاکره‌کننده‌ای بسیار خوب و میهن‌پرست است.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از خبرگزاری صداوسیما؛ جان کری در مراسم اعطای مشترک جایزه چتم هاوس ۲۰۱۶ به او و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفت: توافقنامه هسته‌ای ایران توافقی بود که بسیاری تصور می‌کردند دستیابی به آن غیرممکن است. ما در دستیابی به توافقنامه بر ده‌ها تنش بین ایران و آمریکا چیره شدیم.

وی افزود: از همه کسانی که برای دستیابی به این توافقنامه تلاش کردند، تشکر می‌کنم. فیلیپ هاموند وزیر وقت امور خارجه انگلیس و همتایان ما از آلمان، فرانسه، روسیه و چین در این مورد ایفای نقش کردند. کاترین اشتون و سپس فدریکا موگرینی هم نقش هماهنگ‌کننده را بر عهده داشتند.

وزیر خارجه آمریکا گفت: می‌خواهم درباره همتای ایرانی‌مان محمدجواد ظریف که این جایزه به او هم تعلق دارد، سخن بگویم. متاسف هستم که او نتوانست جدول کاری خود را برای آمدن به اینجا و گرفتن جایزه هماهنگ کند. جواد مذاکره‌کننده‌ای بسیار خوب و میهن‌پرست است. او برای کشورش می‌جنگد و همواره برای یافتن راه سازنده‌ای برای حل مشکلات تلاش می‌کند. صداهای معترضی از سوی هر دو ملت و سیاستمداران هر دو کشور و نیز صاحبان منافع وجود داشت. باید همچنین از نقش وزیر انرژی آمریکا و علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران هم در کمک به دستیابی به این توافقنامه قدردانی کنم. هیئت‌های فنی آنها شکاف‌ها در توافقنامه هسته‌ای را پر کردند. صدها کارشناس برای سال‌های طولانی در این‌باره فعالیت می‌کردند. ما ۱۹ روز مذاکره پی در پی در وین داشتیم که تلاش زیادی در آن صورت گرفت.

کری افزود: این توافقنامه تضمین کرده است که برنامه هسته‌ای ایران برنامه‌ای کاملا صلح‌آمیز است و در نتیجه جهان امروز امن‌تر است. همچنین فرصت‌هایی را برای ملت ایران ایجاد کرد. رئیس‌جمهور باراک اوباما و رئیس‌جمهور حسن روحانی تصمیمات سرنوشت‌سازی در این‌باره اتخاذ کردند و هر دوی آنها باید ریسک سیاسی را می‌پذیرفتند. هر دوی آنها دیدگاهی برای یافتن راهکار سیاسی به منظور حل بحرانی داشتند که گزینه دیگر درباره آن جنگ بود.

کری در ادامه بر ضرورت گفت‌وگو میان کشورها تاکید کرد و گفت: برای این افتخار فوق‌العاده‌ای که نصیب من شده است، بسیار تشکر می‌کنم و بسیار مفتخرم که این جایزه را دریافت می‌کنم. ما کشورها به علت گفت‌وگو نکردن هزینه پرداخت می‌کنیم. بدهی‌ای که به علت ادامه مناقشاتی که همچنان حل نشده باقی مانده است، با سود آن انباشته می‌شود؛ هزینه‌ای که به علت التیام‌نیافتن زخم‌ها افزایش می‌یابد، خطری که به علت برطرف نشدن تهدیدات از طریق همکاری رشد می‌یابد و بعدها فقط از طریق جنگ می‌توان با آن مقابله کرد. کسانی که در کار دیپلماسی هستند، مجبورند دائما با زمان رقابت کنند. هر دقیقه‌ای که ما بی‌تفاوت باشیم و کاری نکنیم و این همان حرفی است که فیلیپ هاموند احتمالا درباره حس فوریت داشتن من گفته است که کارها را پیش می‌برد، هر دقیقه‌ای که بی‌تفاوت باشیم و کاری نکنیم، تخلفات و نقض قوانین گسترده‌تر و زخم‌ها عفونی‌تر می‌شود و نسل دیگری از کودکان و جوانان نمی‌توانند به مدرسه بروند و ذهنشان در معرض تفکرات و تبلیغات استثمارگران، تندروها و پوچگراها قرار می‌گیرد.

وی درباره سوریه گفت: آنچه در سوریه شاهد آن هستیم، چند جنگ است که در یک محل رخ‌ می‌دهد. اوضاع سوریه در حال وخیم‌ترشدن است و باید تلاش‌ها برای حل این بحران افزایش یابد.