پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 3638072 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 8779071
کد خبر : 120126 تاریخ ثبت : 1395/7/24 20:45 نظرات تایید شده : 26
در حاشیه اظهارات شهریاری و خدری؛

دلخوری‌های جدید در مجمع کوچک نمایندگان استان بوشهر

خلیج فارس: پس از مناقشه خبرساز نمایندگان مرکز و جنوب استان بر سر هیات رییسه کمیسیون انرژی و طولانی شدن انتخاب رییس مجمع نمایندگان استان، حالا اظهارات شهریاری و پاسخ خدری دلخوری های جدیدی را در بین نمایندگان استان شکل داده است.

خلیج فارس: نقطه آغاز دلخوری در مجمع کوچک نمایندگان استان که فقط 4 عضو دارد، از انتخابات کذایی هیات رییسه کمیسیون انرژی آغاز شد که خدری و الماسی - نمایندگان مرکز و جنوب استان- همدیگر را به عهدشکنی و عدم راهیابی به سمت های موردنظر در هیات رییسه کمیسیون متهم کردند.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از سایت مند؛ پس از آن ماجرای انتخاب رییس مجمع نمایندگان استان در سال اول به میان آمد که اصرار الماسی به انتخابش به دلیل بانو بودن وی که مخالفت دو نماینده دیگر (خدری و شهریاری) را در پی داشت، مناقشه دومی بود که سر از رسانه ها برآورد و نهایتا پس از کش و قوس زیاد، از راه رای گیری مخفی این سمت به خدری رسید.

اما اظهارات جدید شهریاری نماینده دشتی و تنگستان که امروز پاسخ خدری را در پی داشت، نشانه های اختلاف نظر در مجمع نمایندگان استان بوشهر را دوباره بروز داده است.

مجلس دهم در هشتم خردادماه ۹۵ شروع به کار کرد و نمایندگان استان بوشهر پس از حدس و گمانه زنی های های حقیقی و مجازی در نهایت در بیستم مردادماه توانستند ریاست این مجمع را برای مدت یکسال انتخاب کنند.

خدری از ائتلاف اصلاح طلبان توانست با کسب سه رای برای سال اول ریاست این مجمع کوچک در مجلس دهم را به عهده بگیرد. این در شرایطی بود که با وجود نماینده ای کهنه کار در این ترکیب، گمانه ها حاکی از حضور دکتر شهریاری در کرسی نمایندگی مجمع برای سال اول بود اما عدم انتخاب وی در انتخابات اعضای هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس باعث تزلزل در انتخاب وی برای ریاست مجمع شد.

بنابراین دکتر شهریاری ۶۴ ساله و محمد باقر سعادت ۶۱ ساله به همراه سکینه الماسی که ۳۸ سالگی خود را سپری می کند کرسی مجمع را به حجت الاسلام خدری دادند که از قضا او نیز ۳۸ سال دارد.

با وجود گفتگو های برخی نمایندگان در رد اختلاف برای انتخاب رئیس مجمع اما تنشهای ایجاد شده در کمیسیون انرژی مابین خدری و الماسی در روزهای نخستین شروع به کار مجلس و اختلافات موجود بین خدری و شهریاری در چهارمین ماه از شروع به کار مجلس دهم رخ نمود تا رای دهندگان در استان بوشهر نسبت به آینده ی این مجمع و تاثیر گذاری نمایندگان خود در مجلس دهم دچار شک و تردید شوند.

اختلافاتی که در فضای موجود و در هنگامی که بخش زیادی از مطالبات مردم و قول و قرارهای دولت در استان عملی نشده مانده و در آستانه ی انتخابات آتی ریاست جمهوری و نبود رقیب جدی برای دولت یازدهم باعث مباحثات زیادی در گروه ها و دسته جات سیاسی شده و فضای سیاسی استان را در دچار تکانه هایی خواهد کرد.

اما ماجرای اختلاف نظر خدری و شهریاری دقیقا چه بود

خدری برای روز تاسوعا و به دعوت برخی از صاحب نظران تنگستان به دلوار رفت تا در معیت مردم این شهر در مجالس عزاداری مردم این حدود شرکت کند. اندکی پس از آن دکتر شهریاری دیروز در بین خطبه های نماز جمعه دلوار صحبتهایی را مطرح کرد که به عقیده خدری ناشی از دلخوری دکتر شهریاری از حضورش در حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان است. خدری نیز آشکار کرد از نشست دکتر شهریاری با اعضای شورای شهر بوشهر دلخور بوده است اما این موضوع را کتمان کرده است.

به نظر می رسد این دلخوری ها ریشه در زمانی پیش تر دارد که با تحرکات نمایندگان و اعضای نزدیک به دفتر آنان وارد فاز جدیدی شده است. دیر زمانی نیست که مشاور نزدیک دکتر شهریاری با حضور در نشست جمعی از فعالان مدنی بوشهر از تجربیات خود برای حضور موثر در انتخابات شوراها سخن گفت. او گفت در منطقه ای که سنت و خرافه بیداد می کرده جامعه ای مرده را زنده کرده است و تجربیات او که در سفری چندین ماهه در لندن تحکیم شده به فعالان مدنی بوشهر کمک می کند تا بتوانند این تاثیر گذاری را در فضایی دیگر تکرار کنند.

شاید انتخابات شورای آتی و تصمیم برخی از نزدیکان دکتر شهریاری برای حضور موثر در آن به ویژه درحوزه انتخابیه بوشهر از دلایل جدید رویارویی خدری و شهریاری باشد.

با این وجود اما دلایل ناگفته و پنهان مانده قدیمی می تواند تاثیر بیشتری بر سرباز کردن دلخوری ها و اختلاف نظر های این دو نماینده استان در این برهه از زمان داشته باشد.

سایت «خلیج فارس» با انتشار نطق دکتر شهریاری در دلوار، خدری را به حرف آورد تا بخش کوچکی از اختلاف نظرها در مجمع کوچک نمایندگان استان بوشهر آشکار شود

انتقاد تلویحی شهریاری از خدری

نماینده دشتی و تنگستان نسبت به نطق حجت الاسلام خدری نماینده بوشهر، گناوه و دیلم علیه نیروی انتظامی به صورت تلویحی واکنش نشان داده است.

سیدکمال الدین شهریاری روز گذشته در سخنرانی اش در جمع نمازگران جمعه شهر دلوار با بیان اینکه اولین دیدارم با وزرا پس از شروع مجلس حضور با وزیر اقتصاد پیرامون مشکلات کالای ملوانی بوده، گفت: مصرانه پیگر نتایج آن نشست و دستورات صادره به رییس کل گمرک هستم، ولی این راهش نیست که بیاییم در نطق یا مکاتبات خود یک نهاد خدمتگزار کشور مثل نیروی انتظامی را زیر سوال ببریم.

عضوکمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه هجمه به نیروی انتظامی که ضابط قضایی و مجری قوانین است کار درستی نمی دانم، ادامه داد: حل مشکل مردم راه دارد و راهش نیز مذاکره با دستگاههای مسئول مثل ستاد مبارزه با قاچاق، وزارت اقتصاد، صنعت و نظایر آن است که بنده این مسیر را دنبال کرده و مصرانه پیگیر نتایج آن هستم.

وی در پایان این بخش از سخنانش با بیان اینکه از نیروی انتظامی هم می خواهم قانون را اجرا کند و نه بیشتر یا کمتر، ادامه داد: اگر قوانین مشکل دارد و حقوق مرزنشینان را استیفا نمی کند، نیازی به نطق آتشین نداریم، بلکه باید از راهش وارد شد و قانون را اصلاح کرد.

این اظهارات شهریاری، انتقاد تلویحی از خدری رییس مجمع نمایندگان استان محسوب می شود که ماه پیش در شورای اداری استان با حضور جهانگیری و همچنین اوایل مهرماه در نطق خود در بهارستان از نیروی انتظامی استان انتقاد کرده و گفته بود: «در حوزه انتخابیه من نسبت به عملکرد این نیرو در خصوص توقیف کالاها به عنوان قاچاق گلایه های زیادی وجود دارد.» البته نیروی انتظامی هم جوابیه ای به این سخنان صادر و اعلام کرده بود که اقدامات شان در خصوص توقیف محموله های قاچاق که بدون اسناد معتبر گمرکی باشد، مستند به قوانین کشور است.

حجت الاسلام خدری نیز در واکنش به این صحبت ها بلافاصله با خلیج فارس گفتگو کرد و به نوعی این حرفها را بی جواب نگذاشت.

از موضع‌گیری دوگانه آقای شهریاری متعجب شدم

نماینده بوشهر، گناوه و دیلم به سخنان دیروز نماینده دشتی و تنگستان در دلوار که انتقاد تلویحی به وی ارزیابی می شد، واکنش نشان داد.

خدری به «خلیج فارس» گفته:

  • از موضع گیری دوگانه آقای شهریاری نماینده محترم مردم شریف دشتی و تنگستان تعجب کردم، چون ایشان اولین نفری بود که پس از نطق اخیرم در مجلس احسنت گفته و به من اعلام نمود که تذکرتان وارد بوده است. ولی دیروز در دلوار اینچنین موضع گیری کردند.
  • همچنین در نطقی که مقابل آقای جهانگیری در شورای اداری استان داشتم، آقای دکتر شهریاری پس از سخنان من در اظهاراتی بر آن صحه گذاشتند.
  • به نظر می رسد ایشان از حضور من در شهر دلوار بعنوان حوزه انتخابیه شان ناراحت شده اند که باید بگویم به دعوت رسمی مردم این شهر و در مراسم تاسوعای حسینی بوده است. این دعوت هم با توجه به مسئولیت های قبلی بنده در تنگستان بوده که منجر به ارتباطات و مراودات زیادی با اهالی آن شده است.
  • اگر این گلایه واقعیت داشته باشد، آقای شهریاری برخلاف عرف نمایندگی، حدود سه ماه پیش با شورای شهر بوشهر در حوزه انتخابیه بنده جلسه برگزار کرده اند که البته از نظر من ایرادی بر آن وارد نیست.
  • معتقدم با توجه به اینکه حوزه کار نمایندگان مجلس ملی است،اگر نماینده ای بتواند در سطح استان ولو اینکه حوزه انتخابیه وی نباشد اثرگذار باشد، نباید کوتاهی کند. همچنان که من افتخار می کنم در قضیه مجوز ترخیص کالای یدکی  علاوه بر گمرکات حوزه انتخابیه، برای بوالخیر، کنگان و دیر هم که خارج از حوزه من بوده پیگیری کرده و منتج به نتیجه شد.
  • بنابراین من از حضور و تشریک مساعی نمایندگان در حوزه های انتخابیه دیگر استقبال کرده و اگر بتوانند گره ای در حوزه بنده باز کنند؛ دست شان را می بوسم، چون آن را به سود استان می دانم و جای گلایه نیست.
  • ضمنا برای موضوع کالای ملوانی نشستهای متعددی با ستاد مبارزه با قاچاق، رییس گمرکات ایران و غیره داشتیم ولی تا حل نهایی هم به هیچ وجه اجازه برخوردهای نامتناسب با مردم را نخواهم داد.
  • علاوه بر این مجددا تاکید می‌کنم اجازه نخواهم داد مردمی که خون و تعصب و غیرت رییسعلی در بدنشان جاری است کسی آنها را قاچاقچی خطاب کند
  • امیدوارم بتوانیم نمایندگان و خدمتگزاران مردم در سایه وحدت همدلی و جو وفاق گره های مشکلات مردم را بگشاییم.

باید منتظر ماند و دید وقتی 4 ماه از شروع بکار مجلس نگذشته، اینچنین مناقشات مجمع کوچک نمایندگان استان سر از رسانه ها درمی آورد، در آینده طولانی تر چه ماجراهایی خواهد داشت؟

 

-->