پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/13 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1622377 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2614758
کد خبر : 113719 تاریخ ثبت : 1395/6/6 22:43 نظرات تایید شده : 40

امام جمعه دلوار و مقابله معنادار با دولت

خلیج فارس: ائمه جمعه وظیفه دارند به جای بیان سخنانی که به وضوح از آنها بوی جانبداری از یک جریان سیاسی و مخالفت با یک جریان سیاسی دیگر می آید، اخلاق و فضیلت و روابط درست انسانی و اسلامی را در منطقه خود تبلیغ و ترویج کنند و...

رضا معتمد*

امام جمعه دلوار تقریبا در همه هفته ها خبرساز است. این خبرسازی ها هم عموماً حول و حوش حمله به دولت است آن هم با استفاده از اطلاعاتی که غالباً ناقص است. هفته قبل حجت الاسلام زاهد دوست برجام را به قرارداد ترکمانچای تشبیه کرد. این هفته هم وارد موضوع قراردادهای نفتی شده است و از نمایندگان مجلس خواسته است که جلو قراردادهای جدید نفتی را بگیرند. بهترین شگرد این امام جمعه محترم هم وصل کردن موضوع به یک قضیه تاریخی است.

وی همچنان که هفته قبل برجام را به ترکمانچای دیگر تشبیه کرد، این هفته نیز قراردادهای نفتی را به قراردادهای نفتی دوره پهلوی تشبیه کرده و گفته است: «این دست از قراردادها مربوط به یک فصل از تاریخ و آن هم روزگار پهلوی بود که عرضه‌ای در این کشور نبود و نیروی انسانی کاردان و متخصص و توانمند در کف میدان وجود نداشت اما امروزه در دنیا دیگر اینگونه قراردادها منسوخ شده و جایگاهی ندارد.»

برای نگارنده واقعا جای پرسش است که میزان اطلاعات ایشان از موضوعات پیچیده و گسترده ای مثل برجام و قراردادهای نفتی تا چه اندازه جامع و دقیق است که علاوه بر قضاوت های این چنینی از تریبون نماز جمعه، با یقین قطعی از صحت ادعاهای خود، آن را به یک موضوع تاریخی که عمدتاً تلقی خیانت از آن می شود، تشبیه و به طور تلویحی و حتی مستقیم مسئولان کشور را به خیانت متهم می کند. آیا این با جمله «اوصیکم بتقوی الله» که وی هر هفته مردم را بدان فرامی خواند، سازگاری دارد؟

نکته دیگر این که این امام جمعه محترم که این اندازه به موضوعات کلان کشور حساس است، چرا درجه این حساسیت را فقط روی کردار دولت فعلی تنظیم کرده است؟ مثلاً در همین هفته، خبری درباره گم شدن 3 نفتکش در دوره دولت احمدی نژاد در سراسر کشور انتشار یافت و وزیر نفت نیز صحت آن را تایید کرد. چرا چنین خبرهایی همچون گم شدن دکل های نفتی و هزاران هزار میلیارد تومان ثروت این کشور در دوره دولت قبل حساسیت و واکنش امام جمعه دلوار را برنمی انگیزد اما موضوعاتی که هنوز نتایج شان به درستی برای هیچ کس آشکار نشده، چنین برای ایشان حساسیت برانگیز است؟

نکته دیگر این که من فکر می کنم آنچه که برای ائمه ی جمعه ای چون امام جمعه های دلوار و آبدان و ... بیش از پرداختن به قراردادهای نفتی و برجام باید در اولویت باشد، توجه به مسائل محلی و منطقه ای مربوط به حوزه زندگی این ائمه جمعه محترم است. آنان وظیفه دارند به جای بیان سخنانی که به وضوح از آن ها بوی جانبداری از یک جریان سیاسی و مخالفت با یک جریان سیاسی دیگر می آید، اخلاق و فضیلت و روابط درست انسانی و اسلامی را در منطقه خود تبلیغ و ترویج کنند و همچنین به حل معضلاتی کمک کنند که نه تنها مهم است بلکه گاه حیات و هستی و تمام سرمایه خانواده ها را تهدید می کنند که به یک نمونه ساده اشاره می کنم:

هر سال تعداد زیادی از نوجوانان زیر 17 سال (از 10  تا 17 سال) در این شهرها و روستاهای مجاورشان،به خاطر غفلت و کم توجهی خانواده ها، به علت رانندگی غیر مجاز موتورسیکلت جان خود را از دست می دهند. یک گشت کوتاه پیگیرانه در این شهر و روستاها مشخص می کند که روزانه چه تعداد از این نوجوانان فرمان به دست در کوچه و خیابان ها جولان می دهند.  این ائمه جمعه محترم تاکنون چند بار یکی از خطبه هایشان را به چنین موضوعی اختصاص داده اند و در قالب تذکر و نصیحت به جوانان و اولیای آنها این موضوع را یادآور شده اند که با رانندگی غیر مجاز موتورسیکلت، سلامت خود و دیگران را به مخاطره نیندازند؟!

آیا آنان فکر می کنند که پرداختن به موضوعی چنین نزدیک و ملموس، دارای اهمیتی به اندازه موضوع برجام و قراردادهای نفتی نیست و اگر بتوانند با تأکید و پیگیری چنین معضلاتی را کنترل کنند، کاری کم ارزش تر از سخنان تند و هیجانی علیه برجام و قراردادهای نفتی انجام داده اند؟

شاید عده ای در پاسخ بگویند که پرداختن به موضوعات کلان کشور حق ائمه جمعه همه کشور است. این یک امر بدیهی است اما نه در زمانی که چنین موضوعاتی به شکل پیوسته مورد توجه امام جمعه های کلان شهرها قرار می گیرد و سخنان افرادی چون امام جمعه دلوار در کنار آنها شنیده هم نمی شود. و نه به اندازه ای که موضوعات اساسی و حیاتی محلی مورد غفلت واقع شوند.

تردیدی نمی توان داشت که دست کم بخش مهمی از هدف شورای سیاست گذاری ائمه جمعه از نصب امامان جمعه در مناطق کوچک تر نیز اولویت دادن به رشد و ترویج معنویت در میان اهالی بوده است نه انتشار ادعاهای اثبات نشده و رواج حس بدبینی به دولت و القای یاس و سرخوردگی در جامعه.

*مدیرمسئول هفته‌نامه پیغامکلمات کلیدی خبر : امام جمعه رضا معتمد دلوار