پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 22239797 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 20603283
کد خبر : 112864 تاریخ ثبت : 1395/5/29 22:04 نظرات تایید شده : 1

حدور و ثغور "لغو کنسرت در مشهد"

خلیج فارس: پذیرش نظر علم الهدی از سوی وزیر ارشاد مبنی بر لغو هرگونه کنسرت موسیقی در مشهد با واکنش نایب رئیس مجلس مواجه شد. علی مطهری در این باره عنوان کرد: «درباره اجرای کنسرت‌ها در استان‌های مختلف نباید تفاوت قائل شد، زیرا کشور که حکومت فدرالی نیست و اینگونه نیست که بگوییم خراسان رضوی دارای خودمختاری است و قوانین خاصی بر آنجا حکومت می‌کند.»

به گزارش«خلیج فارس» به نقل از فرارو؛ نایب رئیس مجلس افزود: «معنی ندارد بگوییم که یک استان از قانون مستثنی است. در اینجا وزیر ارشاد عقب‌نشینی کرده است و کارش هم درست نیست و حتی می شود مورد سوال در مجلس واقع شود.» مطهری تاکید کرد: «اگر یک کنسرتی اشکال شرعی دارد، در هیچ جا مجاز نیست و نباید اجرا شود و اگر اشکال شرعی ندارد، برای همه شهرها قابل اجراست.» نائب رئیس مجلس درخصوص اظهاراتی درباره حریم امام رضا (ع) درمورد اجرای کنسرت‌ها تأکید کرد: «چیزی به نام حریم امام رضا(ع) وجود ندارد.»

آیا به لحاظ قانونی می توان مشهد را مستثنی از سایر شهرهای ایران دانست؟

رئیس جمهور حقوق مردم مشهد را نادیده گرفت
نعمت احمدی حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری گفت: «من از آقای علم الهدی تشکر می کنم که پرده از روی واقعیت تلخی برداشت که سال هاست در کشور وجود دارد و آن تبعیض و نگاه دوگانه ای است که در کشور وجود دارد.»

وی ادامه داد: «امروز به دلیل حساس شدن موضوع کنسرت ها این تبعیض سر باز کرد اما این رویکرد در اداره کشور در بسیاری از موارد وجود دارد. امروز در حالی اجازه برگزاری کنسرت در مشهد داده نمی شود که این شهر و خراسان بزرگ در موسیقی ایران جایگاه ویژه ای دارد و بزرگانی همچون شجریان، مشکاتیان و ... از این شهر برخاسته اند.»

احمدی درباره نقش رئیس جمهور درباره عقب نشینی های دولت گفت: «آقای روحانی مصلحت اندیشی هایی دارد که غیر قابل اغماض است. آقای روحانی در فیلم تبلیغاتی خود صدای استاد شجریان را پخش کرد و گفت به موسیقی شجریان علاقه مند است؛ اما ایشان در طول سه سال اخیر برای رفع معاذیر قانونی آقای شجریان یک قدم برنداشت و حتی برای پخش ربنای ایشان در ماه رمضان تلاشی نکرد.»

وی ادامه داد: «بنده علی رغم احترامی که برای آقای روحانی قائل هستم اما معتقدم ایشان خیلی مصلحت گرایانه به قضایا نگاه می کنند و نمی خواهد با جریان مقابل سرشاخ شود. به نظر من عقب نشینی اخیر دولت نه در مقابل امام رضا (ع) یا مردم مشهد، بلکه در مقابل علم الهدی صورت گرفت.»

وی افزود: «آقای رئیس جمهور در این موضوع نه اینکه حقوق مردم مشهد را نادیده گرفت بلکه برای افرادی که تندرو هستند بابی باز کرد که به جای کنترل آنها به حرف آنها عمل کند. این در حالی است که رئیس جمهور بر اساس اصل 113 قانون اساسی باید پاسدار قانون اساسی باشد و برابر اصول 19 تا 43 قانون اساسی همه مردم از حقوق یکسان برخوردار هستند.»

نمی شود هر امام جمعه ای برای خود دولت در درون دولت تشکیل دهد
اما داریوش قنبری نماینده پیشین مجلس و فعال سیاسی اصلاح طلب  گفت: «بنده با صحبت آقای مطهری موافقم و معتقدم کشور فدرالی نیست که هر امام جمعه ای بخواهد در قلمرو خود مقرراتی وضع کند چراکه در این صورت دیگر نام و اثری از دولت مرکزی باقی نمی ماند.»

وی ادامه داد: «اصل بر این است که تمام کشور تحت نظر ولی فقیه باشد و دولت هم تحت نظارت ولی فقیه است. لذا هر امام جمعه ای نمی تواند سیاست هایی داشته باشد که هم خلاف اراده دولت و ملت و هم خلاف اراده رهبری باشد.»

وی افزود: «به نظر من این اتفاق یک بدعت است و دولت به هیچ عنوان نباید این موضوع را بپذیرد که در یک شهر خاص کنسرت ها لغو شود چراکه اگر این موضوع تبدیل به رویه شود فردا ممکن است ائمه جمعه در مناطق دیگر نیز هر کدام رویه های خاصی در پیش بگیرند و دیگر قانون جایگاهی نخواهد داشت و سنگ روی سنگ بند نمی شود.»

این کارشناس مسائل سیاسی اظهار کرد: «اگر قرار بر این بی نظمی ها باشد که هر امام جمعه ای برای خود دولت در درون دولت تشکیل دهد آنگاه دیگر دولت مرکزی جایگاهی نخواهد داشت و کشور عملا تبدیل به کشوری فدرالی خواهد شد. لذا آقای جنتی باید نظر خود را اصلاح کند.»

وی ادامه داد: «اگر حق همه مردم ایران است که کنسرت داشته باشند مشهدی ها هم باید از این حق برخوردار باشند و دریغ این حق، ظلم به آنها است؛ به خصوص به مشهد و خراسان که یکی از سبک های موسیقی برگرفته از این استان است.»

لغو کنسرت در مشهد بدعت و حرام است
اما حجت الاسلام و المسلمین محمدتقی فاضل میبدی عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم و استاد دانشگاهگفت: «حرف جناب آقای مطهری درست است. ما حریمی به نام امام رضا (ع) نداریم. البته هر فردی احترام دارد اما حریمی که به خاطر آن یک حلالی، حرام شود نداریم. لذا اینکه در مشهد کنسرت شرعی و قانونی به اعتبار امام رضا (ع) تعطیل شود بدعت و خلاف شرع و عرف است.»

وی ادامه داد: «مثل این می ماند که بگویند در مشهد مجالس عروسی هم ممنوع است چون در این مجالس هم رقص، تنبک و شادی وجود دارد. بین عروسی و کنسرت چه فرقی وجود دارد؟ در این صورت تمام شادی ها در مشهد باید ممنوع شود.»

این پژوهشگر حوزه دین اظهار کرد: «اگر دولت تشخیص داد موسیقی اشکال ندارد و جایز است چه در کنار خانه خدا باشد چه در کنار حرم امام رضا (ع) حلال است. اما اگر دولت گفت این کار حرام است هیچ کجا نباید باشد.»

وی با بیان اینکه بدعت در اسلام حرام است گفت: «بدعت یعنی اینکه حکم خدا را بخواهند تغییر بدهند. اینکه فردی حکم خدا را مکان مند کند و بگوید این حکم در اینجا حرام و در جاهای دیگر حلال است بدعت است و به نظر من مراجع باید در برابر این کار موضع بگیرند چراکه نمی شود با حکم خدا بازی کرد.»

میبدی ادامه داد: «از سوی دیگر آقای علم الهدی به عنوان امام جمعه محترم مشهد حق دارند نظر خود را بالای منبر بگوید. اما اینکه بخواهد نظر خود را به دولت و مردم تحکم کند خلاف است. ایشان می تواند بگوید به نظر من اگر در مشهد کنسرت نباشد بهتر است که یا حرف ایشان را گوش می کنند یا نمی کنند. اما تحمیل یک عقیده شخصی بر فرهنگ عمومی خلاف است و نباید این بدعت در کشور ایجاد شود.»

-->