پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/13 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2325587 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 3316701
کد خبر : 108315 تاریخ ثبت : 1395/4/29 22:26 نظرات تایید شده : 0

واکنش ظریف به ادعای آسوشیتدپرس

خلیج فارس: وزیر امور خارجه کشورمان به خبر یک خبرگزاری آمریکایی درباره وجود سند محرمانه بین ایران و ۱+۵ واکنش نشان داد.

 
به گزارش«خلیج فارس» به نقل از تسنیم؛ محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز سه‌شنبه در حاشیه کنگره پرسش مهر 16 که در سالن اجلاس سران برگزار شد در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی درمورد خبر یکی از خبرگزاری‌های آمریکایی مبنی بر وجود سند محرمانه درخصوص برنامه هسته‌ای ایران گفت:‌ همه رسانه‌های دنیا تمام سند را ندیده‌اند تا از افتخاری که دوستان مذاکره کننده ایجاد کردند، باخبر باشند.
 
وی اظهار داشت: همه رسانه‌های دنیا تمام سند را ندیده‌اند تا از افتخاری که دوستان مذاکره کننده ایجاد کردند، باخبر باشند، ولی با وجود این، همه رسانه‌ها می‌گویند؛ ایران بعد از 10 سال به‌سرعت به‌سمت غنی‌سازی صنعتی می‌رود.
 
رییس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: وقتی تمام این سند منتشر شود، مشخص می‌شود ما ظرف 15 سال به کجا خواهیم رسید.
 
آسوشیتدپرس ادعا کرده است که به سندی دست یافته است که نشان می‌دهد محدودیت‌های اعمال شده علیه برنامه هسته‌ای ایران در چارچوب برجام، پیش از پایان مدت اعتبار 15ساله این توافق، کاهش خواهد یافت و این مسئله توانایی تهران برای ساخت یک بمب اتمی حتی پیش از پایان مدت اعتبار توافق هسته‌ای را افزایش خواهد داد.
 
این سند ظاهراً تنها بخش مربوط به توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی است که هنوز به‌طور علنی منتشر نشده است. یک دیپلمات که بیش از یک دهه روی برنامه هسته‌ای ایران تمرکز داشته است، این سند را در اختیار آسوشیتدپرس قرار داده است. یک دیپلمات دیگر نیز که این سند را در اختیار داشته، درستی آن را تأیید نموده است.
 
ظریف همچنین درباره گزارش اخیر دبیرکل سازمان ملل اظهار داشت: بان کی مون دبیرکل سازمان ملل نقشی در تدوین برجام نداشته است و همان‌طور که مشاهده شد کاری کردند که خیلی منفعتی برای اجرای برجام نداشته است و مشخص شد که کار مفیدی هم نیست.
 
وی درباره اتهام‌های واردشده به ایران در این گزارش به‌خصوص فرستادن سلاح به عراق نیز تصریح کرد: در بیانیه‌ای که همزمان با قطعنامه 2231 صادر کردیم، اعلام شد که به اقدامات خود در مقابله با تروریسم ادامه می‌دهیم و این سیاست ما است و ارتباطی با برجام ندارد.


کلمات کلیدی خبر : واکنش ظریف آسوشیتدپرس