پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 32221215 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 51514592
کد خبر : 107764 تاریخ ثبت : 1395/4/26 18:27 نظرات تایید شده : 1

فعالان اقتصادی بوشهر از مشکلات‌شان می‌گویند

خلیج فارس: مشکلات فعالان اقتصادی و کارفرمایان بوشهر درحوزه های مختلف بویژه تامین اجتماعی و صندوق بیمه محصولات کشاورزی درقالب نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی این استان بررسی شد.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از ایرنا؛ فعالان اقتصادی استان بوشهر دراین نشست بر ضرورت قرارگیری شغل صیادی در زمره مشاغل سخت، واحدهای بسته بندی خرما در گروه فعالیت های تولیدی و بهره مند شدن از برخی از معافیت های بیمه تامین اجتماعی، نیاز تعامل بیشتر اداره کل تامین اجتماعی با فعالان اقتصادی، واگذاری تسهیلات به کارفرمایان به جای پرداخت بیمه بیکاری و ضرورت پرداخت خسارت به مزارع پرورش میگو از سوی صندوق بیمه محصولات کشاورزی تاکید کردند.

رئیس اتاق بازرگانی بندر بوشهرگفت: لحاظ کردن معافیت واحدهای تولیدی و بویژه کارگاههای بسته بندی خرما از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما به تعداد پنج نفر باید از سوی مسئولان تامین اجتماعی استان مورد پیگیری قرار گیرد.

علی اکبر شریف پور بوشهری ادامه داد: سازمان تامین اجتماعی می تواند بازرسی سنتی بر کارگاهها را با روشهای جدید، جایگزین و بهینه سازی کند.

وی اضافه کرد: این نهاد می تواند با دادن کد رمز اختصاصی به کارفرمایان و بیمه شدگان پیام ارسال کرده و از آنها تاییدیه دریافت کند که با این شیوه دیگر نیازی به بازرسی و حضور فیزیکی نخواهد بود و باعث صرفه جویی در وقت بازرسی بیمه و کارفرمایان خواهد شد.

شریف پور بوشهری با اشاره بر ضرورت اعطای تسهیلات به کارفرما به جای پرداخت بیمه بیکاری به آنان گفت: سازمان تامین اجتماعی می تواند با هدف حمایت از تولید داخلی و کمک به کارفرمایان برای افزایش تولید و صادرات، به کارفرمایان، وام و تسهیلات پرداخت کند که این امر باعث تقویت بنیه مالی واحدهای تولیدی و درنهایت برداشته شدن بار سنگین پرداخت بیمه بیکاری خواهد شد.

وی یادآور شد: هم اکنون سازمان تامین اجتماعی با سرمایه حدود 20 میلیون نفر مشغول فعالیت است ولی تعداد زیادی بیمه شده با نرخ 7 درصد توسط دولت به سازمان تامین اجتماعی تحمیل شده است که این امر سازمان تامین اجتماعی را ملزم به ارائه خدمات به جمعیتی حدود 60 میلیون نفر در آینده خواهد کرد.

شریف پور یادآور شد: با حق بیمه 23 درصدی کارفرمایان کنونی، سازمان تامین اجتماعی در آینده به تمامی بیمه شدگان 7درصدی، نیز خدمات ارائه خواهد کرد که این امر باعث تضییع حقوق کارفرمایان خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به مشکل حسابرسی یکی از شرکت های منطقه ویژه اقتصادی بوشهر گفت: موسسه حسابرسی تامین اجتماعی خواهان بازرسی از دفاتر قانونی و اسناد مالی شرکتی در سال مالی 1388 تا 1391 شده است.

شریف پور بوشهری افزود: این در شرایطی است که این موسسه برای بازرسی خود از شرکت یاد شده به ماده 47 قانون تامین اجتماعی و مواد 52 و 53 قانون کار استناد کرده، در حالی که ماده 47 قانون تامین اجتماعی عنوان کرده کارفرما مکلف است در صورت مراجعه بازرس سازمان تامین اجتماعی به شرکت، دفاتر و مدارک لازم را در اختیار بازرس قرار دهد.

وی یادآور شد: شرکت یاد شده اکنون با 30 درصد ظرفیت فعال است و با توجه به خرابی کسب و کار و رکود بازار کنونی و اقساط معوقه به بانک قادر به چنین حسابرسی غیر قانونی از طرف موسسه حسابرسی تامین اجتماعی نیست و این شرکت در منطقه ویژه واقع بوده و تابع قانون این منطقه است و مشمول ماده 47 قانون تامین اجتماعی نیست.

شریف پور با اشاره به دیگر مشکل فعالان اقتصادی با بیمه تامین اجتماعی گفت: تعارض اسم کارکنان شاغل در واحدهای تولیدی با لیست ارسالی به بیمه براساس گزارش بازرسان بیمه منجر به جریمه های بی منطق برای افرادی که وجود خارجی ندارند، می شود از این رو نیاز است در ارتباط با این موضوع بازرسان دقت نظر کافی داشته باشند.

وی افزود: تعیین جریمه بدون صدور اخطاریه و احضاریه نیز از دیگر مشکلات کافرمایان است که انتظار است در این موضوع تدبیر اساسی از سوی نهادهای مربوطه صورت گیرد.

شریف پور بوشهری ادامه داد: در کمیسیون حل اختلاف اداره کل تامین اجتماعی کارفرما را به سه و نیم برابر بابت بیمه کارگر جریمه می کند در صورتیکه توانایی پرداخت آن را ندارد و این موضوع نیز نیاز به بازنگری دارد.

وی یادآور شد: برای تعیین جریمه چنانچه کارگر در جای دیگری شاغل نباشد، طبق آخرین حقوق تعیین شده توسط اداره کار، میزان جریمه مشخص می شود.

شریف پور بوشهری ادامه داد: با توجه به دوران رکود پیشنهاد می شود برای پرداخت حق بیمه توسط تامین اجتماعی فرصت بیشتری (حدود سه ماه) به کارفرما داده شود.

وی تاکید کرد:سازمان تامین اجتماعی تعامل و همکاری بیشتری با کارفرمایان و بیمه شدگان داشته باشد و با ارائه خدمات مربوطه به بیمه شدگان و صدور و تمدید دفترچه های خدمات درمانی بیمه شدگان، به کارفرمایان مربوطه فرصت و زمان لازم برای پرداخت حق بیمه های مربوطه را بدهد.

رئیس اتاق بازرگانی بندر بوشهر گفت: در صورت تحقق این مهم ادامه کار واحدهای دارای مشکل امکان پذیر خواهد شد زیرا در صورت تعطیلی یک واحد، نه تنها کارکنان آن بیکار می شوند بلکه در دراز مدت سبب کاهش درآمدهای سازمان تامین اجتماعی نیز خواهد شد.

وی در بخش دیگری ازسخنان خود گفت: در برخی مراکز درمانی و آزمایشگاهی بیمه شدگان با مشکلاتی روبرو شدند که ناشی از پرداخت نشدن بموقع سهم سازمان تامین اجتماعی به این مراکز است.

شریف پور گفت: هم اکنون بیشتر آزمایشگاه ها و مراکز درمانی 6 تا 8 ماه سهم سازمان تامین اجتماعی بابت خدمات ارائه شده به بیمه شدگان را دریافت نکردند که این خود سبب بروز مشکلات و کاهش کیفیت و خدمات ارائه شده مراکز درمانی و آزمایشگاه ها به بیمه شدگان شده است.

یکی از فعالان پرورش میگوی در استان بوشهر گفت: مصوبه های شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی باید به نحو مطلوبی اطلاع رسانی شود.

محمد قدسی یادآور شد: با توجه به اینکه بیشتر مشکلات فعالان اقتصادی نیازمند بازنگری در قانون است باید زمینه حضور نمایندگان استان بوشهر درمجلس شورای اسلامی نیز در آن فراهم شود.

وی در ارتباط با فعالیت کارگران ساختمانی گفت: چندی پیش شهرداری کافرمایان را موظف به پرداخت حق بیمه آنان کرد ولی در ادامه این قانون لغو شده از این رو باید وجهی که در قبال کارگران ساختمانی پیش از این پرداخت شده برگشت داده شود.

دبیر اتاق تعاون بوشهر گفت: پس از اینکه در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی انتقاداتی از سازمان امور مالیاتی کردیم از ما خواستار تسلیم اسناد و مدارک مالی سال 87 و 88 را داشتند.

غلامحسین درایی گفت: براساس قانون اداره امور مالیاتی تنها می تواند اسناد و مدارک سه تا چهار سال گذشته را طلب کند.

وی بیان کرد: ارائه انتقادها به منظور حل مشکلات است و نباید سازمانی در واکنش به انتقادهای تدابیر سخت و فراقانونی را برای جامعه هدف خود لحاظ کند.

مدیرعامل اتحادیه پرورش دهندگان میگوی استان بوشهر گفت: با توجه به آلوده شدن چند استخر پرورش میگو در بویرات دیلم به بیماری لکه سفید نیازمند عزم جدی مسئولان استان برای کنترل این بیماری هستیم.

ابراهیم عباسی افزود: سه مزرعه پرورش میگو در جزیره شیف بوشهر نیز مشکوک به آلوده شدن به بیماری لکه سفید است.

وی با اشاره به نقش اساسی کلر برای معدوم کردن استخرهای آلوده گفت: تامین کلر برای معدوم کردن استخرهای آلوده به بیماری لکه سفید، بر عهده سازمان دامپزشکی است ولی به دلیل نبود کلر کافی اقدامی برای آن صورت نگرفته و با توجه به هزینه بالا صاحبان مزارع نیز از خریداری آن ناتوانند.

عباسی بیان کرد: قیمت هر کیلوگرم کلر برای معدوم سازی مزرعه های پرورش میگوی آلوده 30 تا 75 هزار ریال که امید است با تامین اعتبار مناسب کلر موردنیاز معدوم سازی استخرهای آلوده تامین شود.

وی یادآور شد: سال گذشته با آلوده شدن استخرهای پرورش میگو در استان بوشهر خسارت هنگفتی به این صنعت و سرمایه گذاران وارد شد که این امر اهمیت پرداختن به مشکلات پرورش دهندگان را دو چندان کرده است.

مدیرعامل اتحادیه پرورش دهندگان میگوی استان بوشهر بیان کرد: پارسال با آلوده شدن مزرعه های پرورش میگو در استان بوشهر ظرفیت شغلی 25 هزار نفر از فعالان این حوزه آسیب دید و میزان تولید نیز از 12هزار تن به هشت هزار و 500 تن کاهش یافت.

وی گفت: تاکنون برای بیمه شدن زمینهای پرورش میگو اقدامی صورت نگرفته و سرمایه گذاران این بخش تاکنون موفق به بیمه کردن استخرها و محصولات خود در صندوق بیمه محصولات کشاورزی نشدند و سایت آن نیز بسته شده است.

وی اظهار کرد: با وجود اینکه پرورش دهندگان در بیابان بدون هیچ امکانات رفاهی، زیستی و بهداشتی اقدام به تولید میگو می کنند هیچ سازمان و ارگانی مسئول خدمات رسانی مطلوب به آنان نیست.

عباسی با انتقاد از عملکرد صندوق بیمه محصولات کشاورزی گفت: پرورش دهندگان میگو خواهان بیمه شدن محصولات و تولیدات خود هستند ولی این صندوق پاسخگوی نیازهای پرورش دهندگان نیست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امسال برای تکثیر بچه میگو، مولدها از آمریکا وارد استان بوشهر شد بیان کرد: پنج هزار و 130 مولد میگوی وانامی از آمریکا وارد استان بوشهر و در پنج مرکز تکثیر عملیات تولید بچه میگو انجام شد.

مدیرعامل اتحادیه پرورش دهندگان میگوی استان بوشهر با اشاره به توزیع 740 میلیون قطعه بچه میگو بین پرورش دهندگان این استان بیان کرد: این میزان بچه میگو در سه هزار و 400هکتار از سایتهای پرورش میگو ذخیره سازی و هم اکنون بیماری لکه سفید تهدید کننده جدی برخی از آنان است.

مدیرکل تامین اجتماعی استان بوشهر گفت: در کارگاههای تولیدی تا پنج نفر از پرداخت حق بیمه از سوی کارفرما معاف بوده و براین اساس کارفرمایان مشمول این قانون از پرداخت کل حق بیمه سهم کارفرما معاف هستند.

یونس خسروانی افزود: کارگاههای تولیدی مانند بسته بندی خرما مشمول این معافیت نیستند ولی با این حال پیگیر هستیم که این کارگاهها نیز مشمول معافیت شود و انگیزه فعالیت کارگاههای بسته بندی خرما در استان بوشهر افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: کارگاههای بسته بندی خرما مشمول فعالیت خدماتی است و طبق قانون معافیت های یاد شده تنها شامل فعالیت ها و مشاغل تولیدی است.

خسروانی همچنین از تبدیل بازرسی سنتی به هوشمندی در تامین اجتماعی استان بوشهر خبرداد و بیان کرد: برای دریافت اطلاعات موثق از فعالیت کارگران و واحدهای مختلف خدماتی و تولیدی در استان بوشهر فعالیت های بازرسان در بازدید از این کارگاهها از شیوه سنتی به هوشمند درآمده است.

مدیرکل تامین اجتماعی استان بوشهر با اشاره به اینکه در فعالیت های ساختمانی شهرداری ها مکلف به بیمه کردن ساختمان های در دست احداث هستند گفت: به منظور پاسخگویی به کارگران و مهندسان در زمان احداث ساختمان با هماهنگی شهرداری ها بیمه ساختمانی صادر می شود تا در مواقع حوادث، تامین اجتماعی پاسخگوی خسارات وارد شده باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: برخی مشاغل که شمار آنها مشخص است در ارائه معرفی این نوع مشاغل شمار آنها بیش از حد مجاز اعلام شده است.

خسروانی یادآور شد: برای نمونه هفت هزار نفر قالیباف در استان بوشهر مجوز فعالیت دارند که یکهزار و 600 نفرشان بیمه شدند در حالی که قالیبافان واقعی حدود 400 نفر است.

وی با تاکید براین نکته که پرورش دهندگان میگو و کارکنان در واحدهای بسته بندی خرما باید در تمام فصول سال مشمول بیمه شوند گفت: برای پایداری شغل های پرورش دهندگان میگو و کارگاههای بسته بندی خرما باید به نحوی عمل شود تا در تمام فصول این افراد بیمه باشند که تحقق این مهم نیاز به دریافت مصوبه از سازمان تامین اجتماعی است.

خسروانی با اشاره به اینکه شغل صیادی بسیار سخت و زیان آور است گفت: گرمای شدید در زمان فعالیت، پیری زودرس، تلاش سخت در دریا از جمله مشکلات این شغل است که با توجه به این ویژگی ها باید مشاغل صیادی در ردیف مشاغل سخت و زیان آور قرار گیرد.

وی افزود: صیادان برای اینکه آینده شغلی مطلوبی داشته باشند علاوه براینکه باید مشکلات بیمه ای آنان برطرف شود به لحاظ مشکلات این شغل، زمان بازنشستگی آنان باید پیش از موعد شود.

خسروانی با اشاره به اینکه فعالیت های تحقیقاتی در زمینه مشاغل صیادی برای ارائه به سازمان تامین اجتماعی در دست اجراست گفت: دانشگاه خلیج فارس بوشهر در حال انجام پژوهش هایی است که با تکمیل این کار تحقیقاتی به سازمان تامین اجتماعی ارائه می شود که امید است با تصویب قانونی در این زمینه، شغل صیادی در ردیف مشاغل سخت قرار گیرد.

وی با تاکید بر اصلاح قانون مشاغل سخت تاکید کرد: برای مشاغل باید شناسنامه کار تدوین شود که با اصلاح قانون مشاغل سخت، شغل صیادی در این قانون جای خواهد گرفت.

استاندار بوشهر گفت: در ارتباط با ضرر و زیان پروش دهنگدان میگوی استان بوشهر پرداخت از صندوق بیمه محصولات کشاورزی انجام نشده که این مهم بزوی پیگیری خواهد شد.

مصطفی سالاری افزود: در این حوزه حاضر به هر نوع همکاری هستیم که سه هزار شغل ثابت در سطح مزارع پرورش میگوی استان بوشهر ایجاد شود.

وی تاکید کرد: در مواردی که بیماری به سمت مزارع می آید همه انتقاد به سمت دامپزشکی استان بوشهر است و این در حالی است که سخت گیریها به منظور کمک به پرورش دهندگان است.

استاندار بوشهر یادآور شد: امسال در واردات لارو میگو خطا رخ داده و سال گذشته نیز در موضوع تامین خوراک مزارع مشکلاتی وجود داشت ولی با این حال صندوق بیمه محصولات کشاورزی برای جبران بخشی از مشکلات یاد شده مکلف به پرداخت خسارت است.

سالاری، در ارتباط با لایحه منطقه آزاد بوشهر گفت: با لحاظ کردن ظرفیت اسکان 100 هزار نفر در محدوده منطقه آزاد تجاری بوشهر قیمت مسکن در بوشهر تغییری پیدا نمی کند.

استاندار بوشهر گفت: اینکه عده ای از مخالفان ایجاد منطقه آزاد تجاری بوشهر گران شدن مسکن در این شهر را مطرح می کنند، بطور 100 درصد چنین نخواهد بود.

وی بیان کرد: با توجه به معافیت مالیاتی در منطقه های آزاد ورود مصالح به منطقه آزاد بدون مالیات است از این رو قیمت ساخت مسکن در جزیره زیبا و مطلوبی که برای منطقه آزاد پیش بینی شده ارزان تر است.

استاندار بوشهر افزود: همچنین برای انجام کار اداری در منطقه آزاد نیازی به ورود به شهر بوشهر نیست و این امر هیچگونه فشاری بر شهر بوشهر وارد نمی کند.

وی در ارتباط با ادعای برخی مبنی بر گرانی مواد غذایی به دنبال ایجاد منطقه آزاد نیز گفت: بین گرانی موادغذایی و ایجاد منطقه آزاد تجاری هیچ ارتباطی وجود ندارد و جای نگرانی نیست.

سالاری با اشاره به معافیت مالیاتی کالاهای خارجی وارداتی به منطقه آزاد اظهار کرد: با ایجاد منطقه آزاد کالاهای خارجی ارزانتر می شود و اجناس داخلی نیز گران تر نمی شود.

وی یادآور شد: ارائه دهندگان خدمات در مناطق آزاد نیز معافیت مالیاتی دارند و از این رو خدمات ارائه شده در قالب منطقه آزاد تجاری ارزان تر است.

استاندار بوشهر تاکید کرد: تصویب نهایی منطقه آزاد بوشهر در مجلس شورای اسلامی هنوز مشخص نشده ولی با این وجود برای تصویب یک فوریت آن همراه با نمایندگان استان پیگیری های موثری صورت گرفته است.

وی اظهارکرد: تصویب شدن لایحه منطقه آزاد بوشهر در مجلس شورای اسلامی، نیازمند پیگیری و همکاری نخبگان استان در مرکز است که هم اکنون این مهم بجد در دست اجراست.

سالاری ادامه داد: نسبت به تصویب لایحه منطقه آزاد در مجلس شورای اسلامی همچون گذشته خوشبین هستیم و برای احقاق حق مردم در این راه از هیچ تلاشی دریغ نمی کنیم.

سالاری گفت: در رایزنی با مسئولان صدا و سیما و تشریح مزایای تصویب لایحه منطقه آزاد تجاری، آنان نیز قول کمک و همکاری در قالب برنامه های خود را داده اند.

استاندار بوشهر با اشاره به اینکه به دنبال هر تصمیم موافق و مخالفی وجود دارد بیان کرد: نگرانی برخی از مخالفان دغدغه واقعی آنهاست اما برخی نیز به دلیل غرض شخصی با این لایحه مخالفت می کنند ولی با این وجود همه دیدگاهها را قابل احترام است.

وی در ارتباط با مشکلات تامین آب و برق برای اجرای طرح منطقه آزاد بوشهر نیز بیان کرد: میزان تولید برق در این استان، دو برابر برق مصرفی است ولی با این وجود تولید برق ارتباط مستقیم به تامین نیاز ندارد و تامین آن از طریق شبکه سراسری برق کشور صورت می گیرد.

سالاری در ارتباط با مشکل تامین آب گفت: مشکل تامین آب استان نیز از طریق احداث دستگاههای آبشیرین کن تا دو سال آینده برطرف می شود و منطقه آزاد نیز می تواند به صورت مستقل برای تولید آب مورد نیاز خود از طریق آب شیرین کن اقدام کند.

وی گفت: با توجه به معافیت مالیاتی منطقه آزاد، سرمایه گذار احداث آبشیرین کن آب را به نرخ ارزانتری در این منطقه تولید می کند.

استاندار بوشهر گفت: از دلسوزان توسعه استان، فعالان اقتصادی و کارشناسان انتظار است به این موضوع مهم ورود کرده و با اطلاع رسانی جنبه های مثبت، مانع از ایجاد جو روانی منفی برای ایجاد منطقه آزاد تجاری بوشهر شوند.

وی با اشاره به اهمیت منطقه آزاد برای ایجاد اشتغال و گشایش در توسعه استان بوشهر بیان کرد: ایجاد منطقه آزاد در بوشهر، مزایای بسیاری به دنبال دارد که بهره برداری از این مزایا نیاز به برنامه ریزی است تا نیروهای بومی استان بخوبی از این فرصت استفاده کرده و شاغل شوند.

استاندار همچنین در ارتباط با حل مشکلات فعالان اقتصادی استان بوشهر به دستگاههای ذی ربط سفارش پیگیری سریع مشکلات آنان تا زمان حصول نتیجه لازم داد.