پویاسامانه

کد خبر : 104298 تاریخ ثبت : 1395/4/1 16:17 نظرات تایید شده : 19
در نشست خبری رییس کل دادگستری استان مطرح شد:

پرداخت مبالغ جدید به مالباختگان پرونده مضاربه صوری/ احضار مسئول اصلی آلودگی پارس جنوبی/ بازداشت چند کارچاق‎کن در دادگستری

پرونده چرخ و فلک برازجان منتظر کارشناسی نهایی است/ ایجاد دادگاه کاکی امکانپذیر نیست/ واکنش مدیر ثبت اسناد به نارضایتی مراجعان

خلیج فارس: مدیران قضایی استان به مناسبت هفته قوه قضائیه در نشستی خبری پاسخگوی اصحاب رسانه بودند.

پرونده چرخ و فلک برازجان منتظر کارشناسی نهایی است

خبرنگار «خلیج فارس» در این نشست پیرامون وضعیت پرونده مرگ مادر و مجروح شدن کودکی بر اثر سقوط از چرخ و فلک برازجان در سیزده بدر پرسید و اینکه گفته می شود با گذشت حدود 3 ماه، متهمان بلاقید آزادند.

رییس کل دادگستری بوشهر با بیان اینکه در برخی پرونده ها جمع آوری نظرات کارشناسی زمانبر است، گفت: گاهی در پی اعتراض طرفین به نظر کارشناسی، هیات کارشناسی تشکیل می شود که اکنون حادثه چرخ و فلک برازجان در این مرحله است که با طی شدن روند رسیدگی به آن، نتایجش در اختیار رسانه ها قرار می گیرد.

علی جمادی درباره اینکه گفته می شود متهمان پرونده چرخ و فلک بصورت بلاقید آزادند، اظهار داشت: این موضوع صحت ندارد. البته رویکرد دستگاه قضایی این است که در جرایم غیرعمد تا جایی که امکان دارد قبل از صدور حکم به بازداشت منجر نشود و متهمان این حادثه نیز با قرار تامین های مرسوم در سایر پرونده ها آزادند و بلاقید نیست.

به دلیل عدم همکاری مسئولان محلی، ایجاد دادگاه کاکی امکانپذیر نیست

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگر «خلیج فارس» درباره نامه نگاری مسئولان شهر کاکی مبنی بر نهایی شدن امکانات ایجاد دادگاه و تعلل دادگستری در این خصوص اظهار داشت: درست نیست به دلیل ضعف امکانات، دادگاهی را افتتاح کنیم که موجب زحمت و بدبینی مردم شود، در حالی که اکنون کاکی با مرکز شهرستان 20 کیلومتر فاصله دارد و بهتر به پرونده ها رسیدگی می شود.

علی جمادی با بیان اینکه مسئولان شهرستان دشتی و بخش کاکی هیچگونه همکاری موثری جهت ایجاد دادگاه نداشته اند، افزود: بارها تحقق این موضوع را پیگیری کرده ایم، ولی وقتی حداقل های یک دادگاه که ساختمان اداری و محل حضور قاضی باشد فراهم نباشد، مردم را دچار زحمت و بدبینی می کنیم و ما نیز به افتتاح کردن چنین پروژه هایی رضایت نمی دهیم.

وی با بیان اینکه ساختمان دادگاه که در تعهد مسئولان منطقه بوده در شان مراجعان نیست، گفت: تا زمانی که حداقل امکانات ایجاد چنین مرکزی که عمدتا از تعهدات شهرستان است عملی نشود، امکان برقراری دادگاه در کاکی نمی باشد.

آغاز مرحله جدید از پرداخت به مالباختگان مضاربه صوری

دادستان بوشهر هم درباره سوالی پیرامون آخرین وضعیت پرونده مضاربه صوری، گفت: 95 درصد مالباختگان یک ششم اصل وجوه پرداختی به متهمان را دریافت کرده اند و تلاش داریم بخش دیگری هم در هفته آینده به مالختگان بپردازیم.

علی حسن‌پور اظهار داشت: دو سال پیش که متهم متهم اصلی دستگیر شد، وجوهی که از وی کشف‌ گردید در مقایسه با آمار مال‌باختگان بسیار ناچیز بود و نهایتا با تلاش دادگستری، کل مبلغ بدهی متهم از 167 میلیارد تومان به 119 میلیارد تومان تقلیل پیدا کرده است.

حسن‌پور بیان کرد: 500 نفر از مال‌باختگانی که سود گرفته بودند در فرم های خود آن را اظهار نکردند و 200 نفر هم بیش از طلب واقعی خود اعلام کرده بودند که در بررسی های تکمیلی مشخص شد و از لیست بدهی متهم کسر گردید.

دادستان بوشهر درباره طولانی شدن روند رسیدگی به پرونده مضاربه صوری تصریح کرد: متأسفانه متهم اصلی پرونده صورت‌حساب واقعی نداشت و ناگزیر بودیم به بررسی حواله، چک و حساب های صادره وی در بانک های کشور و تطبیق آن با مالباختگان بپردازیم تا مشخص شود به کدامیک بیشتر یا کمتر واریز شده است.

دادستان بوشهر با بیان اینکه بیش از 6 هزار نفر مال‌باخته با این پرونده که 3 متهم دارد در ارتباط هستند، گفت: همکاران دستگاه قضا به‌صورت شبانه‌روزی در حال تلاش برای پیگیری این پرونده مهم هستند و انتظار می رود بخش دیگری از اصل پول مالباختگان در هفته آینده واریز شود.

وی در پاسخ به سوال «خلیج فارس» درباره اینکه دادگاه متهم اصلی کی برگزار می شود؟ اظهار داشت: پرونده اکنون در مرحله دادسرا است و با این روندی که شاهدیم بسیار طول می کشد، ولی پس از اینکه روند تحقیقات و پرداخت ها به شرایط مشخصی برسد، پرونده به دادگاه ارسال می شود.

به گفته دادستان بوشهر هر سه متهم مضاربه صوری در بازداشت می باشند.

احضار مسئول اصلی آلودگی پارس جنوبی

در ادامه این نشست، خبرنگار «خلیج فارس» با اشاره به مصاحبه فروردین ماه دادستان بوشهر در خصوص اعلام جرم علیه مدیران نفت و گاز به دلیل آلودگی در پارس جنوبی، خواستار آخرین وضعیت این پرونده شد.

علی حسن پور در توضیحی کوتاه اظهار داشت: مدیر اصلی این موضوعات را احضار کرده ایم و دفاعیاتی داشته اند که پس از نهایی شدن پرونده، امکان اطلاع رسانی در خصوص آن داریم.

حسن‌پور 16 فروردین با اشاره به آلودگی هوای بوشهر در اثر فعالیت فازهای پارس جنوبی برای شهروندان اعلام کرد: تمامی تأسیسات پارس جنوبی ملزم به استفاده از فیلتر کاهش آلودگی هوا هستند که تاکنون در این زمینه اقدامی انجام نداده‌اند. از این‌رو دادگاه رسیدگی به اتهامات این شرکت بزودی برگزار می‌شود.

واکنش مدیر ثبت اسناد به نارضایتی برخی مراجعان

در این نشست یکی از خبرنگاران با اشاره به نارضایتی برخی مراجعان از عملکرد ثبت اسناد استان به دلیل برخی کمبودها و نواقص سیستمی، خواستار نظارت بر این زیرمجموعه دستگاه قضایی در استان شد.

پس از آن اصغر پیرهادی مدیر ثبت اسناد و املاک استان گفت: به دلیل الکترونیکی شدن روند اقدامات این اداره، اگر نواقصی وجود داشته باشد موقتی است و در حال دوره گذار هستیم، ولی در آینده شرایط مطلوب تری در ارائه خدمات این مجموعه رقم می خورد.

وی ادامه داد: البته برخی که جلوی زمین خواری آنها گرفته ایم، از ما ناراضی می باشند، چون اظهارنامه ملکی براساس مبایعه نامه را ممنوع کرده ام که این موضوع شاید به ضرر گروهی باشد، ولی نفع همگانی دارد.

این مدیر سپس ادامه داد: البته سال گذشته در استان به رتبه نخست در تکریم ارباب رجوع و در کشور رتبه سوم از این نظر کسب کرده ایم که نشان دهنده توجه به این مقوله است.

بازداشت چند کارقاچق کن در دادگستری بوشهر

مدیرکل دادگستری در پاسخ به سوالی درباره کارچاق کنی برخی در دادگاهها گفت: در حوزه داخلی دادگاهها تلاش داریم با تقویت نظارت های خود، از سلامت قضات دفاع و صیانت کنیم، ولی بخشی که به پیرامون مجموعه دادگستری و خارج آن مربوط است، نیازمند گزارش مردم هستیم.

علی جمادی افزود: بعضا افرادی داشته ایم که از عدم اطلاع برخی مراجعان دادگستری سواستفاده کرده و مدعی واسطه گری و کارچاق کنی شده اند که برخورد با آنها جزو اولویت های مجموعه قضایی است، طوری که چند نفر دستگیر و بازداشت شده اند و چند پرونده هم در مرحله تحقیات است یا برخی نیز آرا تاثیرگذاری صادر گردیده که به محض نهایی شدن، امکان اطلاع رسانی خواهد داشت.

وی تصریح کرد: از مردم درخواست داریم اگر مواردی از واسطه گری و کارچاق کنی به صورت مستند اطلاع دارند به مجموعه نظارتی دادگستری یعنی حفاظت اطلاعات آن گزارش دهند تا پیگیری شود.

 

-->