پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 8767598 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/10/09 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2020987
کد خبر : 102816 تاریخ ثبت : 1395/3/23 11:56 نظرات تایید شده : 0

جایگاه کمیسیون‎های مجلس و انتخاب نمایندگان ما

رضا مقاتلی

http://mond.ir/wp-content/uploads/Screenshot_%DB%B2%DB%B0%DB%B1%DB%B5-%DB%B0%DB%B8-%DB%B1%DB%B2-%DB%B2%DB%B1-%DB%B4%DB%B2-%DB%B4%DB%B5-1-e1465626249447.pngکمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی، گروه هایی از نمایندگان هستند که با هدف بررسی تخصصی طرح ها و لوایح مطرح شده در مجلس تشکیل می شوند.

براساس اصل ۶۶ قانون اساسی، تعداد کمیسیون ها و دوره ی تصدی نمایندگان در آنها در آیین نامه ی داخلی مجلس مشخص خواهد شد. در اصل ۸۵ قانون اساسی آمده است: مجلس نمی تواند اختیار قانونگذاری را به شخص یا هیاتی واگذار کند ولی در موارد ضروری می تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را با رعایت اصل ۷۲ به کمیسیون های داخلی خود تفویض کند، در این صورت این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می نماید به صورت آزمایشی اجرا می شود و تصویب نهایی آنها با مجلس می باشد.

همچنین مجلس شورای اسلامی می تواند تصویب دائمی اساسنامه ی سازمانها، شرکتها، موسسات دولتی یا وابسته را بارعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیون های زیربط واگذار کند و یا اجازه ی تصویب آنها را به دولت بدهد. هر کدام از کمیسیون های مجلس به فراخور تعاریفی که در شرح وظایف و موضوعات مورد بررسی آن ها وجود دارد، در حوزه یا حوزه هایی خاص نقشی تاثیرگذار در تصمیمات نهایی مجلس و در نهایت سمت و سو دهی به همان موضوعاتِ مورد اشاره، در تصمیمات خرد و کلان کشور خواهند داشت.

به تبع همین امر نمایندگان حاضر در این کمیسیون ها نیز به فراخور تجربه و تخصص، اطلاعات و دانش، منطقه ی خاص جغرافیایی و یا حتی علاقه و درخواست و مطالبه ی انتخاب کنندگانشان داوطلب عضویت در این گروه ها یا همان کمیسیون ها خواهند بود.

در استان ما نیز که چهار نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد به همین ترتیب و بر اساس دلایل بر شمرده ی فوق هر کدام داوطلب عضویت در کمیسیون هایی به عنوان انتخابهای اول و دوم خود شده اند. نکته ی حائز اهمیت در این بین ضرورت اقدامی کارشناسی شده و با برنامه برای انگیزه ی عضو شدن در این کمیسیون هاست. از میان چهار نماینده ی ما، سه نفر عضویت در کمیسیون انرژی مجلس را هدفگذاری کرده اند. این شاید نخستین اقدام غیر کارشناسانه ی مجمع نمایندگان استان_بافرض وجود و تشکیل چنین مجمعی_ در دوره ی جدید خواهد بود.

از میان چهار نماینده ی استان فقط یک نماینده داعیه ی حضور در کمیسیون انرژی را نداشته و حتی به عنوان اولویت دوم خود نیز حضور در این کمیسیون را هدفگذاری نکرده است. شاید نگاهی از جنس کارشناسی با تجربه ی سالها حضور در مناصب مختلف در دو حوزه ی کاریِ کمیسیون های پیشنهادی را بتوان دلیل این امر عنوان نمود که بسیار هم معقولانه به نظر خواهد رسید. مدتی پیش مطلبی به رشته ی تحریر درآوردم که ضرورت تشکیل مجمعی قوی توسط نمایندگان منتخب استان را مهم ترین اصلِ مورد نیاز کنونی در تصمیمات ایشان_نمایندگان منتخب استان_ برای حضوری موثرتر در آوردگاه مهم مجلس شورای اسلامی برشمردم؛ مجمعی که می تواند با همگرایی بیشتر نمایندگان و نیز بهره گیری از خرد جمعی همه ی دلسوزان پیشرفت استان در حوزه های مختلف فکری، نقشی غیر قابل انکار در ترقی قابل لمس استان ایفا کند.

به عقیده ی نگارنده تمایل چهار نماینده ی استان برای عضویت در کمیسیون های مجلس می بایست برای چهار کمیسیون مختلف هدفگذاری می شد. استان ما با توجه به زمینه های فراوان و مستعدی که در حوزه هایی نظیر”کشاورزی”، “صنایع و معادن” و نظایر آن دارد می تواند در کمیسیون هایی همچون “کشاورزی، آب و منابع طبیعی” باتوجه به تهدیدات جدی در حوزه ی آب و معضلی بزرگ در این حوزه و نیز زمینه های مستعد و فراوان کشاورزی در اکثر مناطق استان، “صنایع و معادن” با علم به وجود صنایع عظیم و نیز معادنی غنی و بیشمار و غیر قابل چشم پوشی، نماینده ای را به عنوان یک عضو در خود داشته باشد.

برای استان بوشهر مساله ی بهره گیری از حوزه ی انرژی یک مطالبه ی عمومی است؛ اما به شخصه معتقدم که تاثیرگذاری در این حوزه صرفاً با تجمع همه یا اکثریت نمایندگان در کمیسیونی به همین نام امکانپذیر نمی باشد و نگاهی اینچنینی دنباله رو همان نگاه تک قطبی و تک محوری برای توسعه ی استان با بهره گیری صرف از مقوله ی انرژی و اغفال از سایر حوزه های بسیار مستعد و حیاتی استان خواهد بود. مطالبه ی عمومی استان برای بهره مندی از حوزه ی انرژی می بایست توسط “مجمع” نمایندگان استان، استاندار، سازمانهای مربوطه و همه ی افراد موثر و حتی عموم مردم در استان هدفگذاری و پیگیری شود و نه تنها با دلخوشی صرف به تجمع در یک کمیسیون در مجلس.

از آنجایی که ابتدا طرح ها و لوایح مجلس در کمیسیون مربوطه بررسی می شوند و به هنگام طرح در صحن علنی مجلس نظر کمیسیون پرسیده می شود، حضور نمایندگان اندک استان ما در کمیسیونهای مختلف راهکاری بسیار هوشمندانه تر و معقولانه تر برای تاثیرگذاری مناسب تر در اکثر حوزه های بررسی شده توسط نمایندگان برای قرارگیری واقعی استان در مسیر ترقی همه جانبه ی خود به نظر می رسد. حضور تنها یک نماینده در کمیسیون انرژی مجلس و تقسیم دیگر نمایندگان استان در کمیسیونهایی نظیر “عمران”، “کشاورزی”، “اقتصادی”، “صنایع و معادن” مجلس می تواند نوید بخش اقدامات کارشناسی شده توسط منتخبین کنونی استان برای فراهم نمودن زمینه های ابتدایی پیشرفت و توسعه ی واقعی استان در همه ی ابعاد باشد.

انگیزه های صرفاً احساسی و شاید تنها برای دلخوشی عنوان حضور در یک کمیسیون با نامی هر چقدر بزرگ و دارای پرستیژ، در واقع دوری از نگاهی کلی و همه جانبه به مقوله ی پیشرفت و توسعه ی استان خواهد بود و در دراز مدت این امر شاید صدمات و لطمات جبران ناپذیری برای کلیت استان را به همراه خواهد داشت. در این بین نقش مشاوران و برنامه ریزان نمایندگان نیز بی بدیل و غیر قابل انکار خواهد بود. مشاورانی که می توانند حتی در قالب کارگروه های تشکیل یافته و با نشست های تخصصی در حوزه های مختلف نقشی محوری در همراهی نمایندگان ایفا کنند. امیدواریم با نگاهی منطقی تر در حوزه هایی اینچنینی، نمایندگان کنونی ما از فرصت چند ساله ی به وجود آمده ی خود برای خدمت مطلوب تر به مردم استان و نیز حوزه های خود نهایت بهره مندی را کسب نمایند.
منبع: سایت مند

-->