پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/04/30 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 4104796 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/05/12 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1600006
کد خبر : 101848 تاریخ ثبت : 1395/3/17 10:26 نظرات تایید شده : 0

افزایش کیفیت هتلینگ بیمارستان‌های استان

http://media.mehrnews.com/d/2016/05/31/3/2094317.jpgخلیج فارس: قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: کیفیت هتلینگ بیمارستان‌های دولتی استان بوشهر افزایش یافت.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از مهر؛ حیدر عزیزنژاد صبح دوشنبه در همایش خیرین سلامت دشتستان اظهار داشت: نگاه کارشناسی به موضوع سلامت از جانب سازمان های مردم نهاد جای خرسندی دارد؛ با وجود لزوم اقدامات درمانی، اقدامات آموزشی همواره در اولویت است.

وی اضافه کرد: امروزه کارشناسان اقتصاد بهداشت عقیده دارند که هر میزانی که در پیشگیری سرمایه گذاری شود، موجب صرفه جویی در هزینه درمان به میزان هفت برابر سرمایه گذاری اولیه می شود.

عزیزنژاد بیان کرد: امروزه دولت و وزارت بهداشت وظایفی بر عهده دارد ولی مقوله سلامت فراتر از این تکالیف هست. دولت و وزارت بهداشت حداکثر توانی که می‌تواند به کار ببندد و در صورت موفقیت صد درصد تنها می تواند ۲۰درصد در تامین سلامت نقش داشته باشد و چیزی در حدود ۴۰ درصد را سبک زندگی مردم و بقیه را همکاری‌های بین بخشی تامین می کند که در این میان نقش سازمان‌های مردم نهاد بسیار پررنگ است.

کاهش چشمگیر هزینه‌های درمانی

قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطرنشان کرد: با وجود تلاش های جدی وزارت بهداشت و درمان این اقدامات ناکافی است و بطور یقین نیاز به استفاده از ظرفیت های مردمی و همکاری های بین بخشی به چشم می خورد. به‌طور مثال آگاهی بخشی و ارتقای سطح فرهنگ سلامت سهمی به اندازه دو برابر وزارت بهداشت و درمان در سلامت جامعه دارد.

وی ادامه داد: از ابتدای سال ۹۳ و پس ابلاغ سیاست‌های کلی از جانب مقام معظم رهبری، طرح تحول نظام سلامت با وجود مشکلات و کاستی های اساسی آغاز شد که در حوزه درمان هدف اصلی آن کاهش پرداختی از جیب مردم بود.

عزیزنژاد افزود: در ابتدا سهم مردم از هزینه درمان صرفا ۱۰ درصد و برای اقشار آسیب پذیر پنج درصد بود که همین دوره آغازین ما شاهد افزایش چشمگیر مراجعه مردم به مراکز درمانی همچون مراکز جراحی قلب بودیم و مسلما مراجعه بیمار به مرکز جراحی پس از کاهش هزینه های درمانی تایید کننده عدم توانایی بیمار در پرداخت هزینه های درمانی پیش از اجرایی شدن این طرح است.

کوتاه شدن دست دلالان

وی گفت: از برکات دیگر اجرای طرح، کوتاه شدن دست دلالان به‌ویژه در زمینه تجهیزات پزشکی بود زیرا که دیگر نیازی به مراجعه بیمار برای تهیه وسایل درمانی نبوده و مراکز درمانی موظف به تهیه وسایل و داروهای موردنیاز بیمار هستند.

عزیزنژاد اضافه کرد: از دیگر اقدامات انجام شده، افزایش کیفیت هتلینگ بیمارستان‌های دولتی بوده و فضا در شأن مردم بهینه سازی شده و همچنین کیفیت خدمات نیز افزایش یافته برای مثال در تمامی شهرستان های استان درمانگاه های تخصصی در حال فعالیت هستند.

وی اظهار کرد: حوزه بهداشت نیز بعد از درمان به‌واسطه طرح تحول دستخوش تغیرات اساسی شد از جمله ساماندهی وضعیت جمعیت حاشیه‌نشین شهرها و پوشش‌دهی بیش از ۱۰ میلیون جمعیتی که تا به حال تحت پوشش خدمات بهداشتی و درمانی نبودند.

اجرای طرح قلب سالم و بهداشت دندان در بوشهر

عزیزنژاد با اشاره به دو فعالیتی که به‌صورت ویژه و منحصر به فرد در استان بوشهر در حال انجام است، خاطرنشان کرد: یکی از این طرح‌ها پروژه قلب سالم بوشهر است که هدف آن ارزیابی و پایش سلامت قلب تمامی افراد بالای ۳۰ سال است.

وی ادامه داد: طرح دوم نیز بحث بهداشت دهان و دندان است که ما را موظف می کند در کنار آموزش به کودکان در زمینه بهداشت دهان و دندان، تمامی مشکلات دندانی آنها اعم از پوسیدگی و آسیب های عصب دندان به‌صورت رایگان ترمیم شوند.

قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در راستای اجرای این سیاست بیش از ۱۲ مرکز تخصصی دهان و دندان در حال ساخت است که تعدادی از آنها نیز به بهره‌برداری رسیده و ۱۲ خودرو  به‌صورت سیار و با تمامی تجهیزات دندانپزشکی ارائه خدمت خواهند کرد.