پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 33547540 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 37183110
کد خبر : 101502 تاریخ ثبت : 1395/3/14 12:58 نظرات تایید شده : 6
برشی از تاریخ؛

حکمی که امام خمینی برای دو امام جمعه بوشهر صادر کردند

خلیج فارس: حجت الاسلام بروجنی مدتی پس از انتصابش به این سمت، در سال 68 استعفا کرد که برخی این موضوع را به دلگیری وی بابت عدم انتخاب شان به نمایندگی استان در مجلس خبرگان می دانند.

خلیج فارس: امام خمینی (ره) در دوران رهبری انقلاب اسلامی، طی احکامی حجت الاسلام محمد محمدی بروجنی و حجت الاسلام ابراهیم فاضل فردوسی را به عنوان نماینده خود در استان و امام جمعه بوشهر منصوب کردند.

به گزارش «خلیج فارس»؛ البته اولین نمازجمعه بوشهر در زمستان سال 59 توسط آیت الله میرزا ابراهیم دشتی برگزار شد که با هماهنگی مرحوم آیت الله منتظری بعدها استان در مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان شد و نهایتا در پی ردصلاحیت برای مجلس دوم خبرگان، کناره گیری از مسئولیت های سیاسی را پیشه کرد.

میرزا احمد دشتی در خصوص سمت امام جمعه بوشهر در زندگینامه سایت شخصی اش نوشته: "در سال 1359 دو سه ماه بعد از شروع حمله نظامی عراق به ایران که بوشهر  نیز جزء منطقه جنگی محسوب می‌شد و به همین مناسبت برگزاری نماز جمعه هم یک ضرورت محسوب می شد به اصرار زیاد بعضی دوستان امامت جمعه آنجا را پذیرفتم با اینکه به هیچ وجه آمادگی آن را نداشتم. و به همین دلیل بعد از چند ماه استعفا دادم."

برهمین اساس، در سال 63 دومین امام جمعه بوشهر توسط امام خمینی منصوب شد.

حجت الاسلام بروجنی که در اصفهان متولد شده بود، مدتی پس از انتصابش به این سمت، در سال 68 استعفا کرد که برخی این موضوع را به دلگیری وی بابت عدم انتخاب شان به نمایندگی استان در مجلس خبرگان می دانند. وی سال 75 نیز به عنوان امام جمعه کرج منصوب شد و پس از حدود 6 سال مجددا استعفا کرد و به درس حوزه می پردازد.

رهبر فقید انقلاب اسلامی پس از استعفای بروجنی، حجت الاسلام فاضل فردوسی اهل خراسان رضوی و از همراهان خویش در ایام تبعید را بجای محمدی بروجنی در امامت جمعه بوشهر منصوب کردند که این مسئولیت تا سال 80 ادامه داشت تا اینکه آیت الله اسدالله ایمانی بجای وی معرفی شد. وی پیش از آن امام جمعه کازرون بود و اینک نماینده ولی فقیه در فارس است.

به بهانه 14 خرداد سالروز رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی مروری بر حکم صادره از سوی ایشان برای دو امام جمعه بوشهر داریم:

‏‏زمان: 17 آبان 1363 / 14 صفر 1405‏

‏‏بسم الله الرحمن الرحیم‏

‏‏جناب حجت الاسلام آقای حاج سید محمد مدنی بروجنی ـ دامت افاضاته ـ‏

بدین وسیله جنابعالی را به سِمت نمایندگی خود در استان بوشهر منصوب می نمایم.‏‎ ‎‏ان شاءالله تعالی در رفع مشکلات دینی اهالی محترم، سعی کافی را مبذول دارید. از‏‎ ‎‏خدای متعال ادامۀ توفیقات جنابعالی را مسئلت دارم. والسلام علیکم و رحمة الله‏

‏‏روح الله الموسوی الخمینی‏


‏‏زمان:‏‎ ‎‏2 آذر 1367 / 12 ربیع الثانی 1409‏

‏‏بسم الله الرحمن الرحیم‏

‏‏جناب حجت الاسلام آقای حاج شیخ ابراهیم فاضل فردوسی ـ دامت افاضاته‏

با تشکر و قدردانی از زحمات چند سالۀ جناب حجت الاسلام آقای مدنی‏ ـ دامت‏‎ ‎‏افاضاته ـ اکنون که ایشان به خاطر گرفتاریهای شخصی از امامت جمعۀ بوشهر استعفا‏‎ ‎‏داده اند، جنابعالی را به سمت امام جمعۀ بوشهر و نمایندۀ خود در آن استان منصوب‏‎ ‎‏می نمایم که ان شاءالله تعالی ضمن برگزاری نماز پرصلابت جمعه، مردم را به وظایف مهم‏‎ ‎‏اسلامی و انقلابی خود آشنا ساخته و به وحدت و همبستگی در برابر دشمنان اسلام‏‎ ‎‏دعوت نمایید. امید است با همکاری اهالی محترم و نهادها و مسئولین جمهوری اسلامی‏‎ ‎‏در آن شهر بتوانید هرچه باشکوهتر نماز جمعه را برگزار نمایید. والسلام علیکم و‏‎ ‎‏رحمة الله .‏

‏‏روح الله الموسوی الخمینی