پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 24317937 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/05/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1379627
کد خبر : 345685 تاریخ ثبت : 1399/5/11 06:51 نظرات تایید شده : 10
عليرضا چمكوری*

نگاه نو به بندر بوشهر

تا چندين سال پيش از اين، در ميان نام هاي پرافتخار تاريخ درباره جغرافياها و نواحي پرآوازه جهان، شايد كمتر ممكن بود كه  نامي از "مرسين" يافت. بندري نه چندان بزرگ در جنوب تركيه كه به مدد صنعت توريسم، امروزه يكي از زيباترين مناطق توريستي در حاشيه سواحل مديترانه به شمار مي رود. تابستان هاي گرم و خشك و زمستان هاي گرم و مرطوب در كنار بسياري از تسهيلات و امكاناتي كه به جاذبه هاي گردشگري آن كمك مي كند، موجب شده تا "مرسين" به يكي از مهمترين بنادر صادراتي تركيه تبديل شود.

عليرغم مناطق آزاد اقتصادي كه در ايران صرفا يادآور پهلو گرفتن كشتي هاي بزرگ تجاري براي تخليه كانتينرهايي انباشته از اجناس وارداتي مي باشند، گمركات "مرسين" با وسعتي بسيار زياد صرفا و صرفا در خدمت صادرات محصولات توليدي اعم از كشاورزي، صنعتي ، مواد غذايي و مواردي از اين قبيل مي باشند.

معافيت هاي مالياتي و گمركي همراه با تسهيلات و مشوق هايي كه دولت تركيه براي صادركنندگان كالا از اين بندر درنظر گرفته، تنها بخشي از جذابيت هاي فراواني است كه "مرسين" را در صدر شهرهاي پربازديد تركيه قرار داده است.

بخش ديگر جذابيت اين شهر، به قدمت و بافت قديمي و تاريخي آن بازمي گردد. ميراث تاريخي باشكوهي كه یکی از آنها غار بيست هزار ساله اي است كه به باور بسياري از مورخان، اقامتگاه اصحاب كهف بوده است. پلاژهاي زيبا، هتل ها و اقامتگاه ها و چشم اندازهاي شگرفي كه با حمايت هاي دولتي در بخش گردشگري ايجاد شده اند، ميزان بازديد سالانه گردشگران از اين بندر باستاني را به طرز چشمگيري افزايش داده اند.

در نگاه نخست شايد "مرسين" به عنوان ناحيه اي كوچک در بخش جنوبي تركيه مي توانست مورد فراموشي و نسيان قرار گرفته و كم كم بصورت بندري متروكه درآيد اما عزمي ملي كه نگاهي نو و پيرايش شده را در پس زمينه خود داشت، موجبات رشد و رونق اين بندر و تبديل آن به ناحيه اي توريستي و بندري صادراتي را فراهم ساخت. به طوري كه اينک "مرسين" يكي از قابل اعتناترين بنادر صادراتي جهان به شمار مي رود و روزانه علاوه بر گردشگران، تجار و بازرگانان فراوانی اين شهر را بعنوان مقصد سفر خود انتخاب مي كنند.

گفتنی است بندر باستاني "مرسين" در سال 1391 با بندر باستاني "بوشهر" به خواهرخواندگي هم درآمدند. اگر تشابهات تاريخي، فرهنگي ، اجتماعي و بازرگاني دو بندر موجبات خواهرخواندگي آنها را فراهم كرده، چرا نگاهي نو - همان نگاهي كه به مرسين معطوف شده است ـ به دنبال خستگي زدايي از بوشهر و المان هاي تاريخي و فرهنگي آن نباشد تا اين صيغه خواهرخواندگي استوارتر گردد؟   

*عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر

کلمات کلیدی خبر : عليرضا چمكوری بندر مرسین
-->