پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 21501401 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 19865954
کد خبر : 311132 تاریخ ثبت : 1398/11/23 11:51 نظرات تایید شده : 20
با نگاهی به کاندیداهای نهایی انتخابات در استان بوشهر

لیست‌های اصولگرایان در برابر دست خالی اصلاح‌طلبان

خلیج فارس: در شرایطی لیست نهایی کاندیداهای مجلس یازدهم اعلام شده که در استان بوشهر حضور پرتعداد اصولگرایان و دست خالی اصلاح طلبان مشهود می باشد.

خلیج فارس: در شرایطی لیست نهایی کاندیداهای مجلس یازدهم اعلام شده که در استان بوشهر حضور پرتعداد اصولگرایان و دست خالی اصلاح طلبان مشهود می باشد.

به گزارش «خلیج فارس»؛ شورای نگهبان در آخرین ساعت های شب گذشته لیست کاندیداهای موردتایید برای حضور در انتخابات مجلس یازدهم را به وزارت کشور اعلام کرده و تا ظهر امروز (چهارشنبه) هم توسط فرمانداری ها اسامی منتشر می شود.

102 کاندیدا وارد انتخابات مجلس در استان بوشهر شدند+اسامی

نگاهی به ترکیب 102 نامزد نهایی که توانسته اند تاییدیه ورود به انتخابات حوزه های چهارگانه استان را دریافت کنند از حضور پرتعداد چهره های اصولگرا در کنار غیبت نیروهای مطرح اصلاح طلب حکایت دارد.

اتفاقی که باعث شده انتخابات به رقابت درون اصولگرایی مبدل شود و اصلاح طلبان نیز که کاندیدای موردنظرشان را در صحنه نمی بییند، اصراری برای اعلام لیست نداشته باشند.

اصلاح طلبان که به دلیل عملکرد پرانتقاد نمایندگان منتخب شان در مجلس و رییس دولتی که از آن حمایت کردند زخمی ترکش های ناامیدی هواداران خود هستند، با تصمیم شورای نگهبان برای عدم ورود چهره های مطرح این جریان به انتخابات از جمله در استان بوشهر، عملا دست شان برای معرفی گزینه موردحمایت بسته است.

این موضوع فضا را به سمتی برده که بیش از رقابت جریان های سیاسی، باید گفت اگر کاندیدایی دارای قوم و خویشاوندان بیشتری باشد و بتواند زمینه جذب تعداد بیشتری از رای دهندگان توسط آنها را داشته باشند، می تواند تا حدود زیادی از دیگر رقبا یش بیفتد.

اتفاقی که می تواند فضا را به سمت چهره های گمنام و کمتر شناخته شده هدایت کند.

اختلاف اصولگرایان و اعلام چندین گزینه

شورای اصولگرایان در بوشهر که از ماهها پیش فعالیتش را آغاز کرده بود نهایتا نتوانست تا قبل از شروع زمان تبلیغات نامزدها، گزینه های نهایی اش را مشخص کند.

در پی اصرار سایر کاندیداهای این طیف بر حضور در صحنه انتخابات، نهایتا شورای اصولگرایان استان بوشهر طی بیانیه ای اعلام کرد که تنها در حوزه جنوب استان به گزینه واحد رسیده ولی در سه حوزه دیگر چندین نفر را به هواداران خود معرفی کرد.

براساس این بیانیه، در حوزه بوشهر گناوه و دیلم سه نفر شامل «اصغر جعفری، عبدالکریم جمیری و حسین حیدری» توسط اصولگرایان معرفی شدند. در حوزه دشتستان نیز همانند بوشهر سه گزینه مطرح گردید که «محمدرضا دهقان‌فر، ابراهیم رضایی و غلامرضا مختاری» بود. همچنین در حوزه دشتی و تنگستان «علی زینبی و غلامحسین کرمی» و حوزه جنوب استان هم فقط «موسی احمدی» به هواداران اصولگرا معرفی شد.

مخالفت با انتقال افراشته به بوشهر

از نکات قابل توجه در لیست نهایی کاندیداهای موردتایید شورای نگهبان، مخالفت با تغییر حوزه انتخابیه علی افراشته به بوشهر بود.

افراشته استاندار اسبق بوشهر که برای حضور در حوزه دشتی و تنگستان نام نویسی کرد، پنجشنبه گذشته درخواست انتقال به حوزه مرکز استان را مطرح نمود که از سوی شورای نگهبان با آن مخالفت شد. این درحالیست که شورای نگهبان برای جابجایی حوزه انتخابیه 5 کاندیدای دیگر استان موافقت کرده است.

البته در زمان تنظیم این گزارش، زمزمه هایی مبنی بر موافقت با حضور افراشته در حوزه بوشهر گناوه و دیلم مطرح گردیده که باید دید نهایتا منجر به اضافه شدن نام وی در لیست کاندیداهای نهایی این حوزه خواهد شد؟

شروع تبلیغات از فردا

نهایتا اینکه تبلیغات نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم از ساعت 8 صبح پنجشنبه (24 بهمن) آغاز و یک هفته ادامه می یابد. (24 ساعت قبل از انتخابات)

براساس قانون، کاندیداها در هر منطقه شهرداری می توانند یک ستاد براداران و یک ستاد خواهران داشته باشند.

سوابق انتخابات های گذشته و برخی شنیده ها حاکیست رقابت سختی میان برخی داوطلبان برای اجاره کردن محل های پرتردد شکل می گیرد که در برخی نقاط مراکز استان یا مراکز شهرستان ها رقم هایی تا حدود 100 میلیون تومان برای یک هفته نیز مطرح شده است!

به نظر می رسد افزایش دسترسی به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی باعث شده تا در این دوره کاندیداها به این سمت و سو تمرکز کرده و احتمالا تبلیغات کاغذی کاهش یابد، خصوصا اینکه قیمت های این نوع تبلیغات سنتی هم افزایش چند برابری یافته و بازخورد آن در افکار عمومی به میزان گذشته نیست.

-->