پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 4206984 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 9345988
کد خبر : 292596 تاریخ ثبت : 1398/8/17 13:09 نظرات تایید شده : 1

برگزاری کارگاه شعر "آهنگ دیگر" با محور "بومی‌گرایی در شعر معاصر" در بوشهر+تصاویر

خلیج فارس: در پانزدهمین نشست تخصصی شعر آهنگ دیگر "بومی گرایی در شعر معاصر" مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از روابط عمومی حوزه هنری استان بوشهر؛ شاعر و منتقد هم استانی با اشاره به مبحث بومی‌ گرایی در شعر اظهار داشت: در این مبحث، شعر بومی گرا و شعر بومی مطرح می شود و لازم است که این دو مهم را از هم جدا کنیم.

مجید عابدی افزود: شعر بومی می تواند شرایط، تعریف و یا بیان خاص خودش را داشته باشد و تاریخ بومی گرایی در شعر معاصر، با حضور نیما و نهضت نیما پررنگ تر می شود.

وی با اشاره به بحث تقابل سنت و مدرنیته بیان کرد: هنرمندان و شاعران در این دوره با حضور خود باعث شدند که مدرنیته در مقابل سنت گرایی شاعران، نه تنها پیشتاز نباشد بلکه به سایه برود.

عابدی افزود: مؤثرترین عاملی که باعث شد شعر معاصر به سمت بومی‌گرایی برود تقابل سنت و مدرنتیه و پیامدهای حاصل از آن است، که در شعر منوچهر آتشی با بسامد بالایی جلوه گری می کند.   

وی ادامه داد: شاعران معاصر، به ۵ طریق در آثار خود بومی گرایی داشته اند؛ استفاده از گویش به جای زبان رسمی، بهره گیری از واژگان و اصطلاحات نمادی، انعکاس جغرافیای طبیعی و طبیعت محلی، انعکاس آداب و رسوم و سنت های قومی و استفاده از گویش های بومی و ترجمه به گویش رسمی از مصادیق بومی گرایی در شعر محسوب می شود.

دبیر کارگاه، با تأکید بر اهمیت " هویت بومی در شعر امروز" بیان کرد: هویت بومی در ادبیات کلاسیک، چندان مورد توجه قرار نگرفته و شاعران کهن به انعکاس محیط اقلیمی خود کمتر تمایل نشان داده اند، اما نیما در راستای نوآوری های خود در جوانب شعر، بومی گرایی را وارد حیطه شعر کرد و در این راه نیز پیروانی یافت.

غلامرضا ابراهیمی با اشاره به بومی گرایی در شعر منوچهر آتشی افزود: منوچهر آتشی در زمره شاگردان برجسته نیما است که با برخورداری از تخیل نیرومند و جنون محتشم حماسی، به ارائه نمادها، عناصر و تصاویر بومی جنوب پرداخته است.

وی تصریح کرد: آتشی با نفوذ در عناصر و پدیده های طبیعت، تصاویری در شعرش دست می دهد، که بدیع و "زبان زندگی جنوب" است.

ابراهیمی در ادامه به بیان "دلیل روی آوردن آتشی به شعر اقلیمی و توجه به عناصر بومی" پرداخت و افزود: حس نوستالوژیِ برآمده از تقابل سنّت با صنعت و مدرنیته و نیز مهاجرت آتشی از بوشهر به تهران، سبب شد که وی همواره در حسرت گذشته و بدویت های از دست رفته، باشد.

وی در پایان، به نمونه هایی از مصادیق بومی‌گرایی در شعر آتشی اشاره کرد و گفت: "یادکرد نام آوران خطه جنوب، بهره گیری از عناصر مرتبط با دریا و دریانوردی، استخدام اصطلاحات مربوط به روستا و کشت و زراعت و کوچ نشینی و شکار" را می توان به عنوان مصادیق روشن بومی‌گرایی در شعر آتشی برشُمرد.

در پایان این کارگاه، شاعران هم استانی از جمله سیدیوسف صالحی، افشین محمودوند، سعیده سلیمی، بهراد باغبانی نیک، علیرضا کاشف، سمیه تمیمی، دانیال زارع، الناز رشیدی، محمد ابراهیمی، باقر مزارعی، کیانفر بحرانی و فتح‌الله خلیل نژاد به قرائت آخرین سروده‌های خود پرداختند و اشعار آنان توسط مجید عابدی و غلامرضا ابراهیمی مورد نقد و تحلیل و بررسی قرار گرفت.

در حاشیه این نشست، از دو تن از هنرمندان توان یاب به نام یوسف فرهادی مقام اول نوازندگی دانش آموزی و زهرا رئیسی پور مقام اول بازیگری زن در جشنواره مهرآیین توسط اصغر زارعی، معاون فرهنگی حوزه هنری استان بوشهر تجلیل و تقدیر به عمل آمد‌.

 

کلمات کلیدی خبر : آهنگ دیگر حوزه هنری نقد
-->