پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 32618237 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 51910912
کد خبر : 282694 تاریخ ثبت : 1398/6/19 12:08 نظرات تایید شده : 13
براساس نرخ‎نامه جدید شرکت‌های هواپیمایی

نرخ بلیت پروازهای بوشهر محدود شد؛ هرچند هنوز گران است+جدول

خلیج فارس: مدتهاست نبود حد و مرز مشخصی برای قیمت بلیت های هواپیما، مسافران بوشهری را کلافه و برای تامین هزینه پرواز با مشکل مواجه کرده است.

خلیج فارس: مدتهاست نبود حد و مرز مشخصی برای قیمت بلیت های هواپیما، مسافران بوشهری را کلافه کرده و بسیاری را برای تامین هزینه پرواز با مشکل مواجه ساخته است.

به گزارش «خلیج فارس»؛ درشرایطی که فاصله طولانی بوشهر با پایتخت و شهرهای پرمقصد مثل مشهد، سفر زمینی را دشوار و برای بسیاری خصوصا بیماران و افراد با سن بالا طاقت فرسا کرده، قیمت های نجومی و بی ضابطه پروازها باعث گلایه های مکرر شده، قیمت هایی که در هفته های اخیر رکورد شکسته و از یک میلیون تومان هم عبور کرد.

حالا به تازگی در پی اعلام وزیر راه و شهرسازی و دستور کمیسیون عمران مجلس به ایرلاین‌ها مبنی بر لزوم کاهش قیمت بلیت هواپیما متناسب با کاهش نرخ ارز، انجمن شرکت های هواپیمایی سقف جدیدی برای بلیت هواپیما اعلام کرده اند.

در حالی که نخستین توافق ایرلاین‌ ها برای تعیین دامنه نرخ بلیت هواپیما در آذر ۹۷ حاصل شده بود، پس از افزایش مجدد ارز در ابتدای سال جاری، این شرکت‌ ها در تیر امسال نیز نرخ نامه جدیدی را انتشار دادند. پس از آنکه در مرداد شاهد افت قیمت دلار به کانال ۱۱ هزار تومانی بودیم، اما همچنان نرخ‌ها پابرجا بود که پس از اعتراض مردم، رسانه‌ها، برخی نمایندگان مجلس و شخص وزیر راه و شهرسازی به این وضعیت، نرخ‌نامه جدید اعلام شد و قرار است این سقف قیمتی از ۲۱ شهریور اجرایی شود.

به گفته مقامات مسئول در سازمان هواپیمایی کشوری، هر ایرلاین یا مرکز فروش بلیت اعم از آژانس‌های هواپیمایی یا سایت‌های اینترنتی، اگر این دامنه قیمتی را رعایت نکنند، متخلف محسوب شده و به نهادهای نظارتی یا مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

در نرخ‌نامه جدید، علاوه بر آنکه تمام نرخ‌ های پروازی بالای یک میلیون تومان بوشهر حذف شده، قیمت ها نسبت به اعلام قبلی در تیرماه بین 2 تا 16 درصد کاهش نشان می دهد.

هرچند با مقاومت شرکت های هواپیمایی، کف قیمت پروازهای کشور تغییر نکرده است.

براساس نرخ‌نامه جدید، حداقل هزینه بلیت تهران- بوشهر 232 هزار و 200 تومان و حداکثر آن نیز 739 هزار تومان تعیین شده است.

این در شرایطی است که بررسی بلیت های پروازهای این مسیر نشان می‌دهد، در حال حاضر سقف قیمتی خاصی برای پروازهای این مسیر وجود ندارد، طوری که در تیرماه سقف قیمت 795 هزارتومان اعلام شده بود، ولی همگان شاهد نرخ های یک میلیون تومانی در برخی روزهای اخیر نیز بوده اند.

همچنین اگرچه قرار است نرخ‌نامه جدید از 21 شهریور اجرایی شود، اما آنچه روی سایت های خرید درج شده، همان قیمت‌های قبلی است. به طور مثال برای 21 شهریور، بلیت پرواز تهران- بوشهر و بالعکس هواپیمایی آسمان 894 هزار تومان است!

البته باید یادآور شد که با وجود کاهش نرخ ها و تعیین سقف برای آنها، همچنان هزینه سفر هوایی برای بسیاری از شهروندان بالاست، طوری که به گفته سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری «به دلیل قیمت بلیت هواپیما تنها 2 تا 2.5 درصد مردم از حمل و نقل هوایی استفاده می‌کنند.»

رضا جعفرزاده تاکید کرد: «سازمان هواپیمایی طبق قانون، نرخ تکلیفی برای شرکت‌های هواپیمایی ندارد، اما مدیران عامل شرکت‌های هواپیمایی دامنه نرخی را بر اساس هزینه‌های تمام شده یک ساعت صندلی پرواز تعیین کرده اند که ملاک عمل است و نسبت به نرخ قبل در تیرماه کاهش نشان می دهد.»

جدول دامنه نرخ اعلامی برای پروازهای 4 فرودگاه فعال استان بوشهر

*مواردی که سقف قیمت قبل خالیست، به دلیل قرارنداشتن این مسیرها در نرخ نامه قبلی شرکت های هواپیمایی در تیرماه سالجاری است.