پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 22030373 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 20394139
کد خبر : 266386 تاریخ ثبت : 1398/3/21 20:37 نظرات تایید شده : 2

اعتراض نماینده لامرد در مجلس به سخنان نماینده بوشهر

https://static3.ilna.ir/thumbnail/GnJhMGMYDKi0/zD2ly951Lbe1X4vBXmeYxnwvBKd2o-upCBoRpuXWWQ3xVYIwBtE8SJc5CgG8w1SR1HhaeHPcWe7Z4QQxwQ5aCQuC6bW65Yo2vzNA1A_oYcME-xuDHnCGIL88GkvFaMums2lp5Xzk-eErjUYezqJx1w96qHB4I0VpXuOejRjZDSys4NdjIqNZJEQ6csj1vAj053OvwUiLVEE,/%D8%B3%DB%8C%D8%AF+%D9%85%D8%AD%D8%B3%D9%86+%D8%B9%D9%84%D9%88%DB%8C.jpgخلیج فارس: نماینده مردم لامرد و مُهر استان فارس در مجلس با انتقاد از موضع گیری نمایندگان استان بوشهر درخصوص توزیع عوارض آلایندگی عنوان کرد: آلایندگی های ناشی از پارس جنوبی، استان های هرمزگان، فارس و بوشهر را تحت تاثیر قرار داده و براساس قانون برنامه ششم توسعه این عوارض باید به هر سه استان تعلق بگیرد.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از خانه ملت؛ سیدمحسن علوی در نشست علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی در اخطار قانون اساسی با استناد به اصل ۷۵ قانون اساسی عنوان کرد: در استان های فارس و هرمزگان جهت اجرای قانون، عوارض آلایندگی شاهد کم لطفی برخی از همکاران استان بوشهر بودیم.

نماینده مردم لامرد و مُهر در مجلس شورای اسلامی افزود: نمایندگان بوشهر بهتر از هر کس دیگری بر مفاد برنامه ششم توسعه اشراف دارند و خوب می دانند که عوارض آلایندگی حق شهرستان هایی است که از آلایندگی متأثر می شوند.

وی ادامه داد: جای تأسف و تأمل است که از تریبون مجلس ضمن به کار بردن نسبت های ناروا به همکاران خود، قانون را تحریف نموده و چنین عنوان می کنند که عوارض آلایندگی پارس جنوبی فقط حق مردمان استان بوشهر است، حتی اگر با فاصله ۳۰۰ کیلومتری هیچگونه تاثیرپذیری از آلایندگی نداشته باشند.

علوی اظهار کرد: متاسفانه مدتی است که خبر مصوبه اخیر سازمان محیط زیست درخصوص نحوه توزیع عوارض آلایندگی پارس جنوبی در مناطق تحت تاثیر آلایندگی یعنی شهرستان های جم، لامرد، عسلویه، مهر و پارسیان سبب واکنش ها و موضع گیری های مقامات و مسئولان استان بوشهر علیه مقامات استان فارس و هرمزگان شده است. استان های فارس و هرمزگان روابط دیرینه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی با استان بوشهر دارند، بنابراین زیبنده نیست مسئولان استان بوشهر با کتمان حقیقت و ارائه گزارش خلاف واقع، باعث ایجاد فاصله بین مردم عزیز استان ها شوند.

وی ادامه داد: آیا قانون برای اجرا کردن است یا خیر؟ آیا تضییع حقوق کسانی که از آلایندگی آسیب می یبنند، رواست؟

این نماینده مردم در خانه ملت، یادآور شد: در ماده ۶ برنامه ششم توسعه به دو نوع عوارض اشاره شده است؛ نخست عوارض ارزش افزوده و دوم عوارض آلایندگی. در همین ماده صراحتاً اعلام شده که عوارض ارزش افزوده صنایع هر استان به نسبت جمعیت شهرستان های همان استان، توزیع و هیچ استانی حق دریافت عوارض ارزش افزوده از استان دیگر را ندارد.

علوی تصریح کرد: اما درخصوص عوارض آلایندگی، قانون صراحتاً اعلام کرده که این عوارض صرفاً به شهرستان و یا شهرستان های ناشی از آلایندگی اختصاص خواهد یافت که ممکن است این شهرستان ها به دو یا چند استان تعلق داشته باشند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: تاثیرگذاری و میزان آلایندگی در شهرستان های واقع در چند استان توسط سازمان محیط زیست تعیین می شود. توزیع عوارض آلایندگی در شهرستان های غیر برابر قانون، تصرف در اموال عمومی است و جرم و قابل مجازات است.

علوی اضافه کرد: تصرف در عوارض پارس جنوبی با مصوبه غیرقانونی کمیته توزیع عوارض آلایندگی استان بوشهر آغاز و تاکنون ادامه دارد و عوارض پارس جنوبی را به دو قسمت تقسیم کردند که شامل یک قسمت ۵۵ درصدی و یک ۴۵ درصدی می شود.

وی ادامه داد: قسمت ۵۵ درصدی این عوارض بین شهرستان های استان بوشهر توزیع شده است و این اقدام سبب شده بوشهر با ۳۰۰ هزار نفر جمعیت ۳۸ درصد از عوارض آلایندگی پارس جنوبی را دریافت کند و شهرستان عسلویه با بیشترین حجم از آلودگی، کمتر از ۱۰ درصد و شهرستان جم نیز کمتر از ۷ درصد از عوارض آلایندگی عسلویه را دریافت نمایند، این در حالی است براساس نظر کارشناسان عوارض آلایندگی هیچ تاثیری در شهرستان بوشهر که ۳۸ درصد از عوارض آلایندگی را به خود اختصاص می دهد، ندارد.

در این زمینه
از دیوار کوتاه بوشهر پایین بیایند/ به ناحق طلب حق آلایندگی می‌کنند

-->