پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 21447536 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 19812161
کد خبر : 261554 تاریخ ثبت : 1398/2/25 09:10 نظرات تایید شده : 16
پیگیری «وعده‌های مسئولان»

بزرگترین کتابخانه استان همچنان قفل ماند/ پاسکاری دو اداره و سردرگمی مردم

مدیرکل کتابخانه های استان: پروژه ناقص است و تحویل نگرفتیم/ مدیرکل راه و شهرسازی: پروژه کامل است، اداره کتابخانه باید تحویل بگیرد/ فرماندار بوشهر قول پیگیری داد

خلیج فارس: «بزرگترین کتابخانه استان بوشهر با زیربنای 2500 متر مربع در محله دواس بوشهر تا دهه فجر و حداکثر پایان سال 97 به بهره برداری می رسد

به گزارش «خلیج فارس»؛ این خبر را سید علی هاشمی مدیرکل کتابخانه های استان بوشهر در آبان ماه پارسال و همزمان با هفته کتاب اعلام کرد و امیدواری زیادی را برای علاقمندان مطالعه رقم زد.

خصوصا اینکه مرکز استان از نظر فضای کتابخانه و مطالعه دچار فقر زیادی می باشد و قرارگیری کتابخانه در محلات جنوبی بوشهر و نزدیک به دانشگاه مادر استان می توانست کمکی به بهبود سرانه فرهنگی این مناطق و دانشجویان باشد.

اما شوربختانه با وجود پایان سال 97 این وعده عملی نشد و اکنون هم که دومین ماه سال جاری روزهای پایانی را سپری می کند، قفلی بر در این کتابخانه زده شده است.

برخی از مخاطبان با ارسال پیام هایی به «خلیج فارس» خواستار پیگیری زمان بهره برداری این کتابخانه شده اند.

یکی از مخاطبان چندی پیش نوشت: «ما پشت کنکوری های سال ۹۸ که برای کنکور ارشد و برخی هم برای کنکور کارشناسی آماده می شدیم، در کتابخانه دکترحمیدی کنار پارک شغاب در حال درس خواندن و آماده شدن برای کنکور بودیم که متاسفانه بدون هیچ اطلاعی اینم کتابخانه از سوی شهرداری تخلیه و تعطیل شد. واقعا چرا وقتی کتابخانه خلیج فارس در خیابان ۲۰متری دواس به بهره برداری نرسیده، فضای کتابخانه ای دیگر را تعطیل کردند؟ اغلب شهرهای کشور دارای کتابخانه های شبانه روزی هستند ولی ما که نام مرکز استان را یدک می کشیم از نظر کتابخانه و فضای عادی مطالعه هم دچار فقر و مشکل هستیم.»

شهروند دیگری هم در پیامی اعلام کرد: «بوشهر به عنوان پایتخت کتاب معرفی شده، اما دریغ از سالن مطالعه آبرومند. چند وقت پیش پیگیر یک سالن مطالعه برای آخر هفته بودم که دخترم به همراه دوستش اواخر هفته که وقت آزاد بیشتری برای دانش آموزان وجود دارد، به مطالعه و تمرین بپردازند. بعد از کلی پرس و جو و آدرس های مختلفی که به بنده دادند، سالن های مطالعه یا تعطیل شده یا تغییر کاربری داده بودند، حتی به دانشگاهی مراجعه نمودم و از حراست پیگیر شدم که ایا سالن مطالعه دارند، ولی متوجه شدم سالن مطالعه تبدیل به کلاس گردیده! دو مورد دیگر هم که پیگیر شدم، متوجه شدم در اختیار مدارس غیر انتفاعی هستند و باید قرارداد 3 ماهه و پرداخت 300 هزارتومان انجام شود تا امکان استفاده از آن فراهم گردد.»

مخاطب دیگری هم با اشاره به وعده مسئولان برای بهره برداری از بزرگترین کتابخانه استان در محله دواس، نوشته: «این کتابخانه قرار بود دهه فجر افتتاح شود که بعد به سفر رییس جمهور در اسفند موکول شد، اما هیچ خبری نشد. الان هم در آن بسته شده است.»

پروژه ناقص است و تحویل نگرفتیم

مدیرکل کتابخانه های استان بوشهر درباره عملی نشدن وعده افتتاح بزرگترین کتابخانه استان گفت: مجری ساخت این پروژه اداره راه و شهرسازی می باشد ولی چون نواقص جزیی داشته، قرار شد کامل گردیده تا تحویل بگیریم.

سید علی هاشمی درباره اینکه نواقص پروژه چیست؟ به خبرنگار ما گفت: آسانسور برای انتقال به طبقه دوم و وسایل سرمایشی باید توسط اداره راه و شهرسازی تامین تا پروژه به مرحله تحویل از سوی اداره کتابخانه ها برسد. البته هفته گذشته در دفتر فنی استانداری نشستی با اداره راه و شهرسازی در این خصوص برگزار و توافقاتی برای تکمیل سریع تر پروژه صورت گرفته است.»

وی درباره اینکه چه زمانی امکان بهره برداری و باز شدن در این کتابخانه به روی علاقمندان وجود دارد گفت: ما مقید به این می باشیم که پروژه را بصورت کامل تحویل گرفته و خوش بین هستیم با توافقی که در دفتر فنی استانداری صورت گرفته، خیلی زود امکان بهره برداری پروژه فراهم شود.

وقتی از هاشمی پرسیدیم که منظور از "خیلی زود" چه موقعی است، پاسخ داد: چون رفع نواقص برعهده راه و شهرسازی است، من نمی توانم درباره بهره برداری وعده دقیق دهم ولی این اراده برای تکمیل سریع تر نواقص دیده می شود.

پروژه کامل است، اداره کتابخانه باید تحویل بگیرد

برخلاف مدیرکل کتابخانه های استان، مدیرکل راه و شهرسازی استان می گوید: کتابخانه خلیج فارس  بوشهر کامل است و ما حتی در برخی موارد بیش از تعهدات در آن اقداماتی انجام داده ایم.

فرزاد رستمی در گفتنگو با «خلیج فارس» ادامه داد: قرار بود این پروژه در دهه فجر و نهایتا اسفندماه پارسال از سوی اداره کتابخانه ها تجهیز و آماده بهره برداری شود، اما آنها ظاهرا به دلیل آنچه نبود نیروی انسانی کافی دانستند، هنوز پروژه را تحویل نگرفته و ما هم اعلام کردیم برای نگه داشتن آن و نگهبان محدودیت داریم.

وی درباره اینکه بلاتکلیفی درخصوص این پروژه تا کی ادامه دارد؟ افزود: به فرمانداری و دفتر فنی استانداری اعلام کرده ایم که پروژه کامل شده و اکنون نوبت اداره کتابخانه ها است که آن را تحویل بگیرند.

فرماندار بوشهر قول پیگیری برای افتتاح سریع تر داد

پاس کاری ادارات کتابخانه و راه و شهرسازی درخصوص عدم بهره برداری پروژه ای که لقب بزرگترین کتابخانه استان را یدک می کشد با فرماندار بوشهر در جریان گذاشتیم.

عباس جمشیدی با بیان اینکه تکمیل این کتابخانه زمان بر شده و اجرایی شدن آن از اولویت های مورد پیگیری وی بوده، گفت: قرار بود در دهه فجر و بعد هم همزمان با سفر هیات دولت کتابخانه به بهره برداری برسد که چون تجهیز نشده بود، زیر بار افتتاح آن نرفتم، ولی با توجه به فقر و کمبود فضای مطالعه و کتابخانه در مرکز استان ادامه بلاتکلیفی این پروژه خوشایند نیست.

وی با اشاره به نشستی که اخیرا در دفتر فنی استانداری برای تعیین تکلیف کتابخانه خلیج فارس بوشهر برگزار شده، ادامه داد: برخی موارد مثل نبود آسانسور نباید دلیلی برای معطل کردن پروژه و عدم بهره برداری از آن باشد، چون فعلا راه پله وجود دارد و در ادامه می توان آسانسور را ایجاد کرد.

جمشیدی در پایان تاکید کرد: قطعا به دلیل نیاز شهر بوشهر به این فضا، با جدیت پیگیر بهره برداری سریع تر آن خواهم شد.

-->