تحریم‌های ایران؛ آلمان از "دورویی" آمریکا خسته است
كدخبر: id-246831
تاريخ: 2019-02-17 21:22:11

خلیج فارس: شرکت‌های تجاری آلمان می‌گویند آمریکا آ‌ن‌ها را به پایبندی بیش از حد به تحریم‌ها علیه ایران مجبور می‌کند، اما از نقض همین تحریم‌ها توسط شرکت‌های آمریکایی چشم‌پوشی می‌کند.


به گزارش «خلیج فارس» به نقل از فرارو؛ در زمینه اجرای تحریم‌ها علیه ایران، دولت آمریکا به شدت نسبت به هرگونه تخطی از تحریم‌ها توسط شرکت‌‎‌های اروپایی حساسیت دارد و به طور پیوسته به این شرکت‌ها درمورد تبعات نقض کردن یا دور زدن تحریم‌های واشنگتن علیه تهران هشدار می‌دهد. اما در عین حال، از تجارت شرکت‌های آمریکایی با ایران چشم‌پوشی می‌کند.
 
تحریم‌های ایران؛ آلمان از دورویی آمریکا خسته است

آلمان معتقد است که آمریکا در اجرای تحریم‌ها از استاندارد‌های دوگانه پیروی می‌کند. آلمانی‌ها از آنچه «تبعیض در اجرای تحریم‌های آمریکا علیه ایران» می‌خوانند، به طور روزافزون خسته شده‌اند. چون آمریکا شرکت‌های آلمانی را به پایبندی بیش از اندازه به تحریم‌هایش وادار می‌کند، اما دادوستد شرکت‌های آمریکایی با ایران را نادیده می‌گیرد. به عنوان مثال، هنوز معلوم نیست که چه زمانی دادوستد غذا و دارو از تحریم‌ها معاف می‌شود. ولی در عین حال، بنا به گفته روزنامه آلمانی هاندلزبلات، ایران به بزرگترین واردکننده دانه سویا از آمریکا تبدیل شده است. با اوج‌گیری تنش تجاری میان چین و آمریکا، صادرات دانه سویای آمریکایی به چین متضرر شد. صادرات سویا به ایران، زیان کشاورزان آمریکایی را جبران کرد. این در حالی است که شرکت‌های آلمانی جرأت نمی‌کنند به ایران دارو بفروشند. بانک‌های آمریکایی با دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (اوفک) ارتباط مستقیم دارند و می‌توانند بپرسند تجارت کدام کالا با ایران مجاز است. اما شرکت‌های آلمانی چنین ارتباطی ندارند؛ لذا چاره‌ای جز خروج از ایران ندارند.

به نظر می‌رسد که این تجارت آمریکا با ایران، آلمانی‌ها را آزرده خاطر کرده است. چرا که آن‌ها حتی در کشور خودشان هم نمی‌توانند با شرکت‌های ایرانی کار کنند. سفارت آمریکا در برلین، مانع از همکاری شرکت‌های آلمانی با شرکت‌های ایرانی شده است. فشار آمریکا بر آلمان به حدی است که شرکت‌های آلمانی حتی نمی‌توانند آسانسور شعبه بانک ملی در هامبورگ را تعمیر کنند. شرکت آلمانی «دویچه تلکوم» بدون هیچ اخطاری، خطوط تلفن و خدمات اینترنتی بانک‌های ایرانی را قطع کرده است. بانک‌های آلمانی «کومرزبانک» و «دویچه بانک»، حساب‌های مشتریانی که اسم‌هایی شبیه به اسم‌های ایرانی دارند را مسدود کرده‌اند. بانک‌های آلمانی از ترس انتقام آمریکا، جرأت نمی‌کنند هیچگونه تراکنش تجاری با ایران انجام دهند.

مدیر یک موسسه مالی اروپایی به هاندلزبلات با گلایه گفت: «شعبه ما در نیویورک، گروگانی در دست دولت آمریکاست.»

هلنه رنگ، مدیر عامل انجمن خاور نزدیک و خاورمیانه آلمان، عنوان کرد: «بازرگانان آلمانی یاد گرفته‌اند که زمانی که به نفع آمریکاست، به ایران کالا می‌دهد. در عین حال، آن‌ها (آمریکایی‌ها) شرکت‌های اروپایی را به اعمال تحریم‌ها تهدید می‌کنند.»
هاندلزبلات این رفتار آمریکا را «دورویی» خواند.

در آبان ماه گذشته، همزمان با اوج‌گیری تنش‌ها با ایران، گزارش‌هایی در خصوص پنج برابر شدن صادرات دانه سویا از آمریکا به ایران منتشر شد.