اعتبار اسناد مالکیت دفترچه ای تا پایان سال 98
كدخبر: id-245138
تاريخ: 2019-02-07 09:20:14

اعتبار اسناد مالکیت دفترچه ای تا پایان سال 98خلیج فارس: مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان بوشهر گفت: طبق قانون، تمام سندهای دفترچه‌ای مالکیت که در اختیار مالکان است تا پایان سال آینده باید به سند تک برگ تبدیل شوند و این سندها در سال 99 دیگر اعتباری ندارند.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ اصغر پیرهادی بیان کرد: تمام مالکانی که دارای سند دفترچه‌ای هستند با توجه به زمان کوتاه باقی مانده با مراجعه به نزدیک‌ترین دفترخانه اسناد رسمی اقدام لازم را برای تعویض سند انجام دهند.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان با بیان اینکه چنانچه نقشه محل با محدوده ثبت شده در سند مطابقت داشته باشد سند تک برگ یک ‌هفته‌ای صادر می شود اضافه کرد: اگر به هر علتی تغییراتی در ملک رخ داده باشد و یا به علت استفاده از ابزار قدیمی محل دقیق نباشد، تطبیق محل فرایندی دارد که اگر نیاز به طرح در هیات نظارت نباشد 15روزه و اگر در هیات نظارت مطرح شود، سند یکماهه صادر می‌شود.

وی ادامه داد: در صورتی که محدوده مندرج در سند دفترچه‌ای  با نقشه ثبت شده در سامانه مطابقت نداشته باشد مالک باید به اداره ثبت مراجعه و نسبت به کنترل مشخصات ملک با حضور کارشناس اقدام کند.

پیرهادی تصریح کرد: سال 99 هیچ‌گونه خدمات بانکی، وسیقه‌ای و حتی انتقال سند در دفاتر مشاوره املاک  به سندهای دفترچه‌ای ارائه نمی‌شود.

وی با اشاره به مزیت‌های سند تک برگ گفت: انتقال این اسناد به علت مشخص بودن موقعیت دقیق محل در سند به راحتی صورت می‌گیرد و مشکل جعل سند که در اسناد دفترچه‌ای وجود داشت در اسناد تک برگ مرتفع شده است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان بوشهر خاطرنشان کرد: تاکنون افزون بر 200هزار سند تک برگ در استان بوشهر صادر شده و 200هزار سند دفترچه‌ای دیگر هم در دست مردم و دستگاه‌های دولتی است که تا پایان سال 98 باید به سند تک برگ تبدیل شوند.