بحران بی‌آبی بوشهر و فرصت‌هایی که دیده نمی‌شوند
خلیج فارس: کولرهای گازی در شبانه روز حدود 30 لیتر آب تولید می کنند که هرچند قابل شرب نیست، اما جهت مصارف دیگری می توان مورد استفاده قرار داد.
كدخبر: id-206971
تاريخ: 2018-07-09 15:37:29

رزاق عبیدی| کارشناس ارشد منابع طبیعی

جو زمين حاوي ميلياردها مترمکعب آب شيرين است که مي تواند به عنوان يک منبع تامين آب به ويژه در مناطق مرطوب ساحلي مورد توجه قرار بگيرد. بندربوشهر شبه جزیره ای است با آب و هوای گرم و مرطوب که سرشار از این منابع آبی می باشد. با این حال مردم این منطقه سالیان درازی است با مشکل کم آبی روبرو هستند.

اما نکته قابل تامل در اين زمينه، نحوه استحصال و برداشت اقتصادي اين آب است. از جمله این منابع و علنی ترین آنها می توان خلیج فارس را نام برد که مسئولین مربوطه تلاش چشمگیری در جهت رفع این مشکل به کمک خلیج فارس نکرده اند، تلاشی در جهت راه اندازی آبشیرین کن های پیشرفته.

از دیگر منابع موجود می توان به آب استحصالي از کولرهای گازي اشاره کرد، آبي که بدون صرف هيچگونه هزينه و به عنوان محصول جانبي و اغلب مزاحم توليد مي گردد. این آب دارای pH اسیدی نزدیک به خنثی بوده و سختی کمی دارد.

در استان بوشهر متاسفانه هزاران منبع ذخیره آب خانگی وجود دارد و می توان گفت ده ها هزار کولر گازی نیز در استان می باشد. کولرهایی که در هر شبانه روز نزدیک به 30 لیتر آب تولید می کنند. آب تولید شده توسط کولرهای گازی شاید قابل شرب نباشد اما جهت مصارف دیگری می توان آنها را با مدیریت صحیح جمع آوری کرد و مورد استفاده قرار داد.

با توجه به تحقیقات انجام شده در این زمینه می توان به پژوهش امیرحسین محوی و همکاران در سال 1393 اشاره کرد که مقاله علمی آن نیز در مجله پزشکی هرمزگان دوره 18 شماره 1 به چاپ رسیده است. محقق در مقاله خود به بررسی کميت و کيفيت شيميايي آب کولرهاي گازي شهر بندرعباس پرداخته و نتایج استفاده از آن در اکثر موارد شهري و کاربردهاي صنعتي را گزارش داده است که می تواند حجم قابل توجهی از آب مورد نیاز فضای سبز شهری را فراهم کند، جهت شست و شوی معابر و خیابان ها توسط شهرداری مورد استفاده قرار بگیرد، یا در مواردی می تواند آب مورد نیاز ماشین های آتشنشانی را تامین کند و همچنین در ساختمان سازی و کارواش ها نیز قابل مصرف است.

متاسفانه با وجود چنین منابع عظیم و در عین حال ساده ای در استان، به علت عدم وجود افراد متخصص در شهرداری و سازمان های مربوطه و همچنین عدم تعاملات علمی و بکارگیری از کارشناسان منابع طبیعی، محیط زیست و کشاورزی، شاهد اینگونه فعالیت های کاربردی در استان که می تواند در روزهای سخت بی آبی کمک بسزایی به مردم برساند نمی باشیم.

با توجه به مدت زمان طولانی استفاده از کولرهای گازی در استان و چند ماه پیش رو برای انجام این کار فقط نیاز به کمی آموزش و تشویق کردن مردم، ادارات و سازمان ها به جمع آوری مناسب و مدیریت آب تولید شده توسط کولرهای آنهاست تا بتوان بیشترین بهره مندی را از آنها برد.

شهرداری و سازمان های مربوطه نیز با ارائه برنامه های مناسب و حمایتی نظیر همکاری بیشتر با درخواست های مردم، تخفیف و کاهش در مالیات و پروانه های املاک و ادارات، همچنین دیگر هزینه های سازمان ها و ... می تواند آنها را ترغیب به همکاری نماید و حجم وسیعی از آب کولرهای جمع آوری شده توسط آنها را در اختیار گرفته و بصورت رایگان در مصارف شهری مورد استفاده قرار دهد.

در مقاله ای که پروفسور علی یخکشی "پدر علم محیط زیست ایران" بیش از یک دهه پیش به چاپ رساند و بارها در مصاحبه های خود نیز اعلام نمود، جهت مدیریت و بهینه سازی مصرف آب ابتدا می بایست مصرف صحیح از منابع آبی را به کشاورزان که بیش از 90 درصد از آب شرب موجود را در اختیار دارند آموزش داد اما این کار از سوی مسئولین مربوطه کشوری به انجام نرسید و اکنون شاهد کم آبی شدیدی در سطح کشور می باشیم. حال نیز با انجام چنین اقدامات ساده و جزئی در سطح شهر و استان می توان به مشکل کمبود آب در استان کمک کرد.

نگارنده مقاله نیز چند سال گذشته این پیشنهاد را به صورت شفاهی به برخی مسئولان شهرداری بندربوشهر ارائه نمود اما هیچگونه اقدامی در این خصوص توسط مدیران وقت انجام نشد.