تبانی برای واردات غیرقانونی خودروهای خارجی/ ترخیص تویوتاهای بوشهر به نام «ح.ع»
خلیج فارس: هنوز عرق ادعای گمرک و وزارت صنعت خشک نشده که رئیس اتحادیه واردکنندگان خودرو در رسانه ها اعلام کرد که میزان واقعی قاچاق خودرو بر خلاف ادعای مسئولان دولتی، بیش از 15000 دستگاه است.
كدخبر: id-198368
تاريخ: 2018-05-12 08:04:54

خلیج فارس: در حالی که گمرک ایران ورود خودروهای خارجی را (با وجود محدودیت واردات طی سال های اخیر) قانونی می داند، رییس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس می گوید: واردات غیر قانونی ۳۴ هزار خودرو به کشور از طریق گمرکات جنوب کشور رقم خورده است.

به گزارش«خلیج فارس»؛ امیر خجسته با اشاره به واردات غیر قانونی 15 هزار خودرو، اظهار داشت: آن زمان که به عنوان ریاست فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی از فساد گسترده در گمرکات پرده برداشتم و تاکید کردم که بیش از 5300 دستگاه خودرو با تبانی گسترده تجار و مسئولین گمرکات به طور قاچاق وارد کشور شده است.

نماینده همدان و فامنین در مجلس ادامه داد: طبق معمول وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرکات نه تنها موضوع قاچاق را تکذیب کردند بلکه هجمه همه جانبه ای با همکاری بعضی رسانه ها علیه اینجانب به راه انداختند.

وی بیان داشت: خوشبختانه معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت هفته گذشته طی مصاحبه با رسانه ها قاچاق 6481 دستگاه خودرو را تایید و از دستگاه های نظارتی خواستند تا به موضوع رسیدگی تا سهم گمرک و وزارت صنعت در این قضیه مشخص شود اما رئیس کل گمرک در مصاحبه تلویزیونی، گمرک و مدیران آن را در این قاچاق بزرگ مبرا دانسته و تمام تغییرات را متوجه ثبت سفارش وزارت از سوی وزارت صنعت دانست که این ادعا کذب محض بوده است.

گمرک همواره به این بسنده می کند که خودروها را طبق سفارش های قانونی ترخیص کرده است

این نماینده مجلس تاکید کرد: هنوز عرق ادعای گمرک و وزارت صنعت خشک نشده که رئیس اتحادیه واردکنندگان خودرو در رسانه ها اعلام کرد که میزان واقعی قاچاق خودرو بر خلاف ادعای مسئولان دولتی، بیش از 15000 دستگاه است. اینکه دستگاه نظارتی کشور مانند سازمان بازرسی  کل کشور، دیوان محاسبات و حراست های گمرک و وزارت صنعت در خصوص کشف این فساد چه نقشی دارند، معلوم نیست.

خجسته در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، اظهار داشت: براساس اسناد موجود اعلام می کنم که میزان واقعی خودروهای قاچاق بیش از 34000 دستگاه بوده که وزارت صنعت به موجب نامه شماره 2677 مورخ 96/10/18  مراتب را به گمرک ایران اعلام کرده و در نامه فوق تاکید کرده که این تعداد خودروی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی غیر نماینده ثبت سفارش شده که به دلیل مغایرت با مصوبه دولت، ثبت سفارش ها غیر قانونی بوده و گمرک نباید ماشین ها را ترخیص نماید.

وی با بیان اینکه گمرک در خصوص واردات غیرقانون خودرو سکوت اختیار کرده است، گفت: گمرک همواره به این بسنده می کند که خودروها را طبق سفارش های قانونی ترخیص کرده و رسیدگی بعدی را باید واحد های نظارتی و قوه قضائیه رسیدگی کنند تا سهم گمرک و وزرات صنعت در این تخلف سازمان یافته به تفکیک مشخص شود.

ماجرای واردات غیرقانونی توسط «ح.ع»

رییس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در خاتمه برای اینکه برای مسئولین روشن شود که گمرک ده ها و بلکه صدها دستگاه خودرو با ثبت سفارش غیر قانونی ترخیص کرده از قوه قضائیه در خواست کردم که به این نامه گمرک که طی آن 13 کلاس تویوتا بطور غیر قانونی و با تبانی سازمان یافته از گمرک بوشهر ترخیص شده و سپس از ماه ها به جای قاچاق پرونده به گمرک ادعا و سپس با ثبت سفارش غیر قانونی دیگر توسط یک شخص به نام (ح.ع)  از گمرک ترخیص و اکنون گمرک در خصوص اینگونه ترخیص ها سکوت کرده رسیدگی تا حقایق بیشتر برای مردم روشن شود.

در این زمینه
ماجرای خودروهای خارجی مقابل گمرک بوشهر چیست؟+فیلم