پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/11/20 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1090095 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 40709930
کد خبر : 194497 تاریخ ثبت : 1397/1/27 09:39 نظرات تایید شده : 38
در جلسه شورای شهر مطرح شد؛

بلندترین چرخ فلک کشور نچرخید/ پیمانکار بدون ضمانت‌نامه 3.2 میلیاردتومان گرفت!

خلیج فارس: درحالی پروژه دهان پرکن "بلندترین چرخ فلک کشور" در شهر بوشهر با گذشت 2 سال به نتیجه نرسیده که برخی اعضای شورا، به اتفاقات عجیبی در فرایند پرداخت 3 میلیارد و 200 میلیون تومان به سازنده آن بدون اخذ یک ریال ضمانت نامه بانکی اشاره می کنند.

خلیج فارس: درحالی پروژه دهان پرکن "بلندترین چرخ فلک کشور" در شهر بوشهر با گذشت 2 سال به نتیجه نرسیده که برخی اعضای شورا، به اتفاقات عجیبی در فرایند پرداخت 3 میلیارد و 200 میلیون تومان به سازنده آن بدون اخذ یک ریال ضمانت نامه بانکی اشاره می کنند.

به گزارش «خلیج فارس»؛ در جلسه علنی یکشنبه شب شورای شهر بوشهر، ندا عبدالله زاده در نطق پیش از دستور، خواستار تعیین تکلیف پروژه چرخ فلک 72 متری در ساحل شغاب شد و افزود: دو ماه پیش که سازنده و مشارکت کننده پروژه قول بهره برداری آن در 9 اردیبهشت سالجاری همزمان با روز شوراها را داد، به وی گفتم اعتمادی به وعده تان نیست و هرچند ایشان ناراحت شد، ولی امروز می بینیم که آن انتقاد وارد بوده است و خبری از تحقق آن وعده نمی باشد.

وی با بیان اینکه اگر تا پایان سال هم صبر کنیم، با وضعیتی که سازنده دارد، امیدی به ساخت چرخ فلک نیست افزود: در برابر سوالات مکرر مردم پیرامون آینده این پروژه پاسخ قانع کننده ای نداریم و اگر در دوره قبل شورا هم خواستار اجرای آن و تزریق اعتبار به پروژه بودیم، چون احساس می کردیم فضای مثبتی در زمینه تفریحی برای شهروندان رقم می خورد، اما امروز باید به این بلاتکلیفی خاتمه داد.

در همین زمینه، طاهره شمشیری دیگر عضو شورا با بیان اینکه اگر ضمانت نامه پیمانکار در شهرداری گم نشده باشد، گفت: می توان آن را ضبط و از این محل، پیمانکار دیگری جایگزین کرد. مهرزاد آسایش هم معتقد بود دیگر نباید با پیمانکار پروژه مماشات کرد.

پرداخت 3.2 میلیاردتومان توسط شهرداری بدون ضمانت نامه!

در همین زمینه، رییس کمیسیون عمران شورای شهر بوشهر به جزییاتی از این قرارداد اشاره کرده و گفت: تاکنون 3 میلیارد و 200 میلیون تومان از سوی شهرداری به سازنده و مشارکت کننده پروژه پرداخت شده، اما قریب یک سال از موعد تحویل آن گذشته و خبری از بهره برداری نیست.

اکبر توسلی با یادآوری اینکه پروژه در خرداد 94 در قالب مشارکت شهرداری با سازنده چرخ فلک استارت خورد افزود: قرار بود 18 ماهه این پروژه به پایان برسد، اما قریب یکسال از موعد مقرر می گذرد و خبری از چرخ فلک نیست.

وی ادامه داد: کل مبلغ قرارداد پروژه 4 میلیارد و 800 میلیون تومان بوده که سهم شهرداری 3/9 میلیاردتومان و سهم پیمانکار تنها 900 میلیون تومان تعیین گردیده است.

توسلی تصریح کرد: تا امروز شهرداری بوشهر 3.2 میلیاردتومان معادل 80 درصد تعهدش در این پروژه را پرداخت کرده و حتی یک ریال ضمانت نامه هم از سازنده به عنوان مشارکت کننده دریافت نشده که جای تاسف دارد.

این عضو شورای شهر بوشهر پیشنهاد کرد: با توجه به دخل و تصرفی که در بیت المال صورت گرفته، دایره حقوقی شهرداری باید از پیمانکار شکایت و جرایم تاخیر در اجرای تعهدات را دریافت کند، ضمن اینکه شورا هم پیگیر برخورد با مسئولانی در شهرداری باشد که بدون دریافت هیچ ضمانت نامه ای، پای این قرارداد را امضا و زمینه پرداخت 3.2 میلیاردتومان به پیمانکار را فراهم کرده اند.

تصمیم گیری به زمان دیگری موکول شد

در این بین، طاهره شمشیری عضو شورا خواستار رای گیری درباره شکایت قضایی از پیمانکار و مسئولان خاطی در راستای تعیین تکلیف پروژه چرخ فلک شد که نهایتا با درخواست برخی اعضا، مقرر شد در جلسه آینده گزارشی از شهرداری درباره عدم دریافت ضمانت نامه اخذ و درصورت قطعی بودن این موضوع، در شورا تصمیم گیری شود.

چرخ فلکی که نچرحید

در شرایطی که مدیریت شهری مرکز استان به صورت سرپرستی اداره می شود و به روزمرگی افتاده، گویا شورای شهر نیز اراده کافی برای پیگیری موثر اتفاقاتی نظیر پروژه چرخ فلک را ندارد.

در زمان آغاز این پروژه، برخی کارشناسان درباره ضرورت توجه دقیق به ابعاد حقوقی آن توسط شورا و شهرداری تاکید داشته، ضمن اینکه بعضا پیرامون درآمدزا بودن این پروژه و تامین هزینه هایش هم بحث هایی وجود داشت، اما شهرداری چی ها معقتد بودند که اولویت این چرخ فلک 72 متری، تبدیل شدن به المانی برای شهر بوشهر است و نگاه صرفا درآمدزایی به آن ندارند.

از حاشیه های این جلسه، می توان به اظهارنظر دهدار رییس شورا اشاره کرد که درخصوص پیشنهاد شکایت از پیمانکار، اظهار داشت: چون تا 9 اردیبهشت به سازنده چرخ فلک فرصت برای بهره برداری آن فرصت داده شده، اجازه دهیم تا آن زمان هم شهرداری گزارش و نظر پیشنهادی اش را ارائه کند.

بزرگززاده عضو شورا هم به کنایه گفت: اگر قرار باشد فقط سازه های این پروژه رنگ آمیزی شود هم تا 9 اردیبهشت به پایان نمی رسد.

نصرتی رییس کمیسیون گردشگری و سرمایه گذاری هم معتقد بود قرارداد شهرداری با سازنده به نحوی بسته شده که اگر از مسیر کدخدامنشی این پروژه به سرانجام برسد بهتر است، وگرنه طرح شکایت قضایی، تقریبا یکسال زمان برای رسیدگی نیاز دارد و نتیجه موثری هم برای تکمیل پروژه در پی ندارد.

ندا عبدالله زاده هم با بیان اینکه ضرر بعض رسوایی است، به کنایه گفت: با این وضعیت، اگر زیر سازه چرخ فلک در ساحل لودر گذاشته و جمع می شد، بهتر است.

در این زمینه
چرخ‌فلک بوشهر در چرخه بلاتکلیفی/ پیمانکار قول 9 اردیبهشت‌ آینده داد+تصاویر